Czy trzydniówka u dziecka wymaga konsultacji lekarza?

0
2178
Czy trzydniówka u dziecka wymaga konsultacji lekarza?

Gorączka pojawiła się u Twojego dziecka nagle? Mimo wysokiej temperatury ciała maluch ma dobre samopoczucie? To może być trzydniówka – choroba, która ustępuje samoistnie. Oznacza to, że nie zawsze będzie wymagać konsultacji lekarskiej. Sprawdź, jakich przypadków to dotyczy.

Trzydniówka to choroba zakaźna, która dotyka przede wszystkim niemowlęta i młodsze dzieci do 3-4 lat. Jej cechą charakterystyczną jest samoistne ustępowanie i pozostawienie po sobie trwałej odporności na chorobę. Trzeba jednak mieć świadomość, że wirusów wywołujących trzydniówkę jest wiele, dlatego możliwe są powtórne zachorowania.

Jak wygląda trzydniówka u dzieci?

Trzydniówka u dzieci jest chorobą, która daje dość charakterystyczne symptomy. Schorzenie pojawia się nagle i rozpoczyna się wysoką gorączką – sięgającą nawet 39-40oC. W tym czasie maluch może uskarżać się na dodatkowe dolegliwości, np. bóle głowy, kaszel. Może także dojść do delikatnego powiększenia węzłów chłonnych. Wysokiej temperaturze nie towarzyszy zwykle pogorszenie samopoczucia – często zdarza się, że dziecko zachowuje się jak do tej pory.

Po 3-4 dniach gorączka ustępuje, a na ciele pojawia się wysypka w postaci drobnoplamistych zmian. Najczęściej zlokalizowane są one na tułowiu i twarzy, rzadziej zaś na pośladkach oraz udach. Cechą charakterystyczną wysypki jest to, iż zanika ona po uciśnięciu. Po kilku dniach zmiany całkowicie ustępują, nie pozostawiając żadnych śladów, np. blizn.

Trzydniówka – kiedy do lekarza?

Trzydniówka jest chorobą, w przypadku której leczenie ma charakter objawowy. Sprowadza się jedynie do podawania środków przeciwgorączkowych lub/i stosowania innych metod pozwalających na zbicie wysokiej temperatury. W związku z tym, że wysypka w trzydniówce nie boli ani nie swędzi, nie ma potrzeby stosowania jakichkolwiek preparatów o działaniu miejscowym.

Jeżeli choroba ma książkowy przebieg, wówczas wizyta u lekarza nie jest koniecznością. Konsultacji pediatrycznej wymagać będzie natomiast:

  • bardzo wysoka gorączka, której nie da się zbić żadnymi lekami przeciwgorączkowymi,
  • wysoka temperatura, która nie przechodzi po 3-4 dniach,
  • złe samopoczucie, ogólne osłabienie dziecka,
  • inne niepokojące objawy towarzyszące gorączce,
  • wystąpienie drgawek gorączkowych.

Pamiętaj, że żadnych niepokojących dolegliwości nie można bagatelizować – szczególnie, jeśli jednym z objawów jest wysoka temperatura ciała. Gorączka może świadczyć o wielu poważnych chorobach, takich jak zapalenie ucha środkowego, zakażenie układu moczowego. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, konsultacja pediatryczna nie zaszkodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here