Pierwszy trymestr ciąży – na co zwrócić szczególną uwagę?

0
2991
Pierwszy trymestr ciąży

Ciąża w mniemaniu każdej kobiety jest ciężkim – nie ale z powodu na fakt, iż stanie się mamą a będzie potrzebowała ponieść odpowiedzialność za czyjeś życie, a przede wszystkim z powodu na zmiany, jakie na zawsze powstają w jej ciele. Choć powszechnie zdaje się, iż ciąża nie jest dolegliwością, to a osoba w obecnym etapie na pewno musi podlegać opiece specjalisty, i musi skupiać się na sposobie bycia, na stanie w jakim się znajduje. Już w wczesnych miesiącach ciąży należy też przykładać wagę na wartość spożywanych produktów. Wcale nie należy jeść posiłków nieświeżych, surowych jaj (zagrożenie salmonellą), mięsa (np. tatara), ryb. Należy dbać o odpowiednie mycie warzyw oraz innych produktów. Wybierać należy artykuły świeże o dobrej dacie przydatności do użytkowania. Dieta osoby w ciąży winnabyć bardzo urozmaicona. Dobrą formą, by nie zbliżyć się do niedoborów składników pokarmowych jest bogaty jadłospis. Np. wapń zapewnia dobry wzrost kości dziecka i hamuje odwapnieniu kości mamy. Kobieta winna teraz w czasie okresie ciąży wypijać 3-4 szklanki mleka bądź artykułów mlecznych (jogurty, kefiry, maślanki). Mleko częściowo można zamienić również serem żółtym. Należy pamięta, iż zapotrzebowanie na wapń teraz w głównych miesiącach jest znacznie mocniejsze aniżeli przed ciążą.

Wczesne badania w ciąży

Oczywiście moment rozpoznania, czy jesteśmy wciązy ciąży, w olbrzymiej wadze zależy do obserwacji naszego ciała. Jeśli uda się potwierdzić ciążę, należałoby rozważyć kalendarz badań dla ciężarnych. Najlepiej, żeby pierwsza kondultacja lekarska odbyła się pomiędzy 7. i 8. tygodniem ciąży. Wczesne badania winnym stanowić wypełnione do 10. tygodnia ciąży. Pośród nich powinny odnaleźć się badania takie jak: część krwi Rh, przeciwciała odpornościowe, morfologia krwi, badanie pełne moczu, badania stężenia glukozy we natury na czczo. Należałoby w owym etapie zrobić rówież badania w zakresie toksoplazmozy. W istocie jest to układ badań, jaki wykonuje się w pierwszym kwartale ciąży. W drugim kwartale wykonuje się badanie ultrasonografem, badanie stężenia glukozy po doustnym dostarczeniu 75 g glukozy, badanie pełne moczu. Można także zdecydować się na analizowania w obrocie chorób rozwojowych genetycznych. W trzecim kwartale ciąży zapisuje się przeprowadzenie wstępnego badania moczu, i też badania ultrasonograficzne z oceną wagi płodu, i również KTG.

Pierwszy trymestr ciążyPrzybieranie na wadze w ciąży

Osoby w ciąży tyją. Czemu? Dlatego, że muszą zapewnić sobie oraz dziecku najważniejsze czynniki odżywcze. Gromadzą także zapasy energetyczne na okres laktacji. W wypadku odpowiednio przebiegającej ciąży, kobieta nie winna przytyć więcej aniżeli 20% wagi własnego ciała sprzed ciąży. W wczesnym okresie ciąży prawidłowy rozwój wagi ciała winien zawierać się w przedziale od 0,5 kg do 2 kg. W następnych trymestrach przyrost wagi ciała jest silniejszy, jednakże nie winien przekraczać pół kilograma na tydzień.Wiele pań zapomina o tym, iż ciąża nie jest bodźcem do spełnienia naszych zachcianek kulinarnych. Rzeczywiście gdy w okresie sprzed ciąży, zdrowe żywienia w okresie czekania na dziecko jest niezwykle istotne. Mnóstwo pań boryka się po porodzie z nadmiernym przyrostem masy. Również nierzadko zdarza się, iż panie za łatwo przybierają na wartości. Wtedy zdarza się niebezpieczeństwo długoterminowej otyłości u mamy – świadczy to, iż ciężarnej będzie ciężko zrzucić nadprogramowe kilogramy. Za duża wartość oddziałuje także niekorzystnie na dziecko. U maluchów narodzonych z grubych matek można zauważyć makrosomię dodatkowo także jej następstwa. Dzieci są także narażone na otyłość oraz nadwagę w dorosłym życiu. U Pań stwierdzono jeszcze bardzo dużo wypadków powikłań położniczych.

Suplementy w ciąży

Ciąża jest porą, gdzie rośnie zapotrzebowanie na pozostałego typu elementy pokarmowe, energetyczne, witaminy i minerały. W pierwszym kwartale ciąży należy zwrócić specjalną opinię na kwas foliowy. Zapewnienie właściwej dawki kwasu foliowego jest nieodzowne do normalnego wzrostu płodu – jego braki wpływają na tworzenie chorób ośrodkowego układu nerwowego, na dodatek na choroby cewy nerwowej u płodu. U kobiety ciężarnej deficyt kwasu foliowego potrafi spowodować niedokrwistość megaloblastyczną, jaka stanowi klucz za wolnego dojrzewania krwinek czerwonych. System nie jest w stopniu zagwarantować sobie właściwej dawki kwasu foliowego, stąd też konieczna jest jego suplementacja – bez niej zaraz po czterech tygodniach kończą się zapasy. Bez wątpienia nawyki żywieniowe w sezonie sprzed ciąży, kiedy a w trakcie jej trwania, mają poważna znaczenia dla rozwoju dziecka. Dzięki nim kobieta czuje się zdrowo, jest idealna witalności. Jak się okazuje, niewłaściwy sposób odżywiania w sezonie czekania na urodzenie dziecka potrafi źle oddziaływać na rozwój chce a potrafi stanowić etiologie powikłań. Momentami jednakże ciężko włączyć do indywidualnej diety wystarczającą dawkę składników odżywczych. Należałoby też stosować suplementy diety, zwłaszcza takie, jakie są dedykowane przyszłym mamom. Trzeba wiedzieć jednakże należy, iż opinia o stosowaniu wszelkiego leku winna być konsultowana z specjalistą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here