Objawy niedoboru witaminy D

0
1813
Objawy niedoboru witaminy D

Dlaczego witamina D jest taka ważna w rozwoju każdego dziecka? Jakie są objawy jej niedoboru? Czy powinno się podawać ją profilaktycznie?

Witamina D to jedna z najważniejszych dla człowieka witamin. Ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzieciom zapewnia mocne i zdrowe kości oraz prawidłowy rozwój. Poza tym, wspomaga działanie układu immunologicznego i nerwowego. Objawami niedoboru witaminy D są przede wszystkim: krzywica, osteoporoza, zaburzenia odporności, choroba Hashimoto, a nawet choroby psychiczne. Zatem jej niedobór może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i to zwłaszcza u dzieci.

Witamina D nazywana potocznie „słoneczną witaminą”, powstaje na skutek syntezy skórnej pod wpływem działania promieni słonecznych. A ponieważ w Europie Środkowej, w tym w Polsce słońca jest za mało, to zaleca się suplementację witaminy D w całej populacji.

Dlaczego witamina D jest tak ważna w rozwoju dziecka?

Witamina D jest tak ważna, gdyż odgrywa kluczową rolę w metabolizmie wapnia i fosforu, a zatem jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kośćca. Nie tylko nieodpowiednia ilość słońca prowadzi do jej niedoborów – doprowadza do tego również stosowanie kremów z filtrami UV, zanieczyszczenie powietrza oraz zbyt mała ilość czasu spędzana na dworze. Oczywiście w przypadku małych dzieci sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, gdyż maluchy poniżej 6 miesiąca życia nie powinny być bezpośrednio eksponowane na słońce.

Witamina D jest tak istotna, ponieważ przyczynia się do prawidłowego wzrostu i rozwoju kości dzieci, a oraz jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego.

Profilaktyczne podawanie witaminy D

Zaleca się, aby dzieci przyjmowały witaminę D profilaktycznie, by nie doprowadzić do jej niedoboru. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych specjalnie dla dzieci.  Zalecana dawka dla wcześniaków wynosi 400-800 IU/dobę, dla noworodków urodzonych o czasie i niemowląt 400 IU/dobę, dla dzieci w wieku od 6 do 12 miesiąca życia 400-600 IU/dobę, a dla dzieci w wieku 1- 10 lat 600 – 1000 IU/dobę i młodzieży w wieku 11 – 18 lat 800 – 2000 IU/dobę.

Witamina D – niedobory

Pediatrzy często uczulają rodziców na odpowiednią ilość witaminy D w diecie dzieci. Witamina ta występuje w największej ilości w produktach takich jak: tłuste ryby morskie, tran, jaja, masło, sery żółte, wątróbka itp. Jednak często, mimo odpowiedniej diety i regularnego przebywania na słońcu może wystąpić jej niedobór. Wtedy zaleca się suplementację. Witamina D jest zalecana już od pierwszych miesięcy życia dziecka.

Krzywica jako objaw niedoboru witaminy D u dzieci

Krzywica (krzywica niedoborowa) jest jednym z najpoważniejszych skutków niedoboru witaminy D u dzieci. Polega na zmniejszeniu mineralizacji kości, przez co są one miękkie i wykrzywione i dlatego dziecko może mieć deformacje – krzywe nogi, guzy na czole, a ciemiączko może zarastać wolniej. Może pojawić się także tzw. różaniec krzywiczy, czyli zgrubienia w okolicy żeber. Objawy, jakie daje ta choroba są bardzo charakterystyczne, więc nie jest trudno postawić diagnozę. Praktycznie 100% przypadków jest spowodowanych przez witaminę D – niedobory.

Często objawy niedoboru witaminy D są nieswoiste, dlatego należy pamiętać, aby w takich przypadkach skonsultować się z lekarzem.

Więcej na temat witaminy D można przeczytać tu: https://bioaron.pl/witamina-d/.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here