Jak wyeliminować cukier z diety dziecka?

0
2747
Jak wyeliminować cukier z diety dziecka

Dzieci, a w szczególności te, które poznały już smak cukru lub dostawały słodycze w prezencie za dobre zachowanie, często domagają się czegoś słodkiego przy okazji każdego posiłku. Bardzo trudno na tym etapie przeprowadzić detoks cukrowy i przyzwyczaić dziecko do zdrowego jedzenia. Na szczęście można użyć kilku trików, które oszukają słodki smak malucha.

Dieta bez cukru – dlaczego słodycze są szkodliwe?

Słodycze to produkty wysoko przetworzone, które nie zawierają praktycznie żadnych substancji odżywczych. Nie pokrywają one zapotrzebowania na witaminy i składniki mineralne, mimo, że ich kaloryczność jest bardzo wysoka.

Cukry proste w szczególności są szkodliwe dla dzieci. Powodują między innymi:
• szybki rozwój próchnicy,
• kłopoty z koncentracją i nadpobudliwość lub wręcz przeciwnie apatię i zmęczenie,
• zatrzymanie soli i wody w organizmie,
• uzależnienie od słodkości,
• zaparcia i problemy z trawieniem,
• wzrost masy ciała.

Jak oduczyć dziecko jedzenia słodyczy?

Detoks cukrowy może być łatwiejszy do przeprowadzenia, jeśli zastosujemy odpowiednie sposoby. Warto być świadomym, że na pewno dieta bez cukru nie może zostać wprowadzona z dnia na dzień, ponieważ spowoduje to ogromny szok i bunt naszego malucha. Warto zrobić to stopniowo, najlepiej poprzez zabawę.

Krok pierwszy – wspólne gotowanie

Pierwszym sposobem, aby zachęcić dziecko do jedzenia zdrowych potraw, jest wspólna zabawa w kuchni. Rodzinne przyrządzanie kolorowych posiłków, pełnych warzyw i owoców będzie dla malucha niezwykłą frajdą i na pewno wzbudzi zainteresowanie nowymi smakami i produktami, które do tej pory wydawały się niesmaczne.

Krok drugi – przemyślane prezenty

Rodzice i osoby bliskie dziecku często zapominają, jak powinna wyglądać dieta dla dzieci i … kupują na prezent ogromne ilości słodyczy i niezdrowych przekąsek. Zatem, sposobem, aby wyeliminować słodycze z menu malucha, jest ustalenie zasad panujących wśród znajomych i bliskich, które dotyczą tego, kiedy dziecko może otrzymać coś słodkiego.

Krok trzeci – sam bądź przykładem

Rodzice są dla dzieci ogromnym autorytetem. Maluchy nieświadomie przenoszą słowa opiekunów do swojego słownika, praktykują podobne zachowania i … jedzą podobne produkty co tatuś lub mamusia. Jeśli więc w domu chcemy, aby w naszym domu dieta dla dzieci była zdrowa, to sami nie powinniśmy sięgać po ciastka, chipsy czy czekoladki. Warto więc najpierw zaznajomić się z tematem detoksu cukrowego – jak przestać jeść słodycze i swoją postawą dawać przykład milusińskim.

Czym zastąpić biały cukier?

Ze względu na to, że w pierwszych etapach, detoks cukrowy może być trudny, warto znać kilka zdrowszych zamienników białego cukru. Są to:

• miód naturalny,
• syrop jęczmienny,
• syrop z agawy,
• syrop klonowy,
• melasa trzcinowa lub buraczana,
• nierafinowany cukier trzcinowy.

Dodatkowo, słodycze w diecie dziecka, można zastąpić suszonymi owocami, przecierami z owoców lub warzyw (na przykład z marchewki, jabłek, pomarańczy).

Dieta ketogeniczna – czy jest odpowiednia dla dzieci?

Dieta ketogeniczna, czyli menu, opierające się na znacznym zwiększeniu spożycia tłuszczów, a zmniejszeniu ilości spożywanych węglowodanów, może zostać stopniowo wprowadzana również u dzieci. Polega ona na wyeliminowaniu żywności przetworzonej, cukru, napojów gazowanych, produktów zbożowych i strączkowych, a zastąpienie tego żywnością roślinną o niskim poziomie glikemicznym i o niskiej zawartości węglowodanów (np. pomidor, ogórek, papryka), jajami, orzechami, gorzką czekoladą czy też serami. Zmianę diety warto skonsultować z ekspertem w dziedzinie albo dietetykiem.

Dieta bez słodyczy – efekty

Efekty wyeliminowania cukru z diety dziecka można zauważyć praktycznie od razu. Przede wszystkim dziecko nie będzie miało nagłych przypływów i szybkich spadków energii, będzie bardziej skoncentrowane na danym zadaniu i … radośniejsze!

Warto więc zadbać o zdrowie dziecka i jak najszybciej wprowadzić zmiany w diecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here