Mimo tego, że zmysł wzroku jest jednym z najsłabiej wykształconych zmysłów u nowo narodzonego dziecka, noworodki widzą już od momentu narodzin. Choć początkowo mają problemy z interpretacją bodźców wzrokowych przez mózg, są w stanie zauważyć przedmioty znajdujące się w odległości kilkudziesięciu centymetrów od nich. Jednak nie od razu potrafią rozpoznawać kolory czy odróżniać rysy twarzy. Jak i co widzi noworodek i niemowlę? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.
Od kiedy noworodek widzi?
Noworodek widzi już od urodzenia, jednak zupełnie inaczej niż osoba dorosła. Wzrok jest jednym z najsłabiej rozwiniętych zmysłów u nowo narodzonego malucha. Oczy potrzebują długiego treningu, by wykorzystywać maksimum swoich możliwości percepcyjnych, bowiem cały odbiór wrażeń wzrokowych nie opiera się jedynie na oczach, które rejestrują obrazy, ale też zależy od mózgu, który je interpretuje, a tę umiejętność dziecko nabywa w ciągu kilku miesięcy. Noworodek dobrze widzi jedynie te przedmioty, które znajdują się w odległości 20-30 cm od jego twarzy. Wszystko poza wspomnianą granicą, odbiera tak, jakby było umieszczone za przezroczystą szybą. Informacje dotyczące zachowań oraz rozwoju noworodka znajdziesz na http://www.osesek.pl/zdrowie-i-pielegnacja-dziecka/noworodek.html.
Co widzi noworodek?
Noworodek nie posiada umiejętności rozpoznawania wszystkich kolorów. Dobrze widzi jedynie rzeczy białe oraz czarne. Jest w stanie również odróżnić od siebie dwa przedmioty, o ile mają kontrastowe barwy i nie będą znajdowały się zbyt blisko siebie – w przeciwnym wypadku, malec odbierze je jako jedną całość. Noworodek jest w stanie skupić wzrok na przedmiotach, które znajdują się w odległości 18-75 cm od niego, a najlepiej widzi te oddalone o 20 cm. Lepiej też widzi przedmioty, które znajdują się na obrzeżach, od tych leżących w centrum. Jego ostrość widzenia jest bardzo słaba, ponad trzydziestokrotnie gorsza niż u osoby dorosłej. Maluchy widzą jedynie w dwóch wymiarach, nie są w stanie racjonalnie ocenić, co znajduje się bliżej, a co dalej. Dopiero w kolejnych miesiącach życia, ich wzrok będzie stopniowo się poprawiał.
Jak widzi niemowlę?
Po pierwszym miesiącu życia, noworodek wchodzi w fazę niemowlęctwa. To właśnie wtedy zaczynają u niego funkcjonować wszystkie receptory barw, czyli po jednym dla barwy niebieskiej, czerwonej i zielonej, dzięki czemu jest w stanie odróżniać od siebie kolory. Od kiedy niemowlęta widzą poszczególne kolory?
- Pierwszy miesiąc życia
Dziecko dostrzega takie barwy, jak: żółty, pomarańczowy, czerwony, zielony, turkusowy, niebieski, seledynowy, purpurowy.
- Drugi miesiąc życia
Dziecko odróżnia żółty od zielonego.
- Trzeci miesiąc życia
Dziecko odróżnia żółty od czerwonego.
- Czwarty miesiąc życia
Dziecko widzi tak, jak osoba dorosła.
Przełom drugiego i trzeciego miesiąca życia, to bardzo ważny moment dla umiejętności wzrokowych niemowlęcia. Dziecko zaczyna widzieć stereoskopowo, czyli w taki sposób, że jego oczy są w stanie jednocześnie dostrzec te same aspekty konkretnego obiektu oraz widzieć nie tylko dany przedmiot, lecz również jego otoczenie. Maluch nabywa umiejętność płynnego śledzenia ruchu danej rzeczy, do tej pory był w stanie robić to jedynie skokami. Znacznie polepsza się również ostrość widzenia – dwumiesięczny maluch rozpoznaje kontury twarzy, a po skończeniu ośmiu miesięcy, ostrość widzenia polepsza się aż ośmiokrotnie.
Wraz postępującym rozwojem motorycznym, doskonali się wzrok malca. Dziecko, podpierając się na rękach, unosi głowę, zyskując dzięki temu szersze pole widzenia. Kiedy skończy pół roku, ma już w pełni rozwiniętą świadomość postrzegania perspektywy.
Jakie zabawki stymulują wzrok niemowlęcia?
Od kiedy niemowlę zaczyna widzieć, można stymulować jego wzrok za pomocą odpowiednio dobranych zabawek. Choć jego oczy funkcjonują prawidłowo, odbiór detali oraz interpretacja bodźców wzrokowych są na zdecydowanie niższym poziomie. Jakich zabawek użyć w poszczególnych miesiącach życia, by pozytywnie wpłynąć na rozwój wzroku dziecka?
- Pierwszy miesiąc życia
W pierwszym miesiącu życia, dla malucha najatrakcyjniejsze będą zabawki utrzymane w kontrastowych, czarno-białych kolorach. Żeby był w stanie je zobaczyć, muszą być odpowiednio duże i umieszczone z boku łóżeczka. Dobrym pomysłem jest doczepienie do łóżka kilku czarnych i białych balonów lub przyklejenie namalowanych na białych kartkach czarnych geometrycznych kształtów. Nad głową malucha można również umieścić karuzelę z pozytywką, najlepiej, żeby również posiadała czarne elementy.
- Drugi miesiąc życia
To czas, kiedy biało-czarne zabawki, należy zamienić na przedmioty utrzymane w intensywnych kolorach. Najlepiej sprawdzą się zawieszone nad łóżeczkiem koła, trójkąty czy kwadraty, w kolorach zielonym, czerwonym czy żółtym.
- Trzeci miesiąc życia
Dziecko zaczyna zauważać ruch, dlatego z powodzeniem można podarować mu zabawki, które wykonują ruch, jak również te, wydające dźwięki.
Zanim wzrok dziecka zostanie w pełni ukształtowany, musi minąć kilka miesięcy od jego narodzin. Początkowo widzi bardzo niewiele, nie rozpoznaje barw ani nie jest w stanie dostrzegać poszczególnych przedmiotów. Jednak z każdym kolejnym miesiącem życia jego wzrok się poprawia, aż przed skończeniem roku, jest w pełni rozwinięty.