Oświetlenie do pokoju dziecka to bardzo istotny element aranżacji wnętrz. Lampy powinny przede wszystkim zapewniać maluchowi poczucie bezpieczeństwa, ale to przecież nie jedyne, czego się od nich oczekuje. Wraz z upływem lat, pomieszczenie to staje się miejscem do zabaw, spotkań z kolegami, nauki czy odpoczynku. Na co więc zwrócić uwagę wybierając odpowiednie lampy do pokoju dziecka?
Światło w pokoju małego dziecka
Niewątpliwie, w pierwszych dniach życia wzrok noworodka dopiero się kształtuje. Zatem, oświetlenie w pokoju malucha powinno ten rozwój wspomagać. Noworodek ma szczególnie specyficzne potrzeby w tym zakresie. Zdecydowanie lepiej, gdy w pierwszych tygodniach życia w pomieszczeniu panuje półmrok. W pokoju malucha nie powinno zabraknąć lampki nocnej, która daje niewiele światła, a jednocześnie ułatwia karmienie czy przewijanie. Potrzebna jest również główne oświetlenie sufitowe. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się lampa LED z ciepłym i delikatnym światłem. Centralne światło można dodatkowo wyposażyć w klosz, który złagodzi jego działanie. Praktycznym rozwiązaniem w sypialni noworodka czy niemowlaka są kinkiety. Odpowiednio dobrane lampy do pokoju dziecięcego pozwalają skutecznie rozproszyć jasność.
Wybór oświetlenia do pokoju dziecięcego
Pokój dziecięcy spełnia kilka ról. Jest nie tylko sypialnią, ale i miejscem zabaw, spotkań z kolegami, przestrzenią do nauki oraz odpoczynku. Prawidłowe oświetlenie pomieszczenia, w którym na ogół przebywa pociecha to spore wyzwanie dla rodziców. Ponieważ oprawy oświetleniowe spełniają szereg funkcji, należy dobrze zastanowić się nad ich doborem oraz rozmieszczeniem. W sypialni starszaka z pewnością najważniejsze jest światło główne. Może być to zarówno centralnie umieszczona lampa pod sufitem, jak i system reflektorów na szynie. Światło ogólne, przeznaczone między innymi do zabawy, powinno być wystarczająco jasne i równomiernie rozproszone. Pamiętajmy, aby było jak najbardziej zbliżone do światła dziennego. Oświetlenie musi mieć odpowiednią barwę. Najlepsze będzie światło ciepłe, mleczne, takie, które w żadnym stopniu nie podrażni oczu naszej pociechy. Mimo wszystko tylko jedno, górne światło nie wystarczy. Światło ogólne w sypialni dziecięcej wzbogaćmy o dodatkowe punkty świetlne. Mogą być to kinkiety, lampki nocne, lampy stojące. Na rynku dostępnych jest mnóstwo efektownych lamp dla dzieci, o różnych kolorach i kształtach, dzięki czemu bez trudu można dopasować je do aranżacji pomieszczeń i upodobań dziecka.
Lampy na biurko
W swojej sypialni dziecko nie tylko się bawi, ale i uczy. Urządzając pokój dziecięcy, warto pomyśleć o zapewnieniu biurka oraz odpowiedniej oprawy oświetleniowej. Na tym etapie oświetlenie górne przestaje być wystarczające, a kącik pracy naszej pociechy wymaga doświetlenia. W tym przypadku najbardziej funkcjonalna będzie lampa biurkowa z obrotowym ramieniem i główką. Gdy dziecko jest praworęczne, należy zadbać o to, aby światło padało na biurko z lewej strony (dla osób leworęcznych – z prawej). Wówczas pociecha nie zasłania sobie światła podczas wykonywania prac manualnych, czy pisania. Zmniejsza się również kontrast pomiędzy światłem a cieniem. Najkorzystniej, gdy lampa biurkowa ma barwę 4000 K. Pozwala to skupić się podczas nauki, a jednocześnie oczy dziecka przesadnie się nie męczą.
