Pokój dziecięcy – jak wybierać meble?

0
2385
Pokój dziecięcy - jak wybierać meble?

Meble to istotny element pokoju dziecięcego. Warto przemyśleć zakup odpowiedniego kompletu już wtedy gdy dziecko będzie w wieku niemowlęcym. Dzieci rosną bardzo szybko – kupując meble pojedynczo trudno będzie ukryć, że w pokoju panuje „estetyczny chaos”. W jaki sposób wybierać meble dla dziecka i co warto wziąć pod uwagę?

Meble powinny być dostosowane do wzrostu dziecka. O ile w przypadku niemowlęcia ilość mebli w dziecinnym pokoju jest mała, o tyle już w przypadku dziecka kilkuletniego okazuje się, że mebli potrzeba coraz więcej. Wielu rodziców decyduje się obecnie na meble, których wysokość można zmieniać. W ten sposób wymiana biurka czy krzeseł nie jest aż tak paląca, jak w przypadku standardowych modeli. Warto wziąć pod uwagę tę możliwość podczas wyboru zestawu do pokoju dziecięcego, nawet w przypadku, gdy dziecko ma tylko kilka lat.

Istotne podczas wyboru mebli są również materiały, z jakich są one wykonane. W przypadku dzieci kilkuletnich dobrze jest zdecydować się na materiały naturalne, takie jak drewno. Warto pamiętać, że dziecięce meble nie powinny zawierać niebezpiecznych elementów. Ostre metalowe narożniki czy szklane szyby są nieodpowiednie w tym przypadku. Choć wyglądają one zazwyczaj bardzo estetycznie, to stanowić niebezpieczeństwo w przypadku rozbrykanych maluchów.

Podczas zakupu wybranego kompletu mebli warto również sprawdzić, czy posiadają one odpowiednie certyfikaty. Problemem w przypadku mebli mogą być nie tylko niebezpieczne materiały, ale również toksyczne farby. Istotna jest również stabilność danego mebla. Wybierając komodę, która będzie stała przy ścianie warto sprawdzić, czy posiada ona specjalne ograniczniki, nie pozwalające na całkowite wyjęcie szuflad. W niektórych przypadkach wskazane jest nawet przykręcenie ciężkich mebli do ścian – zdarzają się przypadki, gdy dziecko przewraca na siebie taki mebel.

Obecnie najbardziej modne są naturalne drewniane meble. Niekoniecznie muszą być one w cukierkowych kolorach, co stanowi obecnie dużą zmianę po obowiązkowym różu czy błękicie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here