Chcesz zadbać o bezpieczeństwo swojego malucha? Zobacz, jakie odblaski dla dzieci wybrać!

0
2267

Odkąd w 2014 roku weszła w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, obowiązek noszenia odblasków mają wszyscy piesi poruszający się po zmroku w terenie niezabudowanym. Przepis ten dotyczy również – a w zasadzie zwłaszcza – dzieci. Jeśli jednak chcemy jeszcze bardziej zadbać o ich bezpieczeństwo, warto na stałe wyposażyć nasze pociechy w elementy odblaskowe – by miały je przysobie także wtedy, gdy poruszają się po mieście.

Obowiązek noszenia odblasków dotyczy tylko pieszych poruszających się w terenie niezabudowanym – mówi Aneta Niciak z firmy Platforma Odblaskowa. – Nie da się jednak ukryć, że także w mieście możemy natrafić na miejsca słabo oświetlone. Dzieci, które bawią się lub wracają z zajęć dodatkowych, często zapominają o ostrożności – warto więc wyposażyć je w odblaski, by zawsze były widoczne dla mijających je kierowców.

Nie każdy maluch będzie jednak chętnie chodził w kamizelce odblaskowej, a jeśli mu się ona nie spodoba, istnieje szansa, że, nie bacząc na ostrzeżenia rodziców, zdejmie ją po wyjściu z domu. Może też zwyczajnie zapomnieć ją założyć, gdy będzie wracał. Warto więc wyposażyć go w takie elementy odblaskowe, które nie będą w niczym wadzić, a rodzicom zagwarantują pewność, że dziecko jest dobrze oświetlone. Z jakich rozwiązań więc skorzystać?

Naklejki odblaskowe

Te niewielkie elementy odblaskowe z powodzeniem można przykleić na kurtkę lub plecak, dzięki czemu mamy pewność, że dziecko w roztargnieniu nie zapomni ich założyć. Dodatkowo dostępność wzorów jest na tyle duża, że każdy maluch z pewnością znajdzie coś dla siebie – może to być miś, autko czy uśmiechnięta buźka.

Czapki odblaskowe

Czapka odblaskowa to świetny pomysł na ciepłe miesiące – sprawdzi się wówczas zarówno w dzień, chroniąc głowę dziecka przed promieniami słonecznymi, jak i po zmierzchu, odbijając światła samochodów. Ze względu na to, że jest to element, który można zdjąć i łatwo zostawić w szkole czy w domu, warto połączyć go z czymś jeszcze – na przykład z zawieszką odblaskową.

Zawieszki odblaskowe

Zawieszki odblaskowe – w wersji twardej i miękkiej – podobnie jak naklejki, dostępne są w różnych wzorach i kolorach. Raz przypięte do torby czy plecaka, zostają przy nich na stałe, a my nie musimy się martwić, że nasze dziecko o nich zapomni. Warto wyposażyć się w kilka sztuk i przypiąć je do każdego plecaka, jakiego nasz maluch używa – wtedy zawsze będziemy mieć pewność, że jest dobrze widoczny na drodze.

Chusta odblaskowa

Chusty odblaskowe to gadżety niezwykle uniwersalne – można je nosić zarówno na głowie, jak i na szyi czy ręce. Opcjonalnie chustę odblaskową można też przywiązać do plecaka czy roweru – pod tym względem świetnie sprawdzi się zwłaszcza latem. Chusta odblaskowa to dobry sposób na wyróżnienie grupy dzieci na drodze albo podczas wycieczki w miejscu, gdzie jest dużo ludzi. Z takim gadżetem nie musimy się martwić, że jakiś kierowca nie dostrzeże na drodze naszej pociechy.

Gadżety odblaskowe nie są oczywiście jedynym gwarantem bezpieczeństwa dziecka – mówi Aneta Niciak z Platformy Odblaskowej. – Równie ważne jest to, by nauczyć malucha, jak powinien zachowywać się w pobliżu drogi – zarówno w obszarze zabudowanym, jak i poza nim. Nie da się jednak zaprzeczyć, że dzięki odblaskom bezpieczeństwo dziecka znacząco się zwiększa – a i my czujemy się spokojniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here