Stres – jak sobie z nim radzić?

0
1230
Stres

Dokucza ci stres? Nie wiesz, jak sobie z nim poradzić? Poznaj nasze sposoby radzenia sobie ze stresem.

Jest wiele sposobów na radzenie sobie ze stresem. Ich skuteczność będzie różna względem różnych osób. Dlatego warto poznać różne metody, przetestować je i wybrać najlepszą dla siebie.

Stres jest wszechobecny

Każdy z nas narażony jest na działanie stresu. Stres sam w sobie nie jest koniecznie czymś złym, może przecież motywować do działania. Sytuacja zmienia się dopiero, gdy doświadczamy negatywnych efektów stresu – a to zdarza się dość często, gdy odczuwanie napięcia się przedłuża.

Na stresory, czyli źródła stresu, możemy być narażeni właściwie wszędzie. W domu, miejscu pracy, na uczelni, w podróży – co więcej, każda stresowa sytuacja może wpływać w odmienny sposób na innego człowieka. Wszystko zależy bowiem od indywidualnej tolerancji stresu oraz wielu innych czynników osobniczych.

Dlatego warto znać sposoby radzenia sobie ze stresem. Na szczęście istnieje wiele narzędzi. Dzięki nim oraz różnego rodzaju technikom relaksacyjnym możemy samodzielnie osiągnąć znaczące postępy. Zatem jak radzić sobie ze stresem?

W radzeniu sobie ze stresem bardzo istotna jest świadomość – rozumieć ją należy jako obserwację własnych myśli, również tych negatywnych. Przykłady często pojawiających się negatywnych myśli, które miewa każdy z nas, to:

  • zamartwianie się tym, jak wyglądasz w oczach innych
  • pochłonięcie myślami z symptomami stresu
  • samokrytyka
  • zastanawianie się nad konsekwencjami

Występowanie negatywnych myśli samo w sobie jest rzeczą naturalną Mimo to warto nieco przeorganizować swoje życie, aby takich myśli napływało jak najmniej. Jeśli nie jesteś w stanie zrobić tego samodzielnie, skorzystaj z pomocy specjalisty.

Dobrymi sposobami na niwelowanie stresu są techniki relaksacyjne. Może to być medytacja, joga, ćwiczenia oddechowe, wizualizacje, muzykoterapia, trening autogenny Schultza czy relaksacja Jacobsona. Wybór jest spory, ale warto zacząć od prostych ćwiczeń oddechowych, które łagodnie wprowadzą Cię w świat świadomych relaksacji.

Tryb życia – jak radzić sobie ze stresem?

Sposoby radzenia sobie ze stresem często odwołują się do codziennego trybu życia i zwyczajów. Dlatego też, jeśli chcesz pokonać stres, warto zastanowić się np. nad twoim jadłospisem. Każdy posiłek powinien być zbilansowany i skomponowany w taki sposób, by dostarczał ci wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz witamin.

Nie można zapominać o właściwej równowadze między wysiłkiem i wypoczynkiem. Zaleca się uprawianie dowolnej formy aktywności fizycznej 2-3 razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut, a do tego wskazany jest zdrowy i regeneracyjny sen. Staraj się kłaść o tych samych porach i nie zarywaj nocy, aby lepiej radzić sobie ze stresem każdego rodzaju.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here