Prawie każdy rodzic wie, jak ogromny wpływ na rozwój dziecka mają książki. Czytanie książek rozwija wyobraźnię, uczy myślenia, doskonali język, pomaga kształtować osobowość dziecka, uczy empatii, wrażliwości. Książka jest źródłem wiedzy o świecie.
Sporym dylematem rodziców jest wybór odpowiedniej literatury. Wybór książek w księgarniach jest ogromny, każdy rodzic pragnie kupować książki, których treść zainteresuje dziecko, których czytanie sprawi dziecku radość, które będą dla dziecka wspaniałym wspomnieniem.
Dla najmłodszych
Dla maluszków około pierwszego roku życia najlepsze będą książko- zabawki, wykonane z różnych materiałów: tkanin, pianki, gumy, ceraty, książki wydające rozmaite dźwięki. Takie książeczki zazwyczaj nie zawierają tekstu, tylko obrazki lub krótkie napisy. Tego typu książeczki nie tylko wspaniale bawią dziecko, ale też stymulują jego zmysły( wzroku, słuchu, dotyku). Rocznemu dziecku można już czytać książeczki zawierające krótkie i proste rymowanki.
Dla przedszkolaków
Wiek 2-3 lata to najlepszy czas, by dziecko zaprzyjaźniło się z „prawdziwą” książką. Warto podsuwać dziecku książki z kartkami wykonanymi z grubej tektury, wtedy książki nie zniszczą się szybko podczas zabawy. Takie książki powinny zawierać krótkie teksty, np. proste kilkuzdaniowe historyjki lub krótkie, łatwo wpadające w ucho wierszyki.
Dzieciom w wieku 4-5 lat można czytać już dłuższe historyjki. Dziewczynkom przypadną do gustu książki o królewnach, księżniczkach, wróżkach, chłopcy chętnie posłuchają historyjek o maszynach, dinozaurach, pilotach, strażakach, superbohaterach walczących ze złem itp. Przedszkolaki lubią też książki o zwierzętach oraz o swoich rówieśnikach, książki, których bohaterowie są w podobnych sytuacjach, jak dziecko, książki opowiadające o przedszkolu, wizytach u dentysty czy lekarza.
Dla dzieci potrafiących czytać samodzielnie
Wiek 6-7 lat to czas, kiedy dzieci zaczynają czytać samodzielnie. Dla dzieci w tym wieku pragnących samodzielnie przeczytać książkę należy wybierać książki napisane prostymi zdaniami, większą czcionką, książki zawierające wiele ilustracji.
Dzieci w wieku 8-10 lat i starsze chętnie same wybiorą sobie odpowiednie pozycje do czytania zgodnie z własnymi preferencjami. Oczywiście warto podsuwać własne propozycje, ale nic na siłę, gdyż w ten sposób możemy zniechęcić dziecko do czytania.
Nastolatki chętnie sięgną po książki fantastyczne i science fiction. Wielu nastolatkom podobają się książki i serie ilustrowane, np. Harry Potter i Więzień Azkabanu