Sprawdzone sposoby na pozbycie się plam

0
2135

Czy to lato, gdy jemy więcej lodów i pijemy soków oraz innych napojów, czy to jesień, wiosna albo zima, nie unikniemy poplamienia ubrań. Na szczęście specjaliści już jakiś czas temu wymyślili, jak można sobie skutecznie poradzić z plamami. Walka nie zawsze jest łatwa i zwycięska, ale warto ją podjąć.

Usuwanie plam z lodów i bitej śmietany

Późną wiosną i latem jest czas popularności lodów oraz deserów przygotowanych z wykorzystaniem bitej śmietany. Lody szybko się topią, a moment nieuwagi wystarczy, aby zaplamić ubranie. Fragmencik bitej śmietany też może nam łatwo spaść nam z łyżeczki. Co wtedy? Na pewno nie używać gorącej wody. Spowoduje ona ścięcie się białka wewnątrz tkaniny, przez co ciężej będzie plamę usunąć. Należy ją możliwie najszybciej zalać zimną wodą, pozostawić na około 30 minut. Po tym okresie należy pocierać ubranie pod bieżącą wodą. Gdyby te działania okazały się nieefektywne, część garderoby należy wyprać w roztworze wody i płynu, warto jest korzystać przy tym z najlepszych środków http://krolprania.pl/. Może to być także płyn do mycia naczyń. Proporcja? Jedna łyżeczka płynu na jeden litr wody.

Usuwanie tłustych plam

Chemia gospodarcza poszła bardzo do przodu i dziś usuwanie tłustych plam z ubrania, nie jest takim wyzwaniem jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Zabrudzenia takie powstają najczęściej podczas obiadu, kolacji, a także, chociażby podczas majsterkowania w garażu. Winowajcami najczęściej jesteśmy my sami, bo nie uważaliśmy, plamią zaś głównie olej spożywczy, masło, olej przemysłowy, sosy na bazie tłuszczu, olejki do opalania. Co wtedy? Jeżeli nie są to bardzo głębokie plamy, zwykle wystarcza użycie odpowiedniego proszku i płynu do płukania i ubrania będą jak nowe. Można też posypać plamę grubą warstwą talku, zostawić ubranie na 30 minut, oczyścić je twardą szczotką. Albo przetrzeć ubranie benzyną lub rozpuszczalnikiem.

Usuwanie plam z soków i owoców

Prawdziwa zmora późną wiosną i latem, gdy konsumpcja soków i owoców jest największa. Najlepiej reagować szybko i zalać plamę wrzątkiem, a potem wyprać w odpowiednim dla części garderoby proszku. Jeżeli nie zareagowaliśmy od razu, plamę najlepiej jest najpierw namoczyć, chociażby w zsiadłym mleku albo roztworze kwasku cytrynowego, a potem wyprać.

Usuwanie plam z kawy i herbaty

Chyba najpopularniejsze z plam, pojawiające się bez względu na porę roku. I jednocześnie trudne do usunięcia. Najlepiej jak najszybciej zalać plamę wrzątkiem, potem garderobę dobrze jest wyprać w sprawdzonych środkach np. http://krolprania.pl/produkty/proszki-do-prania/. Jeśli nie udało nam się zareagować szybko albo mamy zamiar ubrać coś, co już dawno zostało zaplamione kawą albo herbata, najpierw dobrze będzie potrzeć plamy mieszanką gliceryny, wody i amoniaku – łyżeczka gliceryny i amoniaku na 1 litr wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here