Po paru sezonach królowania ombre hair i flamboyage przyszła moda sombre. To nowoczesna technologia farbowania włosów, która od dwóch sezonów podbija serca wszelkich wielbicielek farbowania włosów. Co to jest sombre? Jak je wykonać? Czym różni się od standardowego ombre? Oto co musisz wiedzieć. Sombre to nic innego jak lepsza wersja doskonale znanego ombre. Koloryzacja polega na rozjaśnieniu końcówek o jeden, maksymalnie o dwa poziomy w układzie do koloru bazowego. Odpowiednio wykonane sombre przypomina drobne pasemka, jakie dają efekt delikatnie rozświetlonych słońcem włosów. W przeciwieństwie do ombre, włosy zafarbowane ową techniką wydają się o wiele gęstsze, bardziej delikatne i przyjemne. Dlatego sombre jest naprawdę doskonałe dla kobiet o cienkich włosach, które pragnęłyby optycznie zwiększyć masę swojej fryzury. Sombre wygląda podobnie dobrze u brunetek jak również blondynek, choć u tychże pierwszych nierzadko wynik jest o znacznie bardziej widoczny. Trudność farbowaniu włosów metoda sombre polega na tym, żeby osiągnąć jak najbardziej prosty wynik. Rozjaśnianie winno być sukcesywne i niemal niewidoczne, więc najlepszy efekt odnosi się, gdy jaśniejsze pasemka zaczynają się już parę centymetrów poniżej nasady włosów. Należy przy tym zadbać, żeby przejście między górą a dołem było jak najbardziej płynne a końcówki były cieplejsze maksymalnie o dwa tony Kobiety nie tylko w Polsce, a na całym globie wprost oszalały na temacie sombre hair. Co interesujące, jest to styl, jaki rozwija się już naprawdę długo, bowiem nieprzerwanie od paru lat, i zainteresowanie sombre nigdy nie słabnie – wręcz odwrotnie. Jest to fryzura jeszcze bardzo lubiana i nic nie sugeruje, żeby w najbliższym okresie miało się to zmienić.
Farbowanie sombre a ombre – jakie różnice?
Sprawę tę należy omówić w pierwszej kolejności, bo jest ona niezwykle ważna. Mnóstwo osób – a w tym niestety także mniej doświadczonych fryzjerów, jacy na bieżąco nie uczestniczą w szkoleniach i nie rozwijają własnyd kompetencje – myli ombre i sombre hair. Choć rzeczywiście można zaobserwować pewne podobieństwa, są to właśnie faktycznie dwie skrajnie odmienne techniki farbowania i rozjaśniania włosów. W związku z tym nieporozumienie na linii klientka – fryzjer może sprawić niemałe konsekwencje. Podstawową różnicą jest toż, że w wypadku ombre rozjaśnianie włosów przeprowadza się od części ich długości, natomiast koloryzacja sombre polega na nakładaniu koloru pasemkami od nasady. Z owego również bezpośrednio wynika kolejna różnica – w technologii ombre widać wyraźną granicę między zastosowanymi kolorami, i w sombre jest ona znacznie delikatna i prosta, przez co fryzura wygląda bardzo naturalnie.
Koloryzacja włosów sombre – jakie ma zalety?
Chyba niewątpliwą korzyścią jest wspomniany już wyżej naturalny wynik koloryzacji. Mnóstwo kobiet chce zmiany w wyglądzie fryzury, jednak również obawiają się one, że zmiana będzie za sztuczna. Jednak odpowiednio przygotowane sombre – zakładając oczywiście wykorzystanie odcieni podobnych do naturalnie występujących – w formie dyskretnej podkreśla urodę, odmładza i rozświetla. Jest to również fryzura na tyle uniwersalna, że pasuje kobietom w różnym wieku, niezależnie od wykonywanego zawodu, zaangażowań i sposobu. Kolejną niekwestionowaną korzyścią sombre jest fakt, że – w przeciwieństwie do tradycyjnych pasemek czy jednolitego koloru, znacząco różniącego się od zwykłego – odrost nie jest wyraźnie widoczny, dlatego koloryzację wolno wykonywać stosunkowo rzadko. Służy to również domowemu budżetowi, jak i samym włosom a ich formy.
Koloryzacja sombre – jak się do niej przygotować?
Farbowanie sombre jest na tyle wymagającym wyzwaniem, że lepiej zaniechać samodzielnych prób i od razu oddać się w ręce specjalisty. W związku z tym ważnym etapem jest znalezienie tego odpowiedniego – cieszącego się dobrymi opiniami, mogącego pochwalić się wieloma ciekawymi sombre (najlepiej pod formą zdjęć „przed i po”).Trzeba również sprawdzić, jaki typ artykułów do koloryzacji jest wykorzystywany w określonym salonie. Jest to wyjątkowo istotne wtedy, gdy zdarzały się nam już wcześniej reakcje alergiczne na elementy farb fryzjerskich czy rozjaśniaczy. Zanim zatem zdecydujemy się na koloryzację, możemy poprosić o wykonanie tzw. otwartej próby, która polega na pokryciu odrobiny środka na skórę za uchem. Jeśli nie wystąpią żadne symptomy niewłaściwe, możemy swobodnie poddać się farbowaniu. Pamiętajmy jednak o umiarze w stosowaniu zabiegów tego rodzaju, bowiem chociażby najdoskonalszej jakości farby i rozjaśniacze nie są obojętne dla stanu włosów. Już po farbowaniu należałoby wzmóc zabiegi pielęgnacyjne, takie jak m.in. stosowanie odpowiedniej jakości masek i odżywek właściwie dopasowanych do potrzeb włosów.
O czym należy pamiętać?
Decydując się na włosy sombre, należałoby zdać sobie sprawę, że ważna pielęgnacja takich koloryzacji jest niezbędna. Włosy rozjaśnione mają skłonności do przesuszania, łamania się czy rozdwajania końcówek. Absolutnie nie ma się czego bać, jeśli odpowiednio zadbamy o włosy. Należałoby zaopatrzyć się w maskę nawilżającą i serum przeciw rozdwajaniu końcówek. Żeby uchronić włosy przed rozjaśnianiem, wolno poprosić fryzjera o dodanie OLAPLEXU do farby, żeby uchronić je przed uszkodzeniem.