Problemy z laktacją – co zrobić, gdy mamie brakuje pokarmu?

0
2045
Problemy z laktacją – co zrobić, gdy mamie brakuje pokarmu?

W naszych czasach kryzys laktacyjny u kobiet karmiących piersią staje coraz większym problemem. Coraz więcej kobiet cierpi na brak mleka lub jego niewystarczającą ilość. Dlaczego pojawia się taki problem? Jak sobie poradzić z kryzysem laktacyjnym? Są to pytania na które odpowiedzi są niejednoznaczne, gdyż przyczyn kryzysu laktacyjnego jest wiele, a podejścia do jego rozwiązania są nadzwyczaj indywidualne.

Przyczyny i objawy kryzysu laktacyjnego u kobiety

Kryzys laktacyjny nie jest zjawiskiem długotrwałym i przeważnie trwa do siedmiu dni, ale dla malucha ten okres jest nieporównywalnie długi, dlatego szybkie jego rozwiązanie powinno być zadaniem priorytetowym.

Brak mleka w piersi młodej mamy, to wynik nie tylko czynników wewnętrznych, takich jak predyspozycje organizmu kobiety, a także wielu elementów zewnętrznych, które ciążą nad matką i jej maluchem.

Jednym z prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnionych powodów zewnętrznych braku mleka u matki jest stres i zmęczenie, które powodują zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Zdrowie i spokój – podstawa dobrej laktacji

Tylko osoby z dziećmi mogą w pełni wiedzieć jak bardzo stresującym i fizycznie męczącym zadaniem jest wychowanie malucha, a tym bardziej opieka nad dzieckiem w pierwsze miesiące jego życia. W ciągu pierwszych dwunastu miesięcy niemowlę jest w pełni uzależnione od matki. Przykładowo, przez pierwsze kilka miesięcy życia dziecko powinno być karmione co dwie godziny, niezależnie od pory dnia, co nie zostawia wiele czasu na odpoczynek i jakościowy sen. Z brakiem snu zwiększa się poziom stresu, co często powoduje kryzys laktacyjny.

Rozwiązaniem tego problemu jest znalezienie własnego sposobu na obniżenie stresu i poziomu zmęczenia. Przykładowo, niektóre kobiety decydują się na wprowadzenie do diety dziecka mleka modyfikowanego i zastąpienia części posiłków właśnie na nie. W ten sposób dziecko może być karmione buteleczką pożywnym, bezpiecznym i pełnym witamin i mikroelementów mlekiem, a mama otrzyma chwilę na odpoczynek, relaksację i zdrowy sen.

Wychowanie dziecka, to nie zadanie dla jednej osoby, dlatego stworzenie spokojnego i szczęśliwego środowiska wokół mamy i malucha, jest podstawą do wzrostu i rozwoju jego organizmu, a także na zabezpieczenie się przed możliwym kryzysem laktacyjnym lub całkowitym brakiem mleka.

Preparaty laktacyjne – naturalne wsparcia do produkcji mleka matki

Przyczyn kryzysu laktacyjnego jest wiele, tak samo jak i rozwiązań danego problemu. Czasami obniżenie poziomu stresu jest niewystarczające, dlatego warto sięgnąć po preparaty wspierające laktację.

Kryzys laktacyjny występuje u większości mam wcześniaków, a także w przypadku rozłąki z dzieckiem (przykładem są mamy pracujące).

Dla wsparcia organizmu mamy w ten trudny moment warto sięgnąć po specjalne suplementy diety, jak przykładowo Piulatte Plus od Humana Baby lub rozszerzyć własną dietę o herbatki laktacyjne. Preparaty tego typu są przeważnie są tworzone przez producentów pokarmów dla dzieci, dlatego nie warto się martwić o to jaki efekt ich zużycie będzie miało na organizm malucha, gdyż są one zrobione z myślą o wsparcie mamy i bezpieczeństwo niemowlaka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here