Czym zajmuje się urolog dziecięcy?

0
2125
Czym zajmuje się urolog dziecięcy?

Spory odsetek dzieci rodzi się z wadami układu moczowo- płciowego, które na początku mogą być niezauważalne, lecz z czasem stają się problemem. Dlatego tak duże znaczenie ma odpowiednia diagnoza oraz leczenie, niekiedy nawet z interwencją chirurgiczną. Dziecięcymi chorobami układu moczowego zajmuje się urolog dziecięcy.

Jakie są najczęstsze przyczyny tego, że dziecko trafia do urologa?

Przede wszystkim są to wady takie jak: stulejka, wodniak jądra, wnętrostwo, spodziectwo czy wodonercze. Dziecko może się też urodzić z wrodzoną wadą cewki moczowej czy zaburzeniami różnicowania płciowego. Oczywiście urolog pomaga nie tylko przy wadach wrodzonych, ale także kiedy dziecko się moczy czy też ma inne problemy z oddawaniem moczu.

Jeżeli chodzi o wady wrodzone, to niekiedy zauważa się je już przy porodzie. Czasem to dopiero rodzice orientują się, że coś jest nie tak. W takiej sytuacji wizyta u specjalisty dziecięcego powinna być jak najbardziej niezwłoczna ze względu na to, że wiele wad wrodzonych wiąże się z cierpieniem dziecka.

A co z moczeniem nocnym i dziennym?

Może być to problem zarówno urologiczny, jak i psychologiczny. Trzeba zasięgnąć więc opinii dwóch specjalistów, ale najpierw zazwyczaj wykluczane są przyczyny urologiczne. Konieczne będą szczegółowe badania moczu, na przykład jego posiew. Urolog przeprowadzi także dokładny wywiad z rodzicami, a czasem też i z dzieckiem, jeżeli jest w odpowiednim wieku.

Moczenia dziennego i nocnego nie należy bagatelizować, niezależnie od przyczyny, ponieważ jest to spore obciążenie emocjonalne dla dziecka, szczególnie jeżeli zmoczenie zdarzyłoby mu się w szkole czy na wyjeździe klasowym. Niekiedy problem jest typowo fizjologiczny i wystarczy antybiotykoterapia.

Jak znaleźć dobrego specjalistę dziecięcego?

Szczególnie jeżeli problem jest złożony i trudny, należy dziecko oddać jedynie w ręce doświadczonego lekarza. Najlepiej skorzystać z polecenia znajomych, ale także na przykład szukać informacji na formach dla rodziców. Tam najszybciej można znaleźć namiary na dobrego specjalistę w swoim mieście.

Z wizytą także nie należy zwlekać. Jeżeli nie da się szybko skorzystać z wizyty darmowej, zdecydowanie warto zamówić prywatną, ponieważ z niektórymi kwestiami nie można czekać, na przykład z bakteryjnym zapaleniem pęcherza.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here