Jak założyć opatrunek?

0
1981
Jak założyć opatrunek

Założenie odpowiednich opatrunków ma bardzo duże znaczenie przy każdym rodzaju rany. Właściwe ich zabezpieczenie pozwala uniknąć krwotoku czy zakażenia. Warto więc wiedzieć w jaki sposób wykonać opatrunek i o czym pamiętać, aby pomóc osobie poszkodowanej.

Czym są rany?

Rany to nic innego jak anatomiczne przerwanie ciągłości powłok skóry i tkanek, które znajdują się głębiej, pod wpływem określonego czynnika uszkadzającego. Najczęściej wynikają one pod wpływem urazów mechanicznych, a także termicznych jak np. odmrożenia czy oparzenia, chemicznym i innym.

W początkowej fazie gojenia rana wypełnia się skrzepem krwi, który działa jak naturalny opatrunek i chroni przed przedostaniem się bakterii i drobnoustrojów do wnętrza rany. Właściwe zaopatrzenie ran, szczególnie w pierwszych fazach gojenia jest bardzo ważne i bezpośrednio wpływa na szybkość leczenia.

Opatrywani ran

To w jaki sposób należy postępować z raną ma bardzo duże znaczenie. W pierwszej kolejności należy obejrzeć miejsce zranienia i ocenić czy rana jest na tyle głęboka, że potrzebna będzie konsultacja lekarza. Następny krokiem jest oczyszczenie rany i jej zatamowanie. Jeśli krwawienie jest niewielkie to wystarczy zatamować miejsce krwawienia poprzez ucisk, a następnie zabezpieczyć ranę przed zakażeniem i zanieczyszczeniami. W tym celu warto sięgnąć po opatrunek jałowy (lub opatrunek z parafiny).

Rodzaje opatrunków

Aby poradzić sobie z różnymi rodzajami ran i skaleczeń, należy wykorzystać odpowiedni rodzaj opatrunku. Dobrze sprawdzi się np.:

  • opatrunek uciskowy – tamujący krwawienie, który składa się z warstwy jałowej, która bezpośrednio przykrywa ranę, a także warstwy uciskowej i opaski uciskowej,
  • opatrunek osłaniający – zapobiega zanieczyszczeniu rany i zakażeniu jej, a także zbiera płyny ustrojowe i krew wypływającą z rany,
  • opatrunek obłożeniowy – usztywnia ranę jeśli jest w niej obecne jakieś ciało obce, czy jeśli mowa o złamaniu.

Ciekawą możliwością jest także zaopatrzenie rany opatrunkiem silikonowym, lub innymi, mniej popularnymi środkami.

Zakładanie opatrunku krok po kroku

Bardzo ważne jest właściwe zaopatrzenie rany. W pierwszej kolejności należy dokładnie umyć ręce i założyć ochronne rękawiczki. Kolejnym krokiem jest wybór właściwych materiałów opatrunkowych i środków do dezynfekcji. Wykonywanie opatrunku należy zacząć od dokładnego oczyszczenia rany. Ewentualnie można też nałożyć specjalny preparat leczniczy. Ostatnim korkiem jest naklejenie plastra lub użycie bandaża.

Jeśli rana bardziej krwawi, konieczne jest jego odpowiednie zaopatrzenie. Częstotliwość opatrunków, jest zależna od stany rany i rodzaju zastosowanego opatrunku. Bez względu na wszystko, każdy opatrunek trzeba jednak zmienić bardzo powoli, żeby nie podrażnić dodatkowo rany, ani nie uszkodzić już zaleczonej warstwy. Za każdym razem zmieniając opatrunek, trzeba też zdezynfekować ranę, a jeśli opatrunek się do niej przykleił to należy go zwilżyć wodą lub solą fizjologiczną i delikatnie zdjąć. Jest to bardzo ważne.

O czym pamiętać przy zakładaniu opatrunków uciskowych?

Przy zakładaniu opatrunków trzeba koniecznie pamiętać o kilku ważnych kwestiach, a przede wszystkim o wysokiej higienie i bezpieczeństwie. Do wykonywania opatrunków, nie można używać materiałów, które się rozlecą w kontakcie z ranami. Jeśli opatrunek uciskowy został za mocno nałożony i kończyna uległa zasinieniu, należy go zmienić i założyć ponownie, aby nie blokować dostępu krwi. Ważne jest także to, że bandaż uciskowy, można zastąpić innymi, podobnymi przedmiotami zachowującymi sterylność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here