Przesiewowe i specjalistyczne badania prenatalne

0
1921

Dobra klinika niepłodności nie ogranicza się wyłącznie do diagnozowania źródła choroby oraz jej leczenia. Specjaliści powinni otaczać opieką także rodziców, którym udało się począć nowe życie. Dzięki osiągnięciom nauki, lekarze zajmujący się zagadnieniami związanymi z rozrodem dysponują szeregiem rozwiązań pozwalających na monitorowanie przebiegu ciąży oraz na wykrywanie wszelkich nieprawidłowości.

Kto powinien poddać się badaniom prenatalnym?

Testy prenatalne dedykowane są każdej kobiecie spodziewającej się dziecka. Stan płodu można kontrolować bezinwazyjnie już od 7. tygodnia ciąży. Diagnostyka specjalistyczna, precyzyjnie oceniająca występowanie wad rozwojowych lub chorób skierowana jest natomiast do osób, w przypadku których badania przesiewowe wzbudziły niepokój lekarza. Poza tymi mamami, w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się także panie powyżej 35 roku życia oraz kobiety, których poprzednie ciąże przebiegały nieprawidłowo. Szczególną uwagę zwraca się również na przypadki aberracji chromosomowych, czyli zmian w strukturze lub liczbie chromosomów, występujące zarówno u matki jak i u ojca.

Przesiewowe badania prenatalne

Grupa badań przesiewowych stanowi kontrolę ryzyka występowania ciężkich chorób oraz wad na etapie życia płodowego. Badania te obejmują USG oraz laboratoryjną diagnostykę krwi matki, dzięki czemu są całkowicie bezpieczne zarówno dla ciężarnej jak i dla dziecka. Poza standardowym USG w zakresie testów prenatalnych uwzględnia się USG genetyczne, kontrolujące stan organów płodu, budowy ciała, akcji serca. Obraz ultrasonograficzny umożliwia między innymi wykrycie potencjalnie występujących zespołów Downa, Edwardsa, Turnera. Równie wiele informacji dostarczają testy prenatalne z krwi matki. Szczególnie dużą skutecznością odznacza się test NIFTY, którego zasada opiera się o analizę DNA dziecka obecnego we krwi ciężarnej. To badanie ciązowe wykonuje się już okolo 12. tygodnia. Popularnością cieszą się również testy biochemiczne, na przykład test PAPP-A oraz testy podwójny i potrójny.

Diagnostyka specjalistyczna

Budzące podejrzenia wyniki badań przesiewowych lub klasyfikacja kobiety jako ciężarnej z grupy ryzyka mogą skłonić lekarza prowadzącego ciąże do skierowania matki na badania specjalistyczne. Choć niosą one ze sobą pewne niewielkie ryzyko powikłań to ich wielką zaletą jest precyzyjne określenie wad płodu. W grupie badań inwazyjnych znajdują się między innymi amniopunkcja oraz biopsja trofoblastu, kordocenteza. Większość badań wykonuje się poprzez delikatne nakłucie brzucha i nie wiąże się z bezpośrednim kontaktem z płodem. Zdarzają się jednak przypadki, w których konieczne jest ocenienie wycinka z tkanek płodu, co wymaga niezwykłej precyzji specjalisty.

Obecnie badania prenatalne pozwalają zidentyfikować nawet 60 chorób i wad, które wystąpiły już w życiu płodowym lub rozwiną się po urodzeniu dziecka. Wczesne rozpoznanie komplikacji umożliwia szybką reakcję – włączenie leczenia przedurodzeniowego oraz przygotowanie postępowania medycznego i rehabilitacji po ciąży. Poza poruszonymi aspektami klinicznymi, badanie ciążowe pozwala rodzicom na przygotowanie psychiczne do opieki nad chorym dzieckiem lub uspokaja ich w przypadku pozytywnych wyników badań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here