Witaminy dla ciężarnych – dowiedz się, dlaczego cholina jest tak ważna dla rozwoju płodu

0
3245
Witaminy dla ciężarnych – dowiedz się, dlaczego cholina jest tak ważna dla rozwoju płodu

Prawie każda kobieta planująca ciążę lub już w niej będąca powinna zażywać odpowiedni zestaw witamin dla ciężarnych. Niestety, nie wszystko czego potrzebuje nasz organizm możemy zaczerpnąć z pożywienia. Szczególnie istotne to jest w przypadku kobiet w ciąży, które spodziewając się dziecka chciałaby zapewnić mu jak najlepsze warunki do rozwoju w brzuchu mamy. Niestety geny stanowią jedynie 20% udziału w rozwoju dziecka pozostałe 80% to czynniki środowiskowe.

Epigenetyka – co to jest?

Epigenetyka jest nauką zajmującą się badaniem dziedziczności pozagenowej, w tym mechanizmów zmiany ekspresji genów pod wpływem czynników środowiskowych.

Jak dowiedziono, nasz genotyp nie jest stały i może podlegać zmianom w ciągu życia. Krytycznym jest okres od poczęcia do ukończenia drugiego roku życia.

Istnieją elementy naszej diety, mające tzw. potencjał epigenetyczny. Poprzez zjawisko metylacji DNA mogą one„wyłączać”pewne geny i modulować ich aktywność. Co niezmiernie istotne – grupy metylowe są dostarczane do organizmu wraz z dietą, co oznacza, że nasz sposób odżywania determinuje zmiany w kodzie genetycznym, które przekazywane są kolejnym pokoleniom. Można powiedzieć, że to, co jadła nasza babcia może mieć wpływ na nasze życie!

Witaminy dla ciężarnych – Cholina

Cholina – co to takiego?

Cholina to organiczny związek chemiczny o dużym potencjale epigenetycznym, będący donorem grup metylowych, mogącym tym samym wpływać na „wyciszanie” konkretnych genów.

Cholina jest podstawowym elementem składowym błon komórkowych, a jej braki mogą skutkować niekorzystnymi zmianami w ich budowie, zaburzeniem procesów naprawy DNA, czy nadprodukcją szkodliwych wolnych rodników.

Rola choliny w organizmie człowieka

Po pierwsze cholina ma istotny wpływ na rozwój płodu – przede wszystkim jego układu nerwowego. Warunkuje właściwą pracę wątroby u matki oraz prawidłową funkcję łożyska, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego. Cholina redukuje poziom homocysteiny, będącej czynnikiem odpowiedzialnym za powstawanie wad rozwojowych u dziecka, wpływa na gospodarkę lipidową oraz reguluje poziom aktywności genów i wspomaga naprawę wadliwego DNA. Ponadto minimalizuje ryzyko wystąpienia u dziecka chorób wywołanych stresem – cukrzycy typu II, czy nadciśnienia tętniczego.

Podstawowe źródła choliny

Podstawowe źródło choliny w diecie stanowi żółtko jaja kurzego, wołowina, kurczak, ryby oraz rośliny kapustowate. 

Zapotrzebowanie w ciąży

Zalecane przez ekspertów dzienne zapotrzebowanie na cholinę dla kobiet w ciąży wynosi 450 mg. Niestety dowiedziono, że jest ona przyjmowana w niewystarczającej dawce aż u 90% kobiet. Wynika to w dużej mierze z faktu, że dostarczenie do organizmu koniecznej dawki choliny za pomocą jedynie diety jest bardzo trudne. Dlatego też ważne jest przyjmowanie specjalistycznych witamin dla ciężarnych celem utrzymania ich optymalnego poziomu w organizmie, a co za tym idzie – zagwarantowania dziecku właściwego rozwoju już w łonie matki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here