Wprowadzanie żywności uzupełniającej najlepiej przeprowadzać w kilku etapach – dziecko przyzwyczajone do smaku i konsystencji mleka mamy potrzebuje czasu, aby oswoić się z nowymi produktami. Zobacz, jak krok po kroku rozszerzać dietę niemowlaka i kiedy przychodzi czas na posiłki mięsne.
Krok 1 – pojedyncze smaki
Jak rozpocząć rozszerzanie diety niemowlęcia? Pierwsze posiłki powinniśmy wprowadzać nie wcześniej niż po 17. i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka. Na początek poznawania świata smaków, najlepszym wyborem będą warzywa o konsystencji papki lub puree. Jednym z lepiej akceptowanych i najrzadziej uczulających warzyw jest marchewka. Jak maluszek oswoi się z jej smakiem, przyjdzie czas na kolejne warzywa, potrawy z wielu warzyw oraz pierwsze owoce.
Krok 2 – wprowadzanie śniadań
Gdy maluszek nauczy się jeść z łyżeczki, pozna niektóre warzywa i owoce, przychodzi czas na posiłki zbożowe, te z glutenem i bez. Zgodnie z zaleceniami, gluten należy wprowadzać nie wcześniej niż po 17. tygodniu życia i nie później niż przed ukończeniem roczku. Celem tego kroku w rozszerzaniu diety niemowlęcia jest przyzwyczajenie maluszka do regularnego jedzenia śniadań – kaszki dobrze sprawdzą się jako pierwszy posiłek w ciągu dnia.
Krok 3 – różnorodne smaki
Przychodzi czas na kolejne warzywa i owoce. Różnorodność diety jest bardzo ważna w żywieniu niemowląt – dlatego już na tym etapie warto zadbać o szeroką gamę warzyw i owoców w diecie dziecka. Podawaj zupki jarzynowe, deserki owocowe i różne kombinacje z warzyw i owoców, które już zna. Możesz podawać także te, nieznane dotąd warzywa czy owoce, nawet jeśli początkowo niemowlę będzie wypluwać posiłek. Pamiętaj, aby nie zniechęcać się po pierwszych próbach wprowadzenia nowego produktu. Dziecko potrzebuje czasu na akceptację różnych smaków i konsystencji.
Krok 4 – wprowadzamy mięsko i rybki
Na tym etapie do posiłków przygotowywanych dla maluszka warto dodać mięsko lub rybkę. Pamiętaj, aby wybierać produkty o wysokiej jakości, których pochodzenia jesteś pewna. Szukaj ryb z certyfikowanych połowów. Wybieraj przede wszystkim tłuste ryby morskie (preferuj te wolno żyjące) jak łosoś czy halibut, koniecznie z pewnego źródła. Sprawdź, czy posiłek, który podajesz dziecku zawiera mięso wyłącznie od zaufanych dostawców, którzy zostali zaaprobowani przez dział Rozwoju Jakości Dostawców. Z mięs, wybieraj kurczaka, indyka, cielęcinę, wołowinę.
Krok 5 – nauka spożywania 5 posiłków
Na tym etapie warto kształtować właściwe nawyki żywieniowe dziecka. W ciągu dnia maluszek powinien spożywać trzy główne posiłki i dwa mniejsze zbilansowane przekąski. Pamiętaj, że Twoje mleko lub odpowiednie mleko modyfikowane stanowi podstawę diety w pierwszym roku życia dziecka.