Kwas foliowy w ciąży i przed ciążą – dlaczego jest tak ważny?

0
2887

Kwas foliowy, czyli witamina B9 odgrywa szalenie ważną rolę zarówno w okresie przed zajściem w ciążę, jak również w pierwszych tygodniach jej trwania. Tak naprawdę to jedna z najważniejszych witamin, którą powinny suplementować kobiety spodziewające się dzidziusia, zwłaszcza w pierwszym trymestrze.

Wiele przeprowadzonych badań potwierdziło również efektywność stosowania kwasu foliowego w okresie bliskim poczęcia. Wyniki badań wyraźnie pokazały, że suplementowanie kwasu foliowego znacznie zmniejsza częstość występowania wad cewy nerwowej. Dlatego też każda kobieta, która znajduje się w wieku rozrodczym i chce urodzić zdrowe dziecko, powinna przyjmować kwas foliowy. Jest to bardzo ważne, gdyż nasz organizm sam nie jest w stanie wytwarzać tej witaminy.

Dlaczego warto przyjmować kwas foliowy przed ciążą?

Tyle mówi się o konieczności przyjmowania kwasu foliowego przez kobiety, które są na etapie planowania ciąży. Dlaczego jest to tak ważne? Kobiety dowiadują się o ciąży zazwyczaj około 4 tygodnia, a więc w momencie, kiedy najczęściej powstają wady cewy nerwowej. A trzeba wiedzieć, że są to wady wiążące się z poważnym kalectwem lub nie dające szans na przeżycie dziecka. Jeśli kobieta nie przyjmowała wcześniej witaminy B9, wówczas może być już za późno na efekt ochronny płodu. Przyjmowanie kwasu foliowego jeszcze przed ciążą znacznie obniży ryzyko wystąpienia wad u płodu. Jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku kobiet znajdujących się w grupie ryzyka, a więc takich, u których w rodzinie zdarzały się przypadki urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej. Tak więc, jeśli planujesz urodzenie dziecka, powinnaś odpowiednio wcześnie rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego w dawce około 400mg.

Kwas foliowy w ciąży – dlaczego warto przyjmować regularnie?

Wracając do zagadnienia ważności suplementowania kwasu foliowego, to warto powiedzieć w tym miejscu o skutkach jego niedoboru. Największym powikłaniem jest powstanie ciężkich zaburzeń rozwojowych u płodu, takich jak rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie czy przepuklina oponowo-mózgowa. Regularne suplementowanie kwasu foliowego zmniejszy ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej nawet o 70-80%. U nieco starszych mam (po 35 roku życia) przyjmowanie kwasu foliowego może także ograniczyć ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa. I to nie wszystko. Kwas foliowy w ciąży chroni kobietę przed niedorozwojem łożyska i samoistnym poronieniem, a także urodzeniem dziecka ze zmniejszoną masą ciała. Niektóre z przeprowadzonych badań sugerują, że kwas foliowy w ciąży może także obniżyć ryzyko wystąpienia innych wad, jak: rozszczep wargi lub podniebienia. Poza tym, przyjmowanie kwasu foliowego minimalizuje ryzyko wystąpienia anemii w ciąży. Warto w tym miejscu podkreślić jeszcze jedno – kwas foliowy w ciąży pozytywnie wpływa na system nerwowy i mózg, a do tego zapewnia przyszłej mamie lepsze samopoczucie psychiczne, usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, zapewnia sprawne działanie jelit i wątroby, a także zapobiega anemii.

Suplement kwasu foliowego – dlaczego jest lepszy od diety?

Kwas foliowy w ciąży to podstawa, o której należy pamiętać. Lekarze zalecają kobietom w ciąży suplementowanie kwasu foliowego przez pierwsze 12 tygodni, a czasami nawet i do końca ciąży – w ramach profilaktyki anemii. Dlaczego należy stosować suplement tejże witaminy? To proste. Nawet najlepsza i najzdrowsza dieta pokrywa zaledwie 50% dobowego zapotrzebowania na kwas foliowy. Poza tym, kwas foliowy jest jedyną witaminą, którą lepiej przyswaja się z tabletek aniżeli z żywności. I tak, jak z produktów spożywczych wykorzystujemy zaledwie 50% składnika, tak w przypadku suplementu przyswajalność wynosi blisko 100%. Zwykle do końca pierwszego trymestru powinno się przyjmować kwas foliowy w dawce 0,4-1mg/dziennie. Takiej dawki nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie wyłącznie dietą. W momencie, kiedy przyszła mama choruje na cukrzycę lub bierze leki przeciwpadaczkowe, wówczas dawka musi być jeszcze wyższa. Bez suplementu więc ani rusz. Suplement acidum folicum (sprawdź: http://www.swiadomemacierzynstwo.com/kwas_foliowy) pomoże w uzupełnieniu braków i tym samym uchroni przed komplikacjami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here