Foteliki rowerowe – czy są bezpieczne?

0
3409
Foteliki rowerowe – czy są bezpieczne?

Fotelik rowerowy dla dziecka to nieodzowny atrybut każdego rodzica. Jego zastosowanie przewidziane jest w przepisach, dlatego nie ma możliwości poruszania się z maluchem, bez odpowiedniego fotelika. Na rynku istnieje wiele równych modeli, a wybór odpowiedniego wymaga od nas znajomości kliku podstawowych elementów.

Starajmy się dobrać odpowiedni sprzęt i połączyć wszystkie elementy, które sprawią, że nasza pociecha będzie podróżowała z zachowaniem ostrożności i w komfortowych warunkach. Internetowy sklep rowerowy, taki jak choćby Rowerzysta.pl, jest idealnym miejsce do poszukiwania potrzebnego sprzętu.

Bezpieczny fotelik rowerowy

Każdy fotelik rowerowy powinien być dopasowany indywidualnie dla malucha. Elementy, na które trzeba zwrócić uwagę, to przede wszystkim wytrzymałość, jakość wykonania oraz przeznaczenie.

To ma największy wpływ na nasze zadowolenie i bezpieczeństwo dziecka. Foteliki przeznaczone są do klasycznych modeli rowerów, przede wszystkim wskazane są rowery przełajowe, które odznaczają się dużą stabilnością. Nie zapominajmy, że istnieją foteliki:
– montowane na bagażniku – ich udźwig wynosi do 15 kilogramów lub do 22 kilogramów. Już podczas zakupu trzeba pamiętać o tym aspekcie. To najbardziej polecane foteliki, gdyż oprócz stabilności samego roweru i łatwości jego kierowania, dziecko chronione jest przed wiatrem i ewentualnym wypadkiem.
– foteliki na ramę – te przeznaczone są dla najmłodszych dzieci. ich największą zaletą jest możliwość ciągłego monitorowania pozycji i samopoczucia malucha. Przeznaczone są do krótkich wycieczek i ograniczone wagą do 15 kilogramów.
– przyczepki – nowoczesne rozwiązanie dla nieco starszych dzieci. Stabilne przyczepki są bardzo komfortowe i bezpieczne dla maluchów, jednak znacząco ograniczają zakres ruchu roweru.

Zasady bezpieczeństwa

Bez względu na wybrany przez nas rodzaj fotelika, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad. Ich znajomość sprawi, że wycieczki z naszą pociechą będą przyjemniejsze, a ewentualne ryzyko ograniczone do minimum. Każdy cyklista powinien zapoznać się z regułami dotyczącymi przewozu dzieci. Najważniejsze z nich to:

– Nie wolno przewozić dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie siedzieć;
– Nie zaleca się przewozu dzieci poniżej 1 roku życia;
– Używanie tylko sprawnych i nieuszkodzonych fotelików;
– Im młodsze dziecko, tym krótsze przejażdżki;
– Przewożenie dzieci z kaskiem na głowie;
– Stosowanie się do norm wagi;
– Sprawdzenie konstrukcji i mocowania fotelika przed każdą wycieczką.

Najlepsze rozwiązanie

Znajomość wszystkich zasad bezpieczeństwa, a co najważniejsze stosowanie się do nich jest bardzo ważne. Podobnie jak sprawdzenie przeznaczenia i ograniczeń samego fotelika. Jako rozsądni i odpowiedzialni rodzice, musimy wiedzieć, że posiadanie odpowiedniego roweru także ma znaczenie.

Nie można bowiem przewozić dzieci na BMX i innych sportowych rowerach. Przed zakupem własnych dwóch kółek powinniśmy więc i o tym aspekcie pamiętać. Internetowy sklep rowerowy jest dobrym miejscem na zapoznanie się z konkretnymi modelami i wyszukanie idealnego dla nas.

Warto zapoznać się z nowinkami technicznymi, które pozwolą zwiększyć komfort naszej jazdy, nawet podczas przewożenia dziecka w foteliku. Idealnym przykładem jest rower elektryczny. Daje nam on możliwość tradycyjnego podróżowania lub przejścia na napęd elektryczny. To zaoszczędza siły i przydaje się przy wypracowywaniu kondycji. Zdrowa alternatywa dla samochodu, która nie odbiera przyjemności z podróżowania rowerem.

Rowery przełajowe także są doskonałym rozwiązaniem, które błędnie kojarzy się ze sportową jazdą. Dzięki zastosowaniu szerokich kół, zwiększa się stabilność prowadzenia, a co za tym idzie i bezpieczeństwo. Rowery te są najlepszym rozwiązaniem dla rodziców, chcących podróżować ze swoją pociechą. Bez względu na nasz wybór, rower elektryczny czy przełajowy, dobierzmy dobrze pozostałe elementy, również oświetlenie.

Reasumując

Bezpieczeństwo przewozu dziecka zależny w dużej mierze od naszych wyborów. Bezpieczny fotelik to ten, który jest stosowany zgodnie z przeznaczeniem i zachowaniem innych środków ostrożności, jak kask, rower czy pasy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here