Zapewne wielu z Was spotkało się z problemem nietolerancji laktozy. Chorują na nią nie tylko dzieci, ale i dorośli. Jest to dolegliwość, która może być wrodzona, pierwotna lub wtórna. Czym jest i jak możemy ją rozpoznać?
Nietolerancja laktozy
Zanim wyjaśnimy, na czym polega nietolerancja laktozy, warto powiedzieć, czym jest w ogóle laktoza. Jak zapewne każdy z Was się domyśla, jest to cukier występujący w mleku oraz wielu innych produktach mlecznych. Dokładniej rzecz ujmując, jest to dwucukier, ponieważ składa się on z dwóch składników – glukozy i galaktozy. Aby laktoza była strawiona w naszym organizmie, potrzebujemy enzymu, który go rozłoży. Jest nim oczywiście laktaza – enzym występujący w jelicie. Niestety czasami zdarza się, że enzym ten występuje w organizmie w niewielkich ilościach lub jego aktywność jest bardzo mała. Poziom tego enzymu maleje z wiekiem. W tym właśnie wypadku, kiedy laktoza nie może zostać strawiona w organizmie, mamy do czynienia z nietolerancją laktozy.
Rodzaje nietolerancji laktozy
Co ciekawe, nietolerancja laktozy nie przyjmuje tylko i wyłącznie jednej formy. Może być to dolegliwość, która ujawnia się od razu po urodzeniu, może wystąpić dopiero w wieku dojrzewania czy u dorosłych już osób. Nietolerancję laktozy dzielimy więc na wrodzoną, pierwotną oraz wtórną. Pierwsza z nich, czyli alaktazja, występuje u dzieci już od urodzenia. Spotykana jest ona jednak bardzo rzadko. Jest to wrodzony niedobór laktazy, a w organizmie dziecka enzym ten przestaje być w ogóle produkowany. Wówczas niemowlę może być karmione jedynie sztucznym mlekiem, które pozbawione jest cukru mlecznego. Jeśli chodzi o nietolerancję pierwotną, jest ona dziedziczna. Zwykle osoby chorujące na ten typ, w dzieciństwie nie mają problemów z trawieniem laktozy. Problem pojawia się dopiero w wieku dojrzewania lub już w wieku dorosłym. Nietolerancja związana jest zwykle z obniżeniem aktywności laktazy lub ze zmniejszeniem jej produkcji. Nietolerancja może mieć również postać wtórną i zwykle ma wówczas charakter przejściowy. Jest ona związana z urazem błony śluzowej jelita. Przyczyną tego typu nietolerancji są różne choroby jelitowo-żołądkowe, a także przyjmowanie antybiotyków.
Jak rozpoznać nietolerancję laktozy?
Jeśli Twoje dziecko po spożyciu mleka lub produktów mlecznych ma podobne objawy, jak w przypadku grypy żołądkowej czy zatrucia, nie ignoruj tego i jak najszybciej zgłoś je na badania. Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?
- wzdęcia,
- biegunki,
- bóle brzucha,
- nudności,
- wymioty,
- wydzielanie dużej ilości gazów,
- kolki.
Zwykle objawy te pojawiają się najpóźniej 2 godziny po spożyciu mleka. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie badania najlepiej wykonać, by rozpoznać nietolerancję laktozy, zajrzyj na stronę www.zdrowemaluchy.pl. Jeśli okaże się, że wyniki badania wskazują na tę chorobę, przede wszystkim pozbądź się mleka z diety dziecka.