Uciążliwy katar u dziecka? Wybierz odpowiedni spray do nosa

0
1012
Uciążliwy katar u dziecka

Trudności z oddychaniem, ciągłe uczucie zatkanego nosa oraz wyciekająca wydzielina – brzmi znajomo, prawda? Każdy z nas, prawdopodobnie wiele razy w życiu, miał do czynienia z katarem. Dolegliwość ta jest dokuczliwa szczególnie u dzieci. Jakie są skuteczne sposoby walki z katarem u najmłodszych?

Skąd się bierze katar?

Katar jest skutkiem podrażnienia błony śluzowej nosa oraz stanu zapalnego. Najczęściej towarzyszy on przeziębieniu oraz zapaleniu zatok. Jednak dokucza on również alergikom. U dzieci katar zaobserwować można także w trakcie ząbkowania lub na skutek przebywania w miejscu, gdzie powietrze jest zanieczyszczone. Błona śluzowa nosa u osoby zdrowej wydziela śluz, którego zadaniem jest nawilżanie wdychanego powietrza oraz neutralizacja szkodliwych pyłów, wirusów oraz bakterii. Gdy robi się zimno, naczynia krwionośne znajdujące się w błonie śluzowej kurczą się, aby zminimalizować utratę ciepła. Skutkuje to zmniejszeniem ilości produkowanego oraz wydzielanego śluzu.

Mechanizm obronny zostaje więc częściowo zaburzony, a organizm jest bardziej narażony na różnego rodzaju infekcje. Dlatego też katar znacznie częściej pojawia się w okresie wiosennym oraz jesienno-zimowym. Częściej wywoływany jest też przez wirusy niż baterie. Wirusy przenoszone są drogą kropelkową i szybko się rozprzestrzeniają, dlatego środowisko szkolne naszego dziecka jest idealnym miejscem do złapania kataru.

Katar – jak można go skutecznie leczyć?

Metody leczenia kataru różnią się w zależności od przyczyny jego powstawania. Alergicy przykładowo łagodzą jego objawy, stosując zazwyczaj środki przeciwhistaminowe. Histamina jest substancją, która odpowiada za produkcję śluzu. Dlatego też po takie środki sięgają głównie osoby narzekające na lejący się, wodnisty katar. Rezultatem stosowania środków przeciwhistaminowych jest zmniejszenie produkcji śluzu przez błonę śluzową nosa. W przypadku kataru występującego przy przeziębieniach często korzystamy ze środków dostępnych w aptekach.

Katar można zwalczać także domowymi sposobami. Największą popularnością cieszą się inhalacje, które zapewniają nawilżenie śluzówki oraz pomagają w sprawnym odprowadzaniu wydzieliny. Jednak przekonanie do niej naszego dziecka może być wyzwaniem, szczególnie jeśli jest małe. Dużo łatwiejsze i prostsze będzie użycie odpowiedniego sprayu dla dzieci na katar z dobrym składem.

Spray do nosa – szybka ulga podczas kataru

Wiele osób, oprócz domowych sposobów, stosuje środki na katar powszechnie dostępne w aptekach. Występują one najczęściej w formie kropli lub tabletek. W ostatnich latach popularność zyskał spray do nosa, który stosowany jest często także u najmłodszych. Spray do nosa dla dzieci na katar jest najodpowiedniejszym preparatem ze względu na szybką oraz łatwą aplikację. Przykładem takiego środka jest Apicold® Mint spray do nosa – nie uzależnia i jest oparty jedynie na naturalnych składnikach, których działanie zostało potwierdzone badaniami przeprowadzonymi przez Katedrę i Zakład Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w 2019 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here