Lampy wiszące dla dzieci – jak odpowiednio je dobrać, w zależności do wieku malucha?

0
1694
Lampy wiszące dla dzieci

Oświetlenie w dziecięcym pokoju odgrywa kluczową rolę. Na samym początku, gdy dziecko jest jeszcze niemowlakiem, przydaje się ono najbardziej rodzicom. Z czasem jednak światło w pokoju nabiera większego znaczenia dla samego dziecka. Czym więc kierować się podczas wyboru odpowiedniej lampy wiszącej do pokoju dziecięcego?

Pokój noworodka

To prawda, że oświetlenie w pokoju nowo narodzonego dziecka przydaje się najbardziej samym rodzicom. Nie można jednak zapomnieć o komforcie niemowlaka. Jaki wpływ może mieć nieodpowiednio dobrana lampa wisząca dla tak małego dziecka? Przede wszystkim będzie powodowała olśnienie. Czyli w skrócie – światło będzie w znacznym stopniu drażniło oczy dziecka. Maluch może przez to często płakać i po prostu nie czuć się tak komfortowo we własnym łóżeczku, jak powinien. Jednak aby nie doprowadzić do takiej sytuacji, musimy mieć świadomość tego, jakie lampy sufitowe są nieodpowiednie dla noworodka.

Przede wszystkim powinniśmy unikać odsłoniętych źródeł światła. Klosze otwarte od dołu nie przeszkadzają dorosłym. Jednak bardzo małe dziecko przez większość czasu leży w łóżeczku. Oczywiste jest, że jego perspektywa różni się znacząco od perspektywy dorosłego człowieka. Odpowiednie zatem będą lampy wiszące, które osłaniają w pełni żarówkę i wypuszczają rozproszone, równomierne światło. Dlatego niektóre modele posiadają osobną nakładkę pod spód abażuru, jeśli ten jest otwarty od dołu. Ważne, aby żarówka była osłonięta, ale by nie była zaciemniona.

Pokój starszego dziecka

W momencie, gdy dziecko robi się nieco starsze, przestaje przez większość czasu leżeć. Nie mniej odpowiednio rozproszone światło nadal jest bardzo ważne. Dzieci od 2 roku życia zaczynają bowiem interesować się wieloma przedmiotami, dużo się bawią i poznają świat. Lampa do pokoju dziecięcego wisząca powinna więc być na tyle jasna, aby pokój nie sprawiał wrażenia przyciemnionego.

Jeszcze starsze dzieci zaczynają w swoim własnym pokoju także poświęcać sporą część czasu na naukę. Czytając przy nieodpowiednim świetle, mogą nabawić się wad wzroku. Dlatego tak ważne jest, aby lampa wisząca posiadała żarówkę o neutralnej barwie. Nie będzie to usypiające i sprawdzi się zarówno podczas zabawy, jak i nauki, czy siedzenia przed komputerem. Czasami jednak warto wspomóc światło główne, światłem punktowym. Jeśli więc nasze dziecko spędza coraz więcej czasu przy biurku, to dobrym pomysłem jest, aby postawić na nim lampkę biurkową.

Lampa wisząca – różne aranżacje

Funkcjonalność lampy do pokoju dziecięcego jest kwestią kluczową. Jednak nie należy zapominać o wystroju całego wnętrza. Jeśli wybieramy lampę dla noworodka, to najprawdopodobniej pokierujemy się tylko i wyłącznie swoim własnym gustem. Warto jest zwrócić uwagę na lampki o matowych abażurach przepuszczających światło. Często mają one na sobie różne wzory typu kwiatku lub zwierzęta. Taka lampa wpłynie w dużym stopniu na stworzenie przytulnego i miłego klimatu w całym pokoju.

Gdy wybieramy lampę sufitową dla starszego dziecka, to najprawdopodobniej nie pokierujemy się tylko i wyłącznie swoim gustem. Warto w tej sprawie dać dziecku możliwość zdecydowania, który model przypada mu do gustu. Dziewczynki często wybierają modele z motywami kwiatowymi, motylkowymi i w pastelowych kolorach. Chłopiec mógłby woleć np. motyw kosmiczny z planetami i rakietami albo lampę, której klosz imituje piłkę do gry w nogę. Być może to właśnie w momencie wyboru elementu dekoracyjnego do pokoju, dziecko ujawni swoje zainteresowania? Warto dać mu taką możliwość!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here