Trwała ondulacja – jakie są wady i zalety ondulowania włosów

0
4995
Trwała ondulacja

Zabieg trwałej ondulacji nie cieszy się dobrą opinią. Jednak jest popuplarny od wielu lat – pierwszą jego formę, na gorąco, przedstawiła w 1934 roku firma Schwarzkopf, i w 1946 roku pojawiła się odporna na zimno – to natomiast kojarzy się przede wszystkim z popularnymi w latach 80. XX wieku fryzurami „na baranka”. Brak umiejętności fryzjerów i słaby dobór środków sprawiał wówczas, iż włosy poddane trwałej ondulacji były zniszczone, przesuszone, puszyły się oraz trudno je było ułożyć. To natomiast przeszłość, ponieważ wykorzystywane dziś środki do trwałej ondulacji, jednak jeszcze mają nacisk na budowę włosa, nie są obecnie naprawdę inwazyjne, i w dobrych rękach fryzjera potrafią zapewnić wynik loków na kilka miesięcy. Koszty zabiegu wahają się od 60 do 200 zł oraz zależą również od długości włosów, jak również sposobu użytych środków.

Typy trwałej ondulacji

Najdoskonalsze rezultaty wykorzystywane są na dobrych oraz zdrowych włosach. Natomiast w salonach widoczne są rozmaite typy trwałej ondulacji, dobrane do modelu włosów – normalnych, lekkich oraz słabych, rozjaśnianych, lub farbowanych – o tym, jaki dobrać, decyduje fryzjer. Sposoby można rozdzielić na:

Ondulacja kwaśna – jest lżejsza oraz jej rezultaty trzymają się do 3. miesięcy, natomiast loki wyglądają bardziej naturalnie. Wykorzystuje się ją w wypadku włosów słabszych, delikatnych, można ją również stworzyć na włosach rozjaśnianych.

Ondulacja zasadowa (alkaliczna) – przeprowadza się ją na włosach normalnych, nie zniszczonych różnymi zabiegami (np. rozjaśnianiem). Jej wynik trzyma się chociażby do 10 miesięcy.

Trwała ziołowa – najłagodniejsza, włosy w trakcie zabiegu odżywiane są dodatkowo wyciągami ziołowymi.

Trwała dwufazowa – wykonywana przy odrostach (jeśli zabieg był już wykonany wcześniej oraz włosy u nasady zdążyły odzyskać pierwotny kształt). W takim wypadku na odrosty podawany jest roztwór silniejszy, i na kolejne włosy – łagodniejszy. Bo grubość skrętu zależy od typu użytych wałków, należałoby zawczasu określić z fryzjerem ostateczny kształt fryzury.

Przeciwwskazania do trwałej ondulacji

Gdy włosy były wcześniej farbowane, trzeba o tymże zdecydowanie powiedzieć – trwałej ondulacji nie przeprowadza się bezpośrednio po farbowaniu, oraz jest ona nieokreślona, gdy do malowania użyta była henna. Zabiegu nie przeprowadza się także w pierwszym trymestrze ciąży (ponieważ nie ma badań, jakie wykluczyłyby nacisk sposobów chemicznych wykorzystywanych podczas zabiegu na płód). W późniejszych trymestrach nie jest zabroniony, natomiast lepiej z niego zrezygnować, gdy skóra zrobiła się delikatniejsza oraz działa podrażnieniem na elementy kremów. W każdym wypadku przed zabiegiem konieczna jest próba alergiczna – gdy masz skórę wrażliwą lub jesteś alergiczką, trzeba się jej domagać, gdy fryzjer sam jej nie zaproponuje.

Na czym polega zabieg trwałej ondulacji?

Trwała ondulacjaTrwała ondulacja trwa od godziny do dwóch, oraz jak każdy zabieg, rozpoczyna się od mycia włosów. Potem fryzjer nakręca poszczególne pasma na wałki, zabezpiecza końcówki papierowymi płatkami oraz całość spryskuje bądź zwilża płynem do ondulacji. Roztwór zawiera tioglikolan amonowy, jaki przerywa wiązania dwusiarczkowe, wiążące ze sobą cząstki protein, które spotykają się w trzonie włosa. Każdy włos wiąże się z wielu takich wiązań, i możliwość ich ułożenia stanowi o tymże, czy są kręcone, lub proste. Jeśli pod wpływem wprowadzonych w płynie związków pękają, stają się bardziej elastyczne oraz za pomocą wałków można nadać im jakiś kształt. Płyn do trwałej ondulacji zwykle trzeba mieć na włosach od 20 do 30 minut, co natomiast zależy od stanu włosów, ich długości oraz efektu, który pragniemy kupić – czas oraz rozwój przebiegu jest regularnie kontrolowany przez fryzjera. Po spłukaniu płynu na włosy podawany jest środek utrwalający, regenerujący najgłębsze struktury włosa, odżywiający je oraz nawilżający.

Dobrze przygotowana trwała może pozytywnie zmienić wygląd. Rezultaty utrzymują się przez parę miesięcy. Jednak źle wykonana trwała ondulacja może uszkodzić włosy, i w skrajnych wypadkach niezbędne będzie ich ścięcie na krótko.

Jak pielęgnować włosy po trwałej ondulacji?

Po zabiegu włosy będą lżejsze oraz mniej elastyczne, należy zatem właściwie o nie dbać. Nie można ich rozczesywać klasyczną szczotką, przydatniejszy będzie drewniany grzebień z szeroko rozstawionymi ząbkami. Po raz pierwszy można je umyć po dwóch, trzech dniach (żeby skręt się umocnił). Do czyszczenia oraz pielęgnacji włosów po trwałej niezbędne są środki odżywiające oraz regenerujące włosy, i przy okazji podkreślające skręt fal oraz loków. W salonach można nabyć maski oraz kuracje do włosów uszkodzonych oraz po trwałej ondulacji.

Jak stosować kremy do stylizacji włosów?

Należy unikać gorącego powietrza z suszarki, ponieważ dodatkowo wysusza. Dopiero jeśli po określonym okresie od zabiegu loki zaczną tracić sprężystość, można je suszyć suszarką z dyfuzorem (przy użyciu strumienia zimnego powietrza) – najlepiej suszyć włosy ze spuszczoną głową, ponieważ wtedy uniosą się u nasady, co da wynik naturalnych loków. Do stylizacji należałoby stosować nawilżające pianki oraz żele do włosów kręconych. Żeby zapobiec efektu „siana”, suche końcówki należałoby podcinać raz w miesiącu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here