Jak mądrze kupować zabawki?

0
3428
Jak mądrze kupować zabawki?

Wybór zabawki to nie tylko sposób na zapewnienie dziecku radości, to również odpowiedzialność wynikająca z konsekwencji, jakie zabawka będzie miała dla rozwoju i kreowania tożsamości malucha. Dlatego też warto wiedzieć, jakie zabawki najlepiej wpłyną na umiejętności malucha, zapewniając mu zdrowy rozwój psychofizyczny.

Jak kupować zabawki?

Szukając zabawek, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę ich walory edukacyjne oraz wiek dziecka, dla którego owe zabawki się kupuje. Wszystkie produkty powinny być dopasowane do wieku malucha, dzięki czemu będą w stanie najlepiej się sprawdzić, pozwalając dziecku w pełni wykorzystać drzemiący w nich potencjał.

Edukacyjne cechy można znaleźć w bardzo wieku zabawkach. Szczególnie zabawki dla niemowląt w zdecydowanej większości zawierają wiele pozytywnie wpływających na rozwój dziecka elementów. Do najpopularniejszych zabawek tego typu można zaliczyć stoły i maty edukacyjne. Są to przestrzenie wyposażone w wiele ciekawych dla dzieci zabawek, które pozwalają rozwijać zmysły dotyku, słuchu wzroku oraz koordynację ruchową i myślenie przestrzenne dzieci. Dzięki połączeniu kilku wrażeń zmysłowych w jednej zabawce niemowlęta ćwiczą jednocześnie kilka umiejętności na raz, dzięki czemu skuteczniej je rozwijają. Maty edukacyjne często wyposażone są w specjalne pałąki umiejscowione ponad powierzchnią do zabawy. Zawierają one specjalne miejsca, w których można przymocować dodatkowe zawieszki i zabawki, które urozmaicą maluchom zabawę.

W przypadku nieco starszych dzieci warto zastanowić się nad wyborem odpowiednich zabawek interaktywnych bądź gier planszowych. Te pierwsze pomogą dzieciom rozwijać kompetencje językowe oraz umiejętność wykonywania poleceń w formie przyjemnej, wciągającej zabawy. Gry planszowe zaś otwierają przed maluchami nieskończoną liczbę możliwości od podstawowego rozwijania zmysłów, poprzez uczenie dzieci konkretnych zagadnień naukowych. Dzięki przekazywaniu wiedzy w formie zabawy maluchy chętnie biorą udział w grach i w bardzo szybkim czasie uczą się nowych rzeczy, bowiem w trakcie zabawy wiedzę przyswaja się w sposób naturalny i trwały.

Zabawki poza domem

Dobrze jest pomyśleć o wyposażeniu w edukacyjne zabawki również akcesoriów, które towarzyszą niemowlakom poza domem, takich jak wózek dziecięcy bądź pchacz. Dzięki temu podczas spokojnego spaceru, dzięki któremu dziecko zdobywa niezbędną witaminę D, może również bawić się przyczepionymi do wózka zabawkami, co pozwoli mu nie tylko zaczerpnąć świeżego, zbawiennego dla zdrowia powietrza, ale jednocześnie dobrze się bawić i uczyć nowych rzeczy. Starszym dzieciom, które potrafią już samodzielnie się poruszać, warto również kupić akcesoria do zabawy na dworze.

Ekspert Hulahop.Pl radzi, by wybierając się z dzieckiem na spacer, wziąć ze sobą zestaw zabawek, które mogą zainteresować malucha. Dzięki temu, gdy dziecko znudzi się jedną z wymyślonych przez siebie gier, będzie mogło sięgnąć po następną zabawkę, dzięki czemu dłużej będzie chciało bawić się poza domem, tym samym dostarczając sobie niezbędnego ruchu, światła i świeżego powietrza.

Należy jednak pamiętać, by wybierając zabawki, mieć na uwadze ich przeznaczenie wiekowe oraz zdolności dziecka. Maluchy chętnie uczą się jeździć na hulajnogach, rowerach czy deskorolkach, jednak trzeba wcześniej zadbać o ich bezpieczeństwo i poświęcić czas, by nauczyć maluchy, jak powinno się korzystać z zabawek. Dzięki temu pociechy będą mogły dobrze się bawić, unikając ewentualnych uszkodzeń ciała i kontuzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here