Pchacz dla dziecka – jak wybrać?

0
3177
Pchacz dla dziecka - jak wybrać?

Pchacz lub jeździk to obecnie najczęściej wybierane przez rodziców zabawki, które mają na celu pomóc dziecku w nauce chodzenia. Od czasu, kiedy okazało się, że popularne chodziki wpływają źle na postawę dziecka w przyszłości, poszukiwano nowych rozwiązań. Czy warto zdecydować się na pchacz lub jeździk dla dziecka?

Pchacz to zabawka, która pomaga dziecku zachować równowagę, gdy nie potrafi ono jeszcze zbyt dobrze chodzić. Zazwyczaj propaguje się, by urządzenie tego typu miało kształt litery A. Wtedy ma się pewność, że pojazd nie wywróci się w przypadku, gdy dziecko silniej na niego naciśnie. Zazwyczaj pchacze dla dzieci są bardzo kolorowe, by zachęcić dziecko do ich używania.

Jeździk ma zazwyczaj bardziej ozdobną formę niż standardowy pchacz. Zazwyczaj ma on formę typowych pojazdów służących do jeżdżenia, ale spotyka się również takie w formie samolotu czy zwierząt, dzięki czemu dziecko jest bardziej chętne do używania zabawki. W przypadku jeździka dziecko siedzi i odpycha się stopami, powodując ruch.

Wybierając zabawkę tego typu należy mieć na uwadze jej bezpieczeństwo. Pojazd powinien mieć wszelkie wymagane atesty. Kolorowe materiały, które są barwione chemicznymi barwnikami mogą być niebezpieczne dla dziecka i być powodem zatrucia lub reakcji alergicznej. Zbyt słaby plastik może pęknąć i tym samym spowodować przykry wypadek. Odpowiednio skonstruowany jeździk może być motywacją dla dziecka do nauki chodzenia, jednak zła konstrukcja może wpłynąć negatywnie nie tylko na samą naukę, ale także na układ kostny dziecka. Nie należy również dawać jeździka dziecku zbyt wcześnie – w przeciwieństwie do pchacza, podczas poruszania się w tego typu pojeździe maluch przyjmuje pozycję siedzącą, co może wpłynąć negatywnie na naukę chodzenia. By tego uniknąć warto kierować się wskazówkami producenta umieszczonymi na opakowaniu zabawki oraz własnymi obserwacjami. Jeśli dziecko jeszcze nie potrafi w ogóle stawiać kroków samodzielnie, często lepiej jest zaczekać jeszcze z takim prezentem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here