Po jakie drobne dodatkowe akcesoria sięgnąć, urządzając akwarium?

0
924
Po jakie drobne dodatkowe akcesoria sięgnąć, urządzając akwarium

Zakładanie w domu zbiornika wodnego pełnego ryb i ciekawych roślin to dla wielu osób ciekawe hobby. Jako wspaniałą zabawę odbierają zarówno urządzanie samego akwarium, jak i późniejsze obserwowanie wodnego życia. Z całą pewnością każdy akwarysta wie też, iż dobre wyposażenie zbiornika pociąga za sobą wybór odpowiednich akcesoriów dodatkowych.

Akcesoria obowiązkowe i dodatkowe

Kiedy mówimy o akwariach, zazwyczaj koncentrujemy się wyłącznie na akcesoriach niezbędnych, które zapewniają rybkom odpowiednie warunki życia. Należą do nich między innymi filtry oczyszczające wodę, sterylizujące lampy UV, grzałki utrzymujące jej prawidłową temperaturę, oświetlenie czy nawet akcesoria służące wodnym stworzeniom jako kryjówki.

Jednak wśród akcesoriów dla akwarystów nie brakuje też takich, które nie należą do wyżej wymienionej czołówki i nie zawsze są kupowane w pierwszej kolejności. Nie oznacza to jednak, że nie są one ważne. Wręcz przeciwnie, wiele z nich jest równie przydatna jako akcesoria niezbędne do prawidłowego rozwoju rybek.

Mata pod akwarium

Pierwszym akcesorium dodatkowym, o którym warto pomyśleć nawet przed zakupem rybek, jest szeroka mata pod akwarium. Jest to akcesorium wykonane z grubej, miękkiej pianki, które zostało przygotowane przede wszystkim z myślą o dużych akwariach. Mata powinna zostać podłożona pod dno zbiornika, dzięki czemu będzie pełniła podwójną rolę.

Przede wszystkim mata pod akwarium ma za zadanie chronić szklane dno zbiornika przed uszkodzeniami mechanicznymi, a jednocześnie osłania powierzchnię mebla przed zarysowaniem za pomocą krawędzi zbiornika. W tym samym celu może również zostać podłożona pod terrarium. Jej miękka powierzchnia idealnie sprawdzi się nawet pod dużymi i bardzo ciężkimi zbiornikami.

Druga ważna rola maty akwariowej to izolacja cieplna. Pomaga ona utrzymać prawidłową temperaturę w zbiorniku, dzięki czemu w pewnym stopniu zmniejsza się zapotrzebowanie na jego ogrzewanie. Co za tym idzie, koszty utrzymania akwarium także stają się mniejsze.

Czyściki magnetyczne

Utrzymanie czystych ścianek w akwarium to nie tylko podstawa jego pięknego wyglądu, ale także kwestia zdrowia twoich wodnych podopiecznych. Dlatego jednym z pierwszych zakupów może być także wygodny czyścik magnetyczny, który pozwoli ci usuwać osad lub glony ze ścianek zbiornika w sposób szybki i wygodny.

Czyścik magnetyczny składa się z dwóch elementów. Element wewnętrzny umieszczasz na szybie po wewnętrznej stronie akwarium, a element zewnętrzny przykładasz od zewnątrz i przesuwasz. Dzięki temu jednocześnie przesuwa się element wewnętrzny, co powoduje zdejmowanie brudu ze ścianki – wszystko odbywa się szybko, wygodnie i bez potrzeby moczenia rąk w wodzie.

Wentylator

Wiele mówi się o ogrzewaniu wody w akwarium. Jednak nie każdy hoduje ryby, które pochodzą z gorących regionów. Dla miłośników rybek preferujących niższe temperatury niezbędne będą urządzenia, które ją obniżają. Świetnie sprawdzają się w tym przypadku niewielkie wentylatory, które z powodzeniem mogą działać nawet przez całe lato, będące szczególnie uciążliwym okresem dla stworzeń wodnych z chłodnych regionów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here