Dzieci bardzo często przeziębiają się w okresie jesienno-zimowym, ponieważ wtedy układ odpornościowy jest osłabiony. Do zarażenia dochodzi najczęściej w dużych skupiskach ludzi (szkole, żłobku, przedszkolu). Do głównych objawów przeziębienia zaliczają się kaszel, katar oraz ból gardła.
Przeziębienie u dziecka – objawy
Dziecko w czasie przeziębienia staje się bardzo marudne, senne i płaczliwe. Nie może jeść i skarży się na drapanie oraz swędzenie w gardle, które przeszkadzają w normalnym oddychaniu. Przeziębienie jest dotkliwe szczególnie w nocy, ponieważ nie pozwala maluchowi spokojnie zasnąć. Męczący suchy kaszel, który może zamienić się w kaszel mokry, oraz bolące gardło to typowe objawy przeziębienia. Poza tym może pojawić się katar oraz podwyższona temperatura ciała. Rodzice w wypadku przeziębienia stosują różne leki bez recepty (np. tantum verde) oraz domowe sposoby. Najważniejsze jest, aby nie lekceważyć objawów choroby, która może doprowadzić do zapalenia płuc.
Jakie leki bez recepty może przyjmować dziecko w czasie przeziębienia?
W czasie przeziębienia, rodzice mogą dawać dziecku leki, które są dostępne w aptece bez recepty. Popularne są aerozole (np. tantum verde), które mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, znieczulające oraz antyseptyczne. Na łagodzenie bólu pomagają również ziołowe tabletki, które trzeba possać w buzi aż do momentu ich rozpuszczenia. Jeśli dziecko boli gardło, ale ma problemy z przełykaniem, tabletkę można rozgnieść i podać maluchowi w postaci proszku. Na złagodzenie bólu pomagają również owocowe syropy. Warto także sięgnąć po dostępne w aptekach kompresy, które obniżają gorączkę oraz działają przeciwbólowo. Dodatkowo warto kupić maść kamforową, po której dziecko nie będą bolały mięśnie.
Domowe sposoby na łagodzenie bólu w czasie przeziębienia
W leczeniu przeziębienia i łagodzenia bólu stosowane są również domowe metody, niekiedy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Do najbardziej popularnych należą ziołowa płukanka oraz płukanka z soli kuchennej, które uśmierzają ból gardła. Mieszankę można stosować kilka razy dziennie, ponieważ nie jest inwazyjna dla organizmu. Pomocny w łagodzeniu bólu gardła jest również syrop chrzanowy. Na ból głowy pomaga kompres z ciepłej wody nasączonej olejkiem. Jeśli dziecko jest spokojne, można zastosować okłady z liści kapusty, które okręca się wokół szyi, aby złagodzić ból gardła