Odpowiedni biustonosz to norma damskiej garderoby. Wydaje się, iż jeśli nie widać go pod ubraniem, to nie jest naprawdę istotny. I to błąd. Żadna, chociażby najmodniejsza bluzka nie będzie ładnie wyglądać, jeśli pod nią będzie nieodpowiedni stanik, np. o za małej miseczce, robiącej na piersiach „bułeczki”, lub za duży w obwodzie oraz poprzez to niepodtrzymujący. Należałoby zadać sobie wysiłek oraz poszukać takiego biustonosza, jaki będzie pasował idealnie.
– Noszenie odpowiednio wybranego biustonosza to najwspanialsza rzecz, którą kobieta może wykonać dla własnych piersi – mówi gorseciarka Dorota Roszkowska. – Niestety, aż 80 proc. Polek nosi źle dobrane staniki. Niezwykle często jest to etiologią ucisku kręgosłupa, pleców, ramion. Odpowiedni stanik zapewnia wygodę, zwiększa wygląd oraz oszczędza biust. Przez umiejscowienie piersi na odpowiednim miejscu modeluje figurę, powoduje, iż pojawia się talia, a sylwetka nabiera odpowiednich proporcji. Oddziałuje także na ostatnie, w jaki sposób układają się ubrania.
Jaki rodzaj biustonosza będzie najodpowiedniejszy dla twoich piersi?
Każdy rodzaj stanika ma trochę inną formę oraz układ misek. Przymierz parę, żeby się przekonać, w jakim doskonale prezentują się twoje piersi.
Małe piersi. Dobrze wyglądają w biustonoszu rodzaju ”’plunge”, z nisko kończącymi się fiszbinami na środku – zbierającymi piersi oraz wypełniającymi je do przodu. Odpowiedni będzie również fason ”half cup”, więc z miseczką 1/2, jaka dobrze podnosi oraz eksponuje biust. Nie zazwyczaj najlepszym wyborem jest ”push-up”. Dzięki niemu piersi robią wrażenie większych, jednak taki typ spłaszcza biust. Poza tym wkładka z gąbki bądź silikonu, noszona stale, może deformować biust oraz kształtować w jego niskiej partii wgłębienia.
Ogromne piersi. Najistotniejszy jest właściwie ścisły obwód oraz trzymające całe piersi miseczki, ponieważ taki biust jest szerszy oraz istotne jest wsparcie. Polecamy fason ”balkonetka”, więc o miseczce 3/4, bądź „full cup”, więc biustonosz zabudowany, zakrywający całą pierś. Jednak dobrze wykonany stanik ”plunge” również utrzyma duży biust.
Szeroko rozstawione piersi. Polecamy stanik ”plunge” bądź ”push-up”, w jakich fiszbiny kończą się nisko na mostku, zbierają więc biust spod pachy oraz kierują ku środkowi.
Blisko osadzone piersi. Dla nich doskonały jest również biustonosz z niewielkim odstępem między miseczkami, z nisko kończącymi się fiszbinami z początku (na mostku), więc ”plunge”. Dzięki temu fiszbiny nie będzie się wbijać w pierś.
Jak wybrać odpowiedni biustonosz?
Mierzysz obwód (ściśle tuż pod biustem, na wydechu), i następnie odejmujesz 5–10 cm. Gdy np. obwód sięga 85 cm, pytasz o stanik o obwodzie 80 bądź 75.
Każdy ma trzy zapięcia – najluźniejsze, małe oraz najmniejsze. Nie trzeba kupować stanika, który od razu zapinasz na najmniejsze zapięcie. Biustonosz w trakcie noszenia, prania rozciąga się, zatem powinnaś mieć zapas, aby móc zapinać go później ciaśniej aniżeli na starcie.
Przymierzając stanik, wpierw zapinasz obwód na najszerszą haftkę, pochylając się do przodu, żeby piersi lepiej wsunęły się do miseczek. Potem zakładasz ramiączka na ramiona. Lewą dłoń wkładasz za prawą pierś aż na plecy oraz ruchem wygarniającym spod pachy układasz pierś w miseczce. To samo czynisz z lewą piersią.
Fason stanika winien modelować biust. W wypadku wielkich piersi lepiej, żeby miseczki były podobne do siebie, i nie kierowały się na brzegi. Gdy stanik odciąga piersi na brzegi, to optycznie poszerza sylwetkę.
Fiszbina z brzegu musi zwykle wyglądać trochę więcej środek pachy – nie może być ani na biuście, ani na plecach.
Gdy krawędź górna miseczki wpija się w ciało oraz dzieli piersi, sięgnij po większą miseczkę. „Bułeczki” pod pachami również oznaczają, iż miska jest zbyt mała.
Wybierz fason, w jakim piersi nie dochodzą do siebie za mocno, szczelina pomiędzy nimi winna być widoczna.
Ogromne oraz niewielkie piersi – stylistyczne sztuczki
– Są łatwe sposoby, jakie sprawią, iż wielki biust będzie wydawał się mniejszy, i drobny bardziej widoczny – mówi stylistka Ewa Zygadło. – Starczy odpowiedni ubiór oraz akcesoria.
Duży biust optycznie zmniejszysz, nosząc dekolty w modelu litery V i rękawy 3/4. Odpowiedni jest również golf. Wybieraj żakiety oraz bluzki z prostymi stebnowaniami. Zwolnij z falbanek oraz kieszeni na biuście. Wzory lub desenie na ubraniach winnym być średniej wielkości. Jako ozdoby wybieraj długie kolczyki oraz naszyjniki. Korale możesz poniżej biustu zawiązywać na supeł. Pozytywnie będzie także nałożyć na ramiona szal oraz połączyć go poniżej biustu.
Mały biust zyska optycznie, jeśli dekolt będzie okrągły oraz dosyć śmiały. Zwiększy go koronka lub falbanka. Pomocne będą szerokie poziome paski. Unikaj gładkich, należących do ciała bluzeczek, na jakich nic się nie dzieje.
W którym staniku wygodnie trenować oraz uprawiać sport?
Najlepiej dobrać specjalny sportowy. Winien być elastyczny, jednak musi dokładnie podtrzymywać piersi, żeby w ciągu gimnastyki, biegania lub skoków więzadła Coopera trzymające biust nie rozwijały się. Kupując biustonosz do ćwiczeń, zwróć uwagę na typ tkaniny. Najdoskonalsze są oddychające oraz niezatrzymujące wilgoci, jak np. lyocell lub modal. Są także niezwykle elastyczne oraz mocne.