Jak odpowiednio wyliczyć dzienne zapotrzebowanie na kalorie?

0
2513
Jak odpowiednio wyliczyć dzienne zapotrzebowanie na kalorie?

Dostarczenie odpowiedniej ilości kalorii do organizmu to bardzo ważny elementem diety. To od tej liczby zależy też bardzo często efekt naszego odchudzania lub utrzymywania obecnej odpowiedniej wagi. Samo wyliczenie jednak odpowiedniej liczby może być problematyczne, gdy nie wiemy co brać pod uwagę i jakie czynniki uwzględnić. W dalszej części pomagamy wyliczyć dzienne zapotrzebowanie na kalorie.

Bilans Kalorii — BMR i CPR

Aby wyliczyć dzienne zapotrzebowanie na kalorie, powinniśmy poznać trzy pojęcia ściśle z tym związane takie jak bilans kalorii, BMR i CPR. Bilans kalorii może być zerowy bądź dodatni i ujemny. W zależności od tego elementu będziemy utrzymywać swoją wagę, zapewniając komfortowe funkcjonowanie organizmowi lub ją zwiększać/zmniejszać. BMR to współczynnik określający zapotrzebowanie kalorii, aby zapewnić poprawne funkcjonowanie organizmowi w spoczynku. CPR to zaś parametr określający zapotrzebowanie na kalorie biorąc pod uwagę dodatkową naszą aktywność np. pracę czy treningi, która zwiększa finalną ilość potrzebnych kalorii. To właśnie ten czynnik będzie wiodącym, na który musimy zwracać uwagę. Określając liczbę kalorii, musimy uwzględnić, to jak ciężko trenujemy oraz jaki tryb życia prowadzimy.

Podstawowy wzór

Jednym z podstawowych wzorów, jaki używa się do określenia dziennego zapotrzebowania na kalorie, jest ten biorący pod uwagę, masę ciała oraz aktywność fizyczną. Masę ciała należy pomnożyć przez 24 (24h) i w ten sposób otrzymamy w przybliżeniu BMR, czyli ilość kalorii potrzebnych do funkcjonowania organizmu w spoczynku. Następnie należy wynik pomnożyć przez liczbę od 1 do 2 gdzie 1 to brak aktywności fizycznej a 2 to ciężka praca fizyczna połączona z ciężkim treningiem. Odpowiednio określamy swój tryb życia na 1.4 czy 1.7 i w przybliżeniu otrzymujemy ilość kalorii, jaką powinniśmy codziennie dostarczać swojemu organizmowi.

Wzór wzorowi nie równy

Oprócz najprostszych wzorów istnieją też bardziej skomplikowanie tworzone przez różnych naukowców. Niestety nie ma jednego doskonałego wzoru, który w sposób dokładny poda, ile kalorii dziennie musimy przyjąć. Niektóre wzory uwzględniają płeć, inne styl życia a jeszcze inne cele, jakie chcemy osiągnąć czy wzrost. Podstawowe wzory określają ogólną liczbę kalorii, których możemy spożywamy i w tym przypadku należy odjąć np. o kilkanaście procent, aby stracić na wadze a niektóre już uwzględniają cel, jakim jest odchudzanie i odejmują kalorie w działaniu matematycznym, co będzie skutkowało rygorystycznym przestrzeganiem danej sumy. Inne zaś wzory nie odejmują kalorii a podają średnią sumę wymagając abyśmy intensywnie ćwiczyli.

Bilans Kalorii

Kalkulatory

Ciekawą formą wyliczenia zapotrzebowania na kalorie dzienne dla naszego organizmu jest skorzystanie z różnych kalkulatorów w sieci. W internecie na stronach specjalistycznych, np. o zdrowiu czy aktywnym trybie życia, znajdziemy wiele prostych kalkulatorów. W nich wprowadzamy najczęściej naszą wagę, wzrost, płeć czy tryb życia. Następnie otrzymujemy konkretny wynik kalorii, jakie dziennie powinniśmy dostarczać organizmowi. Różne kalkulatory uwzględniają różne parametry, dlatego wyniki mogą nieco różnić się od siebie. Warto obliczyć w ten sposób ilość kalorii w kilku serwisach i rozpocząć stosowanie diety do wartości średniej. Po wdrożeniu diety będziemy wiedzieli, czy dana ilość jest wystarczająca i czy dieta przynosi odpowiednie rezultaty.

Pamiętaj: Nasz organizm jest bardzo skomplikowany, a określenie liczby kalorii bardzo dokładne jest niezwykle trudne. Powinniśmy na bieżąco monitorować stan naszego organizmu i reagować zmniejszając lub zwiększając liczbę kalorii w naszym organizmie, jeśli obecna dieta nie będzie nam służyła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here