Urządzamy pokój dziecięcy

0
1157
Urządzamy pokój dziecięcy

Pokój dziecięcy zdecydowanie różni się od pokoi „dorosłych”. Dziecko musi uczestniczyć w jego powstawaniu razem z rodzicami.

Jakich błędów należy unikać przy projektowaniu pokoju dziecięcego? Jakie elementy dekoracyjne będą optymalne, a o czym lepiej zapomnieć?

Podstawowy błąd przy projektowaniu pokoi dziecięcych to zastosowanie pseudo-dziecinnych pomysłów. Błąd ten polega na realizacji własnych wyobrażeń o dzieciństwie w pokoju dziecka przez rodziców, którzy w ten sposób realizują swoje marzenia i wizje o pokoju idealnym. Takie podejście może się jednak nie sprawdzić, gdy nasze dziecko ma inne wizje czy preferencje.

Kolejnym błędem jest umieszczanie elementów, które sami lubimy np. użycie ciężkich zasłon, obrazów olejnych, grup zdjęć na ścianach.

Inne porady projektantki wnętrz można znaleść na stronie https://projektowaniewnetrz24.eu/

Właściwe podejście przy urządzaniu pokoju dziecięcego

  1. Ulubieni bohaterowie. Głównym elementem dekoracyjnym w pokoju dziecka może być fabuła ulubionej kreskówki lub książki. Dobrze sprawdzają się również tapety czy naklejki prezentujące sylwetki zwierząt lub zabawne postacie.
  2. Możliwość przearanżowania pokoju W pokoju dziecka bardzo dobrze sprawdzają się meble modułowe lub takie, które możemy zmienić za pomocą dekoracyjnych nakładek i dodatków. Takie meble pobudzają wyobraźnię, maluch może je dostosować również do swoich upodobań a to rozwija samodzielność i indywidualizm.
  3. Zainteresowania. Na przykład pokój malucha sportowca można udekorować dywanikiem w kształcie piłki nożnej lub koszem z zabawkami w stylu koszykówki. A młodego astronoma z pewnością zachwyci lampka nocna w kształcie półksiężyca, poduszki w kształcie gwiazdy i dywany przedstawiające Układ Słoneczny. Aby udekorować pokój dziecinny, wybierz motyw, który interesuje dziecko, np. podwodny świat czy przygody Supermana.

Jak rozwiązywać spory – rodzice kontra dziecko?

Zawsze na korzyść dziecka. Często opcje proponowane przez samo dziecko nie są akceptowane przez jego rodziców, a pomysły dorosłych wywołują protest dziecka. W takich przypadkach zawsze powinieneś znaleźć takie rozwiązanie, które zadowoli dziecko. Możesz zmodyfikować pomysł dziecka, ale nie powinieneś go drastycznie zmieniać.

Najważniejsze jest komfort psychiczny. A u dziecka jest bezpośrednio powiązany z otaczającymi go przedmiotami. To nie trwa długo. Pokój dziecięcy rośnie wraz ze swoim właścicielem, a wkrótce „wyrośnie” z motywów, które Cię nie zachwycały.

Uniwersalne pomysły

Gry „wpisane” we wnętrze. Możesz umieścić mapę skarbów na ścianie lub zawiesić kotwicę. Taki wystrój doskonale uzupełni motyw „morski” w meblach przedszkolaka. W pokoju dziecinnym możesz urządzić zabawkową kuchnię lub zrobić platformę imitującą statek z kierownicą i masztem.

Rośliny domowe. Ożywią wnętrze, oczyszczą powietrze, nasycą je tlenem. Nie używaj ciężkich donic, które mogą się przewrócić. Lepiej zastosować wiszące doniczki z roślinami.

Dekorujemy pokój dziecięcy własnymi rękami. Pomysły na majsterkowanie świetnie sprawdzają się w pokoju dziecięcym. Na przykład zamiast dywanu możesz położyć panel wykonany z kawałków materiału wyciętych z małych ubrań dla dziecka. Z zasłon na zamówienie zostaną skrawki, z których można uszyć narzuty lub zrobić z dzieckiem pluszaki. Inną opcją dekoracji pokoju dziecięcego jest przeniesienie rysunków dziecka na tkaninę, a następnie użycie ich w dekoracji np. na poduszkach.

Może Cię również zainteresować kilka innych porad do projektu pokoju dla dziecka https://projektowaniewnetrz24.eu/pokoj-dzieciecy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here