Przytulanki dla niemowląt – jak wybrać bezpieczną pierwszą przytulankę dla dziecka?

0
2818

Wielu rodziców skupia się na zakupie niezbędnych akcesoriów i ubranek dla dzieci oraz zabawek sensorycznych, pomijając kwestię przytulanek, które uznawane są za mniej potrzebne. Trzeba jednak wiedzieć, że pluszowe misie spełniają bardzo ważną rolę w rozwoju dziecka. Jaką? I jak wybrać przytulankę dla niemowląt? Odpowiadamy na te pytania.

Przytulanki a rozwój niemowląt

Nawet najbardziej niepozorna przytulanka stanowi dla niemowlaka nieocenionego towarzysza. Ba! Wręcz mówi się o tym, że to sprzymierzeniec każdego niewyspanego rodzica. Czemu? Ponieważ miękka, przyjemna w dotyku maskotka zwiększa poczucie bezpieczeństwa, szczególnie podczas snu.

Przytulanka ma za zadanie „zastąpić” rodzica, gdy tego nie ma w pobliżu. Dzięki temu, że jest dobrze znana dziecku, ułatwia zasypianie, uspokaja. Gdy maluch budzi się w nocy, ma przy sobie swojego towarzysza, który ochroni go przed wszelkimi złymi rzeczami.

Czy przytulanki są potrzebne tylko podczas snu? Zdecydowanie nie! Niemowlęta chętnie noszą je ze sobą, zwłaszcza podczas stresujących sytuacji, takich jak wizyta u lekarza. Pełnią też rolę najlepszego kompana podczas spacerów i wizyt w obcych domach.

A jaki pluszowy miś będzie najlepszy? Przytulanek dla niemowląt jest wiele, co widać po ilości ofert na www.mamissima.pl/zabawki/przytulanki/dla_niemowlat, jednak bez względu na ich kształt oraz wygląd, należy kierować się kilkoma zasadami.

Jak wybrać pierwszą przytulankę dla dziecka?

Kupując maskotkę należy wziąć pod uwagę, że pierwsza przytulanka jest najważniejszym towarzyszem w życiu dziecka. A z przyjacielem trudno się rozstać, prawda? Dlatego zabawka musi być przede wszystkim wytrzymała – dobrze zszyta, tak, aby nie rozpruła się przypadkiem oraz wykonana z materiału, który jest odporny na mechacenie czy ścieranie.

Należy unikać maskotek interaktywnych. Po pierwsze, nie są tak wygodne w przytulaniu, jak klasyczne zabawki, a po drugie – nie można ich prać. Wiele dzieci, nawet do 6. roku życia, jest przywiązanych do swoich przytulanek, a trudno wyobrazić sobie ich stan, jeśli w tym czasie ani razu nie zostaną poddane „kąpieli”. Ponadto może zbierać się na nich kurz, dlatego również ze względów higienicznych należy prać pluszaki.

O czym jeszcze pamiętać? Aby przytulanki nie zawierały żadnych ostrych, twardych elementów, przez które dziecku mogłaby stać się krzywda. Mowa tu przede wszystkim o plastikowych oczkach – powinny być wyszywane.

Rodzaje maskotek dla najmłodszych

Najbardziej popularne są kocyki oraz szmateczki-przytulanki. Składają się z kawałka miękkiego materiału oraz „główki”. Niemowlę w prosty sposób może je chwycić i przytrzymać, idealnie nadają się do przytulania podczas snu czy kurczowego ściskania w trakcie wizyty u lekarza. Należy zwrócić uwagę na to, aby były wyprodukowane z naturalnych tkanin, takich jak bawełna.

Równie chętnie wybierane przez rodziców są sensoryczne pluszaki – najczęściej posiadają w środku szeleszczące wypełnienie, mają też metki o różnych kolorach, kształtach i fakturach. Dzięki temu rozwijają zdolności poznawcze już od najmłodszych lat. Nie nadają się natomiast do snu.

Ostatnio grupę przytulanek stanowią klasyczne maskotki przedstawiające różne zwierzątka lub magiczne stwory. Choć istnieje tendencja do wybierania jak największych pluszaków, lepiej zdecydować się na te o niedużych rozmiarach – niemowlę musi mieć możliwość przytulenia ich małymi rączkami, a także noszenia wszędzie ze sobą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here