Zapłodnienie pozaustrojowe – jaki ma wpływ na organizm kobiecy

0
1727
zapłodnienia pozaustrojowego

Kłopot niepłodności dotyka coraz więcej par. Mnóstwo z nich nie porzuca marzeń o swym dziecku, poddając się długotrwałemu procesowi leczenia. Nie zawsze natomiast kończy się on powodzeniem. Przysłowiową ostatnią deską ratunku staje się dla nich wtedy zapłodnienie pozaustrojowe. Tworzy ono parom zmagającym się z problemem niepłodności możliwość posiadania biologicznego potomstwa. Mimo odpowiednio wykonanego zabiegu, sztuczne zapłodnienie nie zawsze kończy się sukcesem. Niezwykle często trzeba powtarzać próby wielokrotnie. Każdą spośród nich poprzedza właściwe przygotowanie systemu kobiety, jakie polega między innymi na stymulacji hormonalnej, mającej na celu pobudzenie jajników do wzmożonej wytwórczości komórek jajowych. Jak każda interwencja hormonalna, także metoda in vitronie pozostaje obojętna dla organizmu kobiety. Spróbujmy zatem określić, jak mechanizm zapłodnienia in vitro oddziałuje na jej zdrowie fizyczne?

Zapłodnienie in vitro – na czym polega ?

Zapłodnienie pozaustrojowe in vitro, nazywane także sztucznym zapłodnieniem, polega na umieszczeniu zarodka powstałego z połączenia wyizolowanych komórek rozrodczych poza organizmem kobiety, w jej macicy. Izolacja komórek, również jak sam mechanizm zapłodnienia, przeprowadza się w realiach laboratoryjnych. Do uzyskanej od kobiety w okresie trwania owulacji komórki jajowej wprowadza się męskie plemniki. W wypadku przebicia otoczki komórki jajowej przez główkę plemnika dociera do zapłodnienia. Cały mechanizm podlega stałej obserwacji, jaka ma na planie ustalenie prawidłowego podziału komórek. Właśnie po jego potwiedzeniu powstały zarodek składa się w macicy kobiety. Zabieg przeniesienia zarodków (może zostać przeniesiony jeden zarodek bądź dwa) do macicy jest dla kobiety bezbolesny. By zwiększyć możliwość na zagnieżdżenie zarodków, pacjentce stosuje się progesteron. Po upływie blisko 2 tygodni od czasu zapłodnienia sugeruje się wykonanie testu ciążowego. Wszelkie etapy zapłodnienia in vitro zawsze poprzedza mechanizm przygotowania do zabiegu. Jego początkiem są badania genetyczne obojga partnerów. Potem kobieta jest poddawana kuracji hormonalnej, jakiej przedmiotem jest pobudzenie wzrostu komórek jajowych.

Konsekwencje zdrowotne

Mechanizm zapłodnienia in vitro dla wielu par jest ostatnią możliwością na posiadanie biologicznego potomstwa, więc również na skorzystanie z tejże formy decyduje się coraz więcej osób. Niestety jak każda ingerencja w naturę, także ona nie jest obojętna dla organizmu kobiety. Konsekwencje zdrowotne pochodzące z zapłodnienia pozaustrojowego są połączone przede wszystkim z terapią hormonalną, jaka poprzedza sam zabieg. Kwalifikuje się do nich zespół hiperstymulacji jajników, jaki może przejawiać się uciskiem oraz zwiększeniem obwodu brzucha, nudnościami, wymiotami i biegunką. Wystąpienie zespołu stanowi swoistego rodzaju reakcję organizmu na stosowane środki stymulujące, która w wypadku pewnych pacjentek że być zbytnia. W efekcie zaburzenia na jajnikach pojawiają się torbiele, i w wysoce rozwiniętym stadium może dojść także do ograniczenia liczby wydzielanego moczu. W blisko 6. – 8. tygodniu po zapłodnieniu zwykle wszelkie symptomy zanikają. Niestety wystąpienie choroby w początkowym czasie ciąży zwiększa niebezpieczeństwo poronienia. Zespół hiperstymulacji jajników może wymagać hospitalizacji pacjentki, jednak takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Także czasem w efekcie wykonywania zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego u kobiet może dojść do minimalnych krwawień do jamy brzusznej. Są one nieszkodliwe dla zdrowia pacjentki oraz nie potrzebują interwencji lekarskiej, jednak kobieta, która wie, iż takie zdarzenie ma miejsce, czuje dodatkowy dyskomfort wewnętrzny oraz stres. Wykonanie zabiegu in vitro może również nieznacznie zwiększać niebezpieczeństwo zakażeń o podłożu bakteryjnym.

Efekty uboczne sztucznego zapłodnienia

Zapłodnienie in vitro że być wykonane z wykorzystaniem komórek jajowych oraz spermy, należących do partnerów, a gdy kobieta nie ma silnych jajeczek bądź nasienie mężczyzny jest zbyt słabe, mogą być wykorzystane wtedy te składowe od dawców.

zapłodnienia pozaustrojowego Jak z jakąkolwiek metodą medyczną, tak z tymże typem poczęcia dziecka wiąże się niebezpieczeństwo. Stymulacja jajników może skutkować ich hiperstymulację – jajniki stają się wtedy obrzmiałe oraz uciążliwe. Zdarza się to natomiast rzadko, ma delikatny rozwój oraz obejmuje następujące potencjalne efekty uboczne: wymioty, mdłości, brak apetytu bądź odczucie pełności. Poważniejsze symptomy są w 1% wypadków oraz mogą mieć:

poważny ucisk brzucha;

poważne mdłości;

zmniejszenie częstości wydalania moczu;

ciemny kolor moczu;

skrócenie tchu;

przybranie na wadze.

Pobranie jajeczek oraz zastosowanie do owego laparoskopii łączy się z niebezpieczeństwem, pochodzącym ze znieczulenia. Także istnieje małe niebezpieczeństwo krwawienia, zainfekowania oraz zniszczenia jelit, pęcherza moczowego bądź naczyń krwionośnych. Przy sztucznym zapłodnieniu zwiększone jest również niebezpieczeństwo nastąpienia ciąż bliźniaczych lub mnogich, zresztą jak przy wszelkich metodach wspomagających rozród. Takie metody łączą się również z kosztami fizycznymi, finansowymi oraz psychicznymi dla pary. Te ostatnie zwiększają się, jeśli wizja się nie powiedzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here