Oświetlenie przy łóżku
Lampa przyda się także w pobliżu łóżka. Oprawa świetlna zamontowana nieopodal łóżka ułatwi zasypianie, czy czytanie na dobranoc. Słabe światełko nocne sprawi, że dziecko poczuje się w pełni bezpieczne. Tę funkcję najlepiej spełni lampa wtykana prosto do gniazdka (tzw. ściemniacz). O intensywniejszym świetle rodzice powinni pomyśleć, gdy maluch ma nawyk czytania bajek przed snem. Przy wyborze odpowiedniej lampy nie należy ograniczać się jedynie do modeli stojących. Lampy naścienne są równie satysfakcjonujące i cieszą się dużym powodzeniem. Wspomniany wcześniej ściemniacz umożliwia regulację natężenia światła i charakterystyczną dla niego moc. Urządzając sypialnię dziecięcą należy również zadbać o oświetlenie dekoracyjne. Rolę tę może spełniać ozdobny klosz, girlanda świetlna, czy oświetlające reflektory. Takie punkty świetlne z pewnością wprowadzą do pomieszczenia przyjemny nastrój.
Styl lamp
Oświetlenie do sypialni dziecięcej powinno być wybierane zależnie od przeznaczenia. Główne światło może być utrzymane w klasycznym stylu. Jednak sam klosz nie musi być nudny. Obecnie na rynku jest mnóstwo różnorodnych lampek, które stylem nawiązują do ulubionych postaci z bajek. Producenci nieustannie prześcigają się w swojej kreatywności, z której warto skorzystać. Jeśli lampa imituje odpowiednie światło dla potrzeb dziecka, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać nieszablonową oprawę. Gwiazdki, chmurki, motylki – możemy wybrać dowolną tematykę, zależną od upodobań malucha. Podobnymi zasadami kierujmy się dobierając lampkę nocną. Światło powinno być przytłumione, a styl abażura może pozostać finezyjny i kolorowy.
Rodzice, aranżując sypialnię dla malucha bardzo często zastanawiają się, czy dać się ponieść fantazji, dobierając baśniowe elementy, a może postawić na stonowane wykończenie? Oba rodzaje lamp należycie spełniają swoją funkcję. Najważniejsze, aby oprawa dobranych punktów świetlnych była zgodna z zainteresowaniami i gustem dziecka. Aby aranżacja była bardziej uniwersalna, zalecany jest dobór odpowiednich kolorów, które jednocześnie dopasują się w estetykę brzdąca. Urządzając sypialnię dla zarówno dla dziewczynki, jak i chłopca możemy zdecydować się na pastelowe, łagodne barwy, które nie znudzą się zbyt szybko. Lampa z delikatnym, jednolitym abażurem z pewnością posłuży dziecku w każdym wieku.
Lampy bezpieczne, czyli jakie?
Dobierając odpowiednie lampy do pokoju dziecięcego, trzeba zadbać także o ich bezpieczeństwo. Lampy powinny być wykonane z najwyższej jakości, nietopliwych i nienagrzewających się materiałów. Ze względów bezpieczeństwa należy zastosować oświetlenie LED. Tego rodzaju żarówki charakteryzują się mniejszą temperaturą nagrzewania, co zmniejsza ryzyko oparzenia. Aby emitowana jasność nie była drażniąca dla pociechy, barwa powinna być zbliżona do naturalnego światła dziennego. Najlepiej sprawdzi się odcień 2000-4000. Ponadto, rodzic musi zadbać o to, by jego pociecha nie miała dostępu do gniazdek kontaktowych.
Podsumowanie
Lampy do sypialni dziecięcej nie tylko zdobią i kreują nastrój, ale spełniają również bardzo ważne funkcje użytkowe. Potrzeba zapewnienia odpowiedniego oświetlenia zmienia się wraz z wiekiem naszej pociechy. Spokojny pokój niemowlęcia stopniowo staje się miejscem poznawania świata. Z kolei dla przedszkolaka to przestrzeń głównie do zabawy, a dla ucznia do nauki i wypoczynku. Na rynku znajdziemy bogatą ofertę, dostosowaną do wieku dziecka