Jeździk dla dziecka – tak czy nie? Opinie i aspekty zdrowotne

0
2402
Jeździk dla dziecka - tak czy nie? Opinie i aspekty zdrowotne

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy sprawić swojemu dziecku zabawki typu chodzik lub jeździk. Z jednej strony starsze pokolenie, a zatem bardzo często dziadkowie, zachęcają młodych rodziców do zakupu tego typu zabawki. Z drugiej strony, świadomi rodzice często czytają sporo na temat aspektów zdrowotnych związanych z użytkowaniem chodzików i jeździków, co powoduje u nich sporo obaw.

Chodzik a jeździk: jakie są róznice?

Na początek warto zatem wyjaśnić samą nomenklaturę i zwrócić uwagę na to, że zabawka typu chodzik oraz zabawka typu jeździk to tak naprawdę dwie zupełnie różne rzeczy.

Chodziki są rzeczywiście bardzo dyskusyjne i mogą negatywnie wpływać na rozwój dziecka. Dzieci umieszczane są wewnątrz chodzika, który ma niejako stabilizować podczas nauki chodzenia. Niestety najczęściej chodziki używane są wtedy, gdy dziecko nie jest jeszcze spionizowane, a zatem nie potrafi utrzymać równowagi samodzielnie.

Chodzik robi to w sztuczny sposób, co może bardzo negatywnie odbić się na rozwoju fizjologicznym dziecka:

  • spowodować wadę postawy,
  • wady bioderek
  • oraz nóg.

Współcześnie fizjoterapeuci odradzają kupowanie chodzików, rodzice zatem powinni uzbroić się w cierpliwość i po prostu poczekać na to, aż dziecko samodzielnie wypracuję postawę stojącą oraz zacznie robić kroki. Rozwoju ruchowego absolutnie nie należy przyspieszać na siłę.

Zabawka typu jeździk to natomiast coś zupełnie innego, bo zachęca dziecko do samodzielnej zabawy tylko wtedy, gdy jest ono na to gotowe. Chociaż oczywiście rodzice mogą posadzić dziecko na jeździk, nawet jeżeli nie ma ono jeszcze umiejętności stabilnego siedzenia, to zdecydowanie nie będzie to dla jego postawy tak obciążające, jak wkładanie do chodzika.

Jeździk dla malucha

Zabawka typu jeździk na początku może służyć dziecku jako typowy pchacz. Oznacza to, że dziecko potrafiące już samodzielnie zrobić pierwsze wciąż niestabilne kroki, może podtrzymywać się jeździka i dzięki temu być bardziej mobilne i samodzielnie się przemieszczać.

Taka zabawka służy wtedy po prostu do podtrzymania się. Co ważne, kontakt z tego typu zabawką jest inicjowany przez dziecko – to zupełnie inna sytuacja niż ta, gdy rodzice wkładają dziecko do chodzika. Dzięki zabawkom takim jak jeździki dzieci będą zatem bardziej zainteresowane samodzielnym przemieszczaniem się, co może przynajmniej na trochę odciążyć rodziców.

Jak wybrać jeździk dla dziecka?

Wybierając zabawkę typu jeździk, zawsze należy bardzo dokładnie przejrzeć oferty i przeanalizować konkretne opcje. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, by zabawka była dopasowana do wieku dziecka oraz jego wzrostu. Warto zatem zwracać uwagę na tego typu informacje pojawiające się na opakowaniach zabawek.

Kolejna ważna sprawa to po prostu to, aby zabawka była produktem bezpiecznym i przeznaczonym do użytku dla małych dzieci. Kupujmy zabawki wykonane solidnie, bez drobnych i łatwych do zdjęcia lub oderwania elementów, które dziecko może wziąć na przykład do buzi.

Zwrócić należy również uwagę na samą wagę zabawki. Jeździk nie może być zbyt lekki – bo wtedy nie utrzyma ciężaru podtrzymującego się na nim dziecka. Nie powinien być również zbyt ciężki. Ciekawe propozycje wraz z obszernymi opisami i eksperckim komentarzem dot. parametrów można znaleźć pod adresem https://zabawkaiwyprawka.pl/blog/jezdzik-dla-rocznego-dziecka.html.

Inne pozytywne aspekty zabawki

Bez wątpienia jeździk może być zabawką interesującą dziecko przez dłuższy czas. Na początku pociecha będzie się na nim po prostu wspierała, później może być włożone przez rodziców na jeździk (jeżeli posiada on odpowiednie krzesełko), a gdy pociecha zacznie już stabilnie samodzielnie się poruszać – może pchać jeździk i w ten sposób wykorzystywać go do zabawy.

Warto pamiętać tylko o jednym – absolutnie na żadnym etapie rozwoju dziecka nie należy na siłę przyspieszać etapu osiągania przez nie umiejętności samodzielnego siedzenia, wstawania, poruszania się – jeżeli zatem zakupi się jeździk do domu dla swojego malucha, niech inicjatywą w zabawie nim przejmuje dziecko, a nie rodzic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here