Planujesz wyjazd z córką, młodszą siostrą lub kuzynką? A może wręcz odwrotnie – mała dziewczynka przyjeżdża z kilkudniową wizytą do Ciebie? Podsuwamy kilka pomysłów na kreatywną zabawę!
Co można robić w czasie podróży z małą dziewczynką?
Podróże mają to do siebie, że młodym wycieczkowiczom bardzo szybko zaczynają się nużyć i przedłużać. Dziś skupiamy się na dziewczynkach: w czasie długiej jazdy lalka zdąży się znudzić, nie interesują ich raczej mijane samochody. Nawet jeżeli podróż pociągiem była ekscytująca… to bardzo szybko przestaje – przecież fascynacja pojazdami to jednak domena chłopaków!
Co można więc robić w czasie podróży z dziewczynką? W takiej sytuacji świetnie sprawdzają się gry: planszowe, zręcznościowe i edukacyjne. Poniżej kilka propozycji, które na pewno zainteresują dziewczyny w wieku około 10 lat (ale także te nieco starsze i nieco młodsze).
Sudoku dostosowane do podróży
Dzieci w tym wieku dobrze jest zainteresować tym, czego muszą się uczyć w szkole. Najlepiej liczbami i matematyką – a dobrym sposobem na to jest podsunięcie im sudoku, którego zasad bliżej opisywać na pewno nie musimy. Wiadomo, że w czasie podróży trudno jest wypełniać niewielkie okienka… Dlatego proponujemy grę „The Purple Cow” – grę magnetyczną, dzięki czemu nawet turbulencje nie przeszkodzą w rozgrywce! Przebieg rozgrywki jest prosty: dorosły przygotowuje planszę zgodnie z instrukcją, a młoda podróżniczka odnajduje właściwy układ liczb.
Taktycznie i strategicznie
Inną grą, pomagającą w oswojeniu liczb, jest „Rummy” w wersji kompaktowej, doskonałej na podróże. Każdy z graczy tworzy kombinacje kostek, dopasowując je do zagrań przeciwników (lub jednego przeciwnika). Wygrywa ten, któremu uda się szybciej pozbyć wszystkich tabliczek z liczbami!
Podróże jako temat przewodni Waszej wyprawy!
Podróżniczkom warto zaszczepić nie tylko pasję do matematyki, lecz również pęd do wiedzy na temat odwiedzanych miejsc. Kolejną propozycją gry dla dziewczyn (chociaż może oczywiście zainteresować i chłopaków) jest więc „Barcelona czy Werona?”. Pozwala ona na sprawdzenie wiedzy z zakresu znajomości europejskich stolic, stanowiąc idealną rozrywkę w czasie wycieczek. Gra polega na układaniu w odpowiedniej kolejności i we właściwym miejscu kart symbolizujących metropolie i znane miejscowości Europy.
Palcem po mapie czy może po planszy?
Kiedy dziewczynka pozna już Europę, warto mieć na podorędziu kolejną grę geograficzną, by nasycić jej głód wiedzy i rozrywki. Podsuwamy więc „Quiz geograficzny – Ameryka Północna z Martyną Wojciechowską”. Gra promowana przez znaną podróżniczkę to mnóstwo świetnej zabawy, ale i wiele merytorycznych wiadomości na temat przyrody, państw, kultury i ludzi zamieszkujących ten odległy kontynent. Być może uda Wam się dotrzeć i na drugi koniec świata?
Poliglotka od najmłodszych lat!
Małym podróżniczkom na pewno przyda się też znajomość języków obcych. Miłość do nich można także rozwijać w czasie wycieczek! Najlepiej zrobić to kreatywnie (bo wtedy najwięcej informacji zostanie w głowie), poprzez zabawę. Naszym wyborem jest gra „Rozmówki polsko-niemieckie”, podczas której wyćwiczone zostaną najważniejsze zwroty w tym języku. Ty także nabędziesz nową – lub odkurzysz już nabytą – wiedzę!