Krople, aerozole, a może tabletki?

0
1967
Krople na katar

Nieżyt nosa, określany często mianem kataru, potrafi mieć niezwykle mnóstwo rozmaitych etiologii. Niezależnie jednakże od tego, co go spowodowało, zwykle jest on w niższym lub większym stopniu dokuczliwy. Na szczęście są już liczne rozwiązania, które umożliwiają łatwo oraz skutecznie uporać się z ową chorobą. Krople, aerozole, i może pastylki na katar? Sprawdźmy, po co należałoby sięgnąć, jeśli nieżyt nosa atakuje.

Jakie są symptomy nieżytu nosa?

Niezależnie od tego, co jest etiologią kataru, jego najczęstszymi sygnałami są: uporczywe kichanie, mniej bądź bardziej wodnisty wyciek z nosa, odczucie zatkania nosa, zaczerwienienie oraz świerzbienie w jego strefie. W współzależności od etiologii oraz stopnia nasilenia kataru, potrafią towarzyszyć mu również kolejne objawy, jak m.in. spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, odczucie świądu i drapania w gardle, i także symptomy ogólne, jak zmęczenie oraz słabsze samopoczucie.

Jakie są najpopularniejsze przyczyny kataru?

Odpowiednie badanie oraz usuwanie przyczyny karatu jest niezwykle istotne, bo samo łagodzenie symptomów przyniesie ulgę wyłącznie na krótką chwilę. Jeśli powód nieżytu nosa nie zostanie zdiagnozowany, i tymże samym nie podejmiemy prób jego usunięcia, katar może nawracać oraz zwiększać się, skutecznie utrudniając normalne funkcjonowanie. Za katar szczególnie odpowiadają silne choroby wirusowe górnych dróg oddechowych, natomiast w niższym stopniu choroby grzybicze oraz bakteryjne. Także katar może oznaczać m.in. o zapalenie zatok przynosowych, polipy nosa, przerost migdałków podniebiennych. Jeżeli jednak nieżyt nosa jest ciągły (trwający ponad 4 dni w tygodniu oraz przeszło 4 tygodnie), wtedy szczególnie prawdopodobną etiologią są alergeny wziewne, takie jak np. pyłki roślin, roztocza, alergeny zwierząt, grzybów oraz kolejne. Co interesujące, przewlekły katar może być np. za każdym razem po dużej zmianie temperatury (tzw. katar naczynioruchowy), więc nie wymaga on oznaczać alergii ani chorób.

Krople na katarSkuteczny środek na katar – jak udrożnić nos?

Katar, zwłaszcza tenże o podłożu alergicznym, należy leczyć, bo zaniechanie może doprowadzić m.in. do nawracającego zapalenia zatok, i chociażby do wzrostu astmy. Za szczególnie dobre środki, jakie zwalczają przykre symptomy kataru, uważa się obecnie glikokortykosteroidy donosowe . Są one szczególnie pod taką formą jak aerozol na katar. Likwidują obrzęk błony śluzowej nosa oraz ograniczają liczbę wydzieliny, gwarantując tym samym komfort, jednakże ich działanie jest zwłaszcza odczuwalne dopiero po blisko 7-10 dniach, wolno je stosować długotrwale, jednak zgodnie z poleceniami specjalisty. Inną grupą preparatów są środki przeciwhistaminowe, jakie szybko niwelują świąd oraz kichanie. Pośród środków tego rodzaju znajdziemy również pastylki na katar¸ jak oraz donosowe krople na katar. Zanim udamy się do specjalisty, jaki zapisze stosowne medykamenty, doraźnie możemy wspierać się środkami bez recepty. Musimy jednakże mieć, iż donosowych środków obkurczających naczynia nie należy stosować dłużej aniżeli 3-5 dni. Nadużywanie tego typu środków może doprowadzać – o ironio – do zwiększenia kataru oraz uczucia zatkanego nosa. Krople, pastylki czy aerozol do nosa na katar – jaki z artykułów jest najlepszy w walce z katarem? Każdy z tychże środków jest efektywny oraz jeżeli będzie odpowiednio stosowany, przyniesie ulgę. Najwygodniejsze w użyciu – szczególnie długotrwałym – są pastylki. Z kolei krople oraz aerozole przynoszą znaczną poprawę i udrażniają nos w chwili podania. Najskuteczniejszą formę konfrontacji z trudnym katarem należy ustalić w porozumieniu ze specjalistą.

Na katar – krople, żele oraz spray do nosa

Podstawą leczenia kataru jest podawanie preparatów obkurczających naczynia błony śluzowej nosa oraz ułatwiających drożność dróg oddechowych, i zatem przywracających swobodę oddychania. Krople na katar, żele i spray do nosa to szczególnie stosowane środki donosowe stosowane w miejscowym usuwaniu kataru. Jeśli zastanawiamy się, co jest odpowiednie na katar, należałoby postawić na leki mające w swym składzie