Tradycyjne foteliki dziecięce, a może RWF?

0
1672
Tradycyjne foteliki dziecięce, a może RWF?

Twoja rodzina ma się powiększyć, a może już się powiększyła? Jak powszechnie wiadomo, aby dobrze przygotować się do tego niezwykłego wydarzenia, należy dokładnie zorientować się, co do jakości niezbędnych, dziecięcych akcesoriów. Jednym z nich niewątpliwie są foteliki samochodowe, którym poświęcamy nasz artykuł.

Rozterki rodzica

Wybór fotelików dziecięcych dla naszych pociech przysparza czasem więcej kłopotu, niż mogłoby się wydawać. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż każdemu rodzicowi zależy na maksymalnym bezpieczeństwie swojego dziecka na drodze. Dla wielu z nich znana, certyfikowana marka fotelika to nie wszystko. W celu zabezpieczenia swojego dziecka szukają innych rozwiązań, również tych które dotyczą samej formy i sposobu jego ułożenia w samochodzie. Jednymi z tych, które mają odznaczać się wyjątkowym poziomem bezpieczeństwa są tzw. foteliki dziecięce RWF, rekomendowane przez producentów i sprzedawców szczególnie dla dzieci na najwcześniejszym etapie życia. Czy rzeczywiście modele RFW przewyższają w kwestii bezpieczeństwa tradycyjne foteliki samochodowe dla dzieci?

Fotelik RWF, czyli..?

Przede wszystkim zacznijmy od tego, czym jest fotelik RFW. To inaczej fotelik ułożony tyłem do kierunku jazdy. Możemy wśród nich wyróżnić kilka grup wagowych: 0-10kg, 0-13kg (łupinki i nosidełka), 0-18kg, 9-18kg, 0-25kg, 9-25kg, 9-36 kg. Oprócz wagi foteliki dzielą się również na trzy kategorie ze względu na ich uniwersalność: a) montaż wyłącznie tyłem, b) montaż tyłem albo przodem w całym zakresie wagowym fotelika, c) montaż tyłem a potem po osiągnięciu odpowiedniej wagi przez dziecko, należy go przestawić przodem. Jak więc widzimy istnieje tu kilka opcji i nie zawsze taki rodzaj fotelików dziecięcych musi być używany tylko na wczesnym etapie rozwojowym – o czym często mówią przeciwnicy tego rodzaju modeli –  ale również później, w „tradycyjnej” postaci do przodu. Oczywiście wszystko zależy od tego na jaki model się zdecydujemy.

Większe bezpieczeństwo

Tyle jeśli chodzi o techniczne szczegóły. Jak natomiast wygląda kwestia samego bezpieczeństwa? Po raz pierwszy foteliki RFW zostały przetestowane jeszcze w latach 70 w Skandynawii, gdzie jednoznacznie ustalono, że zapewniają większe bezpieczeństwo. Dlaczego? Wszystko opiera się na kwestii amortyzacji. W chwili, gdy dochodzi do uderzenia, przy „tylnym” położeniu fotelików RWF, ciało jest w nie wciskane, co znacznie amortyzuje obciążenie tak wrażliwych części ciała jak szyja, czy głowa. Fakt ten był wielokrotnie potwierdzany w wielu niezależnych testach.

Mimo wszystkich niewątpliwych zalet fotelikom samochodowym dla dzieci typu RFW przypisuje się szereg wad, m.in. rzekomą większą powierzchnię, jaką zajmuje fotelik, czy nie wygodną podróż dla dziecka. Są to jednak z całą pewnością mity o czym świadczy fakt, że w Skandynawii praktycznie nie uświadczymy „przednich” fotelików dziecięcych (bez względu na wiek dziecka), tak popularne stały się tam, w ciągu ostatnich lat, ich „tylne” odpowiedniki. Popularność ta, jak najbardziej uzasadniona, przywędrowała ostatnimi czasy również do Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here