Obecnie WHO zaleca rozszerzanie diety dziecka od szóstego miesiąca życia. W przypadku dzieci karmionych sztucznie w niektórych przypadkach wskazane jest rozszerzanie ich diety już od piątego miesiąca. Co warto wiedzieć o rozszerzaniu menu dziecka w tym wieku i jakie akcesoria mogą okazać się pomocne podczas tego procesu?
Obecnie coraz częściej mówi się o tym, iż dziecko powinno próbować samodzielnie nowych pokarmów. Najlepiej, by używało do tego celu własnych dłoni. Jednak w standardowych przypadkach rozszerzania diety doradza się karmienie dziecka łyżeczką. Dobór tego sztućca w tym przypadku jest bardzo istotny. Musi on być wygodny zarówno dla dziecka, jak i dla karmiącego rodzica. Zazwyczaj doradza się zakup plastikowej łyżeczki z wydłużonym trzonkiem, tak, by odpowiednie trafienie do buzi malca nie stanowiło problemu.
Miseczka, z której dziecko będzie jeść, powinna być odpowiednio przymocowana. Inaczej każdy ruch malucha może ją wywrócić, co może zakończyć karmienie. Niektóre z miseczek przeznaczonych do tego celu posiada podwójne dno. Ma to na celu utrzymanie odpowiedniej temperatury posiłku – karmienie małego dziecka może trwać długo, w tym czasie jedzenie może wystygnąć. Podwójne dno ma na celu utrzymanie temperatury – wystarczy wlać ciepłą wodę, by jedzenie dłużej było ciepłe.
Krzesełko do karmienia to niezbędny element podczas rozszerzania diety. Przydatne bywa również potem. Krzesełko tego typu umożliwia karmienie dziecka w odpowiedniej pozycji. Należy pamiętać, że karmienie dziecka w pozycji leżącej jest niedopuszczalne – dziecko może zakrztusić się posiłkiem. Krzesełko tego typu powinno być wykonane z odpowiednich materiałów. Najlepiej zakupić je w renomowanym sklepie – na tym meblu nie warto oszczędzać.
Blender to również przydatny gadżet w przypadku rozszerzania diety małego dziecka. Pozwala na dokładne przemielenie produktów takich jak marchewka, dzięki czemu dziecko może je chętniej zjeść. Niekiedy warto również zmiksować produkty w taki sposób, by możliwe było jedzenie ich z butelki.