Niechęć do przytulania się, noszenia rajstop, koszulek z długim rękawem czy niezadowolenie podczas wycierania ręcznikiem po kąpieli. Właśnie takie zachowania najmłodszych mogą świadczyć o ich nadwrażliwości dotykowej.
Nadwrażliwość dotykowa – przyczyny
O nadwrażliwości dotykowej możemy mówić, gdy dochodzi do zaburzeń integracji sensorycznej, czyli w układzie nerwowym. Na szczęście coraz więcej medyków skłania się ku temu zagadnieniu, przez co dzieci mogą być odpowiednio diagnozowane.
Pierwsze syndromy nadwrażliwości dotykowej pojawiają się już w okresie niemowlęcym, natomiast sami rodzice najczęściej zupełnie ich nie zauważają. Malec pręży się i płacze, ale z reguły jest to uznawane za niezadowolenie , „gorszy dzień”, brak dobrego samopoczucia. Specjalistyczna diagnostyka następuje w momencie, kiedy dziecko potrafi inaczej wyrażać nadwrażliwość dotykową, aniżeli tylko płaczem. Z reguły szczegółowa diagnostyka następuje po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia.
Jak objawia się nadwrażliwość dotykowa?
Wspominaliśmy na początku, że objawy nadwrażliwości mogą być różne i zależą od indywidualnych zaburzeń. U osób, które cierpią na takie zaburzenia, nieprzyjemny jest po prostu dotyk i to nie tylko drugiej osoby, ale też rzeczy. Nadwrażliwość objawia się także w zakresie przyjmowania pokarmów, a najwcześniej udaje się ją rozpoznawać już na etapie karmienia piersią.
Najczęściej dziecko nie chce być przytulane i samo się nie przytula, sprawia trudności podczas przewijania czy obcinania paznokci. Nie lubi się kąpać ani wycierać ręcznikiem, dlatego też najlepiej sprawdza się ręcznik kąpielowy ponczo, który przypomina po prostu miękkie ubranie. Dziecko nie chce chodzić boso, nie bawi się przedmiotami, którymi mógłby się ubrudzić czy które są lepkie.
Przeważnie nadwrażliwość dotykowa sygnalizowana jest płaczem, ale coraz częściej jej syndromem jest agresja, krzyk albo wręcz przeciwnie, zachowania silnie introwertyczne, a nawet lęk.
Rozpoznanie nadwrażliwości dotykowej
Profesjonalna diagnostyka w kierunku nadwrażliwości dotykowej wymusza wizytę z dziecka u neurologa, psychologa bądź psychiatry. Najczęściej medycy o tych specjalizacjach ściśle współpracują ze sobą, by móc wydać jednoznaczną diagnostykę. Z reguły wykorzystują w tym celu nie tylko szczegółowy wywiad czy obserwację, ale także konkretne testy i kwestionariusze.
Jak leczyć nadwrażliwość dotykową?
W tym przypadku nie stosuje się farmakoterapii, ale niwelowanie objawów nadwrażliwości dotykowej przebiega poprzez indywidualnie dobraną terapię. Ważne są też zachowania osób dorosłych, należy na przykład wykluczyć namawianie czy zmuszanie dziecka do aktywności, która nadwrażliwość wywołuje. W ramach rozwoju dziecka warto też sięgnąć po zabawki sensoryczne nastawione na stymulację zmysłów dzieci. Dobrym przykładem takiej zabawki jest ścieżka sensoryczna dla dziecka, która zachęca dzieci do spacerowania po specjalnych panelach o różnych fakturach.