Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, wybierając mleko modyfikowane dla niemowląt

0
2498
mleko modyfikowane dla niemowląt

Mleko kobiece to podstawa żywienia twojego dziecka w pierwszym roku życia. Jego udział w diecie dziecka jest nieoceniony, dlatego eksperci zalecają karmienie maluszka wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy. Kiedy jednak zdecydujesz się zakończyć ten sposób żywienia maluszka, należy dobrać odpowiednie mleko modyfikowane. Jak to zrobić?

Karmienie niemowląt – zalecenia WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia. Nie istnieje jednak górna granica wieku maluszka, po której należałoby zakończyć ten sposób żywienia – możesz więc kontynuować go tak długo, jak potrzebujesz tego ty i twoje dziecko, rozszerzając jednocześnie dietę maluszka o dodatkowe pokarmy. Eksperci wskazują, że należy karmić niemowlę „na żądanie”, czyli tak często, jak tego potrzebuje. Dlaczego karmienie piersią jest tak ważne?

Uzasadnieniem dla zaleceń WHO jest skład kobiecego mleka – stanowi ono najlepiej zbilansowaną dietę, jaką możesz podarować swojemu maluszkowi! Podczas pierwszego przystawienia do piersi dziecko otrzymuje wyjątkową porcję pokarmu – tzw. siarę, w której zawarte są oligosacharydy mleka kobiecego i przeciwciała tworzące naturalną szczepionkę wspierającą odporność maluszka. Dalsze karmienie w ten sposób także ma wiele zalet, ponieważ skład mleka zmienia się wraz z potrzebami dziecka. Wraz z nim niemowlę otrzymuje niezbędne składniki odżywcze, witaminy oraz DHA mający swój udział w budowie mózgu i siatkówki oka dziecka.

Mleko dla niemowląt pod lupą

Doskonały skład naturalnego kobiecego pokarmu jest obiektem badań ekspertów na całym świecie. Dzięki zawartości niezwykłych składników odżywczych, to najdoskonalsze mleko dla niemowląt stanowi najlepiej zbilansowany sposób żywienia dziecka, chroniąc je jednocześnie przed chorobami i infekcjami. Jeśli tylko możesz, nie rezygnuj z zalet, jakie oferuje twojemu maluszkowi jego unikalny skład. Gdy jednak po ukończeniu 6. miesiąca życia dziecka zdecydujesz się zakończyć karmienie piersią, staniesz przed wyborem odpowiedniego mleka modyfikowanego, które będzie w stanie zaspokoić potrzeby żywieniowe niemowlęcia i wspierać jego zrównoważony rozwój.

Mleko modyfikowane to zazwyczaj mleko krowie, które pochodzi z kontrolowanych hodowli i pod czujnym okiem ekspertów zostało poddane odpowiednim modyfikacjom. Inspiracją do wprowadzanych w jego strukturze zmian jest skład kobiecego mleka. Produkty tego typu muszą spełniać te same normy dotyczące jakości, nie oznacza to jednak, że każde mleko dla niemowląt, jakie znajdziemy na sklepowej półce, jest takie samo. Z jednej strony to dobrze, że mamy mają wybór i mogą dopasować mleko modyfikowane dla swojego maluszka, z drugiej – duży asortyment rodzi wątpliwości. Decyzja w tym zakresie nie może być przypadkowa. Wszelkie wątpliwości warto więc skonsultować z lekarzem, który pomoże wybrać optymalny produkt oraz zarekomenduje mleko modyfikowane najlepsze dla maluszka. Warte uwagi jest np. NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O. Powstało ono z myślą o niemowlętach, które ukończyły 6. miesiąc życia i nie są już karmione piersią. Zawiera m.in. oligosacharyd 2’FL o strukturze identycznej jak w mleku matki, wysokiej jakości białko OPTIPRO®, dobroczynne bakterie L. reuteri takie jak w mleku mamy, immunoskładniki (cynk*, żelazo*, witaminę A* i C*), a także DHA*. Może pomóc w łagodnym przejściu na nowy sposób żywienia po zakończeniu karmienia naturalnym kobiecym pokarmem.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Nawet, gdy wybierzesz już odpowiednie mleko dla niemowląt, które dostosowane jest do wieku i potrzeb twojego dziecka, wciąż możesz mieć wątpliwości związane z przejściem na nowy sposób żywienia. To naturalne – jako mama chcesz mieć pewność, że w pełni zaspokajasz potrzeby dziecka. Przejście z karmienia piersią na żywienie mlekiem modyfikowanym warto przeprowadzać łagodnie. Pamiętaj, że to duża zmiana przede wszystkim dla dziecka. Na początek możesz zastąpić jedno przystawienie do piersi podaniem dziecku mleka modyfikowanego, aby po pewnym czasie całkowicie przejść na mleko następne. Pamiętaj, że jeśli chcesz, wciąż możesz przystawiać maluszka do piersi wieczorem lub w nocy.

Warto mieć na uwadze to, że jeśli zmiana sposobu żywienia przebiega w przyjaznej atmosferze, dziecko ma większe szanse łatwiej ją zaakceptować. Moment karmienia wciąż może przypominać ten, podczas którego maluszek ssał pierś – w tym celu wyposaż butelkę w smoczek zbliżony kształtem do brodawki i zadbaj o to, aby maluszek czuł się w twoich ramionach bezpiecznie. Możesz do niego przemawiać lub śpiewać mu, a także przytulić maluszka, pozwalając mu cieszyć się twoją bliskością.

Eksperci nie mają wątpliwości – mleko mamy to najlepszy sposób żywienia niemowląt i zachęcają, aby nie przerywać go bez wyraźnej przyczyny. Jeśli jednak z uzasadnionych powodów zdecydujesz o przejściu na karmienie mlekiem modyfikowanym, skonsultuj swoją decyzję ze specjalistą. Wybierając mleko dla niemowląt, uważnie zapoznaj się z zawartymi na opakowaniu informacjami i zatroszcz się o to, aby stopniowo zapoznać maluszka z nowym produktem w jego diecie. W ten sposób masz szansę ułatwić mu adaptację do nowego sposobu żywienia.

* zawartość zgodnie z przepisami prawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here