Niemowlę to oczko w głowie młodego rodzica. Każdy objaw infekcji budzi niepokój i rodzi wiele pytań. Dziecko nie powie nam co mu dolega, może sygnalizować swoje potrzeby tylko płaczem i mimiką. Nic więc dziwnego, że czasami mama martwi się na zapas i zabiera swoje dziecko do przychodni ,,na wszelki wypadek”.
Pamiętajmy, że czasami taka wyprawa do lekarza może przynieść więcej złego niż dobrego. W poczekalni, wśród chorych ludzi, roi się od wirusów i innych patogenów. Warto więc skompletować podręczną apteczkę dla swojego dziecka, tak aby niegroźne dolegliwości leczyć w domowym zaciszu.
Katar
Katar u niemowlaka, podobnie jak u osoby dorosłej, najczęściej jest skutkiem infekcji wirusowej. Zwykle nie jest groźny i nie wymaga specjalistycznego leczenia. Delikatne odsysanie wydzieliny oraz zakraplanie soli fizjologicznej to bezpieczne domowe sposoby na katar u najmłodszych. Jeżeli oprócz kataru Twoje dziecko ma kaszel, jest to znak, by udać się po poradę pediatry lub lekarza rodzinnego. Tego objawu u małego dziecka nie należy bagatelizować.
Bolesne ząbkowanie
Ząbkowanie to trudny czas dla dziecka. Jest rozdrażnione, płaczliwe, niechętnie je i często budzi się w nocy. Sprawdzonym sposobem jest podanie niemowlęciu schłodzonego gryzaka lub masaż dziąseł specjalną nakładką. Warto również zaopatrzyć się w wyrób medyczny Anaftin Baby Żel na ząbkowanie. Środek ten szybko tworzy stabilną warstwę ochronną na dziąsłach oraz wykazuje działanie kojące, a specjalny aplikator w postaci silikonowej szczoteczki idealnie nadaje się do delikatnego masażu obolałych tkanek. Warto zwrócić uwagę, że część preparatów na ząbkowanie ma liczne ograniczenia w częstości dawkowania np. leki zawierające lidokainę, czy benzokainę – substancje miejscowo znieczulające, które przyjęte w nadmiarze mogą zaburzać funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego i układu krążenia. Krótki czas działania wymienionych substancji sprawia, że trzeba je podawać często. Z drugiej strony stosowanie się do zaleconej częstości dawkowania (do 3-6 razy na dobę) może nie zapewniać niemowlęciu dostatecznej ochrony przed bólem. Łatwo więc o przedawkowanie, które może skutkować groźnymi działaniami niepożądanymi. Zwracaj uwagę na skład leków i wyrobów medycznych, które podajesz dziecku. Nie powinny się w nich znajdować środki konserwujące takie jak parabeny. Nie wskazany jest także alkohol czy cukier, który jak wiadomo sprzyja próchnicy.
Gorączka
Gorączka to podwyższenie temperatury ciała. Bardzo często występuje u niemowląt. Małe dzieci wysoko gorączkują z powodu niegroźnych zakażeń wirusowych lub bakteryjnych. Jeżeli gorączka występuje przed ukończeniem przez dziecko 3 miesięcy lub towarzyszą jej inne niepokojące objawy stanowi wskazanie do konsultacji lekarskiej. Nawet jeżeli planujemy udać się na wizytę, możemy ulżyć dziecku i podać leki w domu. W Polsce zarejestrowane są dwie substancje przeciwgorączkowe, którymi można leczyć niemowlęta. Są nimi ibuprofen i paracetamol.
Biegunka
Ostra biegunka należy do najczęstszych chorób występujących u małych dzieci. Podstawowym zadaniem przy tej dolegliwości jest dbanie o prawidłowe nawodnienie. Dobrze sprawdzą się doustne płyny nawadniające dostępne w aptece bez recepty. Jeżeli chodzi o dietę, należy podawać takie samo jedzenie jak przed wystąpieniem biegunki. Poza tym warto nabyć probiotyki z bakteriami Lactobacillus GG i Sacharomyces Boulardi. Bezpiecznym preparatem do stosowania przy biegunce jest też smektyn dwuoktanościenny.