Twoje dziecko jest apatyczne i ciągle boli je głowa? To może być niedobór żelaza. Sprawdź, jak temu zaradzić

0
2278

Żelazo jest pierwiastkiem niezbędnym do życia i prawidłowego rozwoju. Tymczasem, jak wynika z badań, w Polsce blisko 40% dzieci w wieku przedszkolnym nie otrzymuje wystarczającej dawki żelaza w diecie.

Ten ważny dla naszego zdrowia i życia pierwiastek występuje niestety w niewielkich ilościach w pożywieniu. Niedobór żelaza prowadzi do niedokrwistości, co znacząco wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Bardzo istotne jest, aby do takiego stanu nie dopuszczać u dzieci, a jeśli już do tego dojdzie, podjąć skuteczną suplementację dla wyrównania poziomu tego pierwiastka.

Zapotrzebowanie na żelazo zależy od naszego wieku, stylu życia (dieta) oraz stanu organizmu. Ze względu na różnice biologiczne, kobiety mają wyższe zapotrzebowanie na ten pierwiastek niż mężczyźni. Między innymi z powodu comiesięcznej utraty krwi w czasie menstruacji.

Dlaczego żelazo jest tak ważne?

Pierwiastek ten odpowiada za krwiotworzenie, a od stanu wysycenia żelazem hemoglobiny (głównego składnika krwi) zależy, jak dużo tlenu dotrze do tkanek w całym naszym ciele. Żelazo odgrywa także rolę w zwalczaniu wirusów i bakterii. Wytwarza też energię w komórkach organizmu. Częstsze niż zwykle uleganie infekcjom przez dzieci lub wyraźny spadek energii mogą być sygnałami, że nasza pociecha cierpi na niedobór żelaza.

Dieta bogata w żelazo

Głównym źródłem łatwo przyswajalnej formy tego pierwiastka jest czerwone mięso (chuda wołowina i wątróbka), ale i – o czym niewiele osób wie – sardynki z puszki. Niestety, dzieci dość często odmawiają jedzenia tych produktów. Mięso można próbować „przemycać” w formie farszu do naleśników, pierogów czy zapiekanek, ale wątpliwe jest, aby takie jego ilości pozwoliły na zaspokojenie zapotrzebowania organizmu dziecka na żelazo (10 mg – norma dla dzieci w wieku przedszkolnym). Można wtedy posiłkować się jeszcze produktami roślinnymi, proponując dziecku groch, szpinak, fasolę, jarmuż, natkę pietruszki czy brukselkę. Jeśli jednak mówimy już o ryzyku niedoboru, najlepiej jest rozważyć suplementację preparatem żelaza.

Niedobór żelaza to poważny problem

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, niedobory żelaza dotyczą aż 20-40% dzieci w wieku przedszkolnym. Głównymi tego objawami są: bladość śluzówek i spojówek, zajady w kącikach ust, szorstkość skóry. Dziecko, któremu brak żelaza ma problemy z koncentracją, jest niechętne do aktywności fizycznej i ma obniżoną sprawność, a także łatwo zapada na infekcje wirusowe i bakteryjne.

Jak uzupełnić poziom żelaza?

Pomyśl o produkcie zawierającym w składzie także witaminę C, która zwiększa przyswajanie tego pierwiastka. Może się zdarzyć, że niektóre preparaty z żelazem nie będą dobrze tolerowane przez dziecko, dlatego warto sięgnąć po taki, który zawiera jego zmikronizowaną formę. Oznacza to, że uwalnia się ona w jelitach, a nie w żołądku. Dla dzieci istotny jest także smak takiego preparatu, szczególnie że przez pewien czas muszą przyjmować go codziennie. Specyficzny metaliczny posmak, który zostawiają w ustach suplementy zawierające żelazo, nie zachęca dzieci do ich przyjmowania. Suplement diety mel●tiki żelazo to tabletki do ssania, które mają wyjątkowo przyjemny smak i są łatwo rozpuszczające. Dodatkowo, nie mają w sobie cukru, dzięki czemu są bezpieczne dla zębów dziecka. Ponadto, w składzie suplementu mel●tiki żelazo nie znajduje się gluten, laktoza, ani żadne sztuczne barwniki.

Zapewnienie dzieciom wymaganej dawki żelaza to wsparcie na drodze do ich prawidłowego rozwoju, zachowania zdrowia i sprawności fizycznej oraz umysłowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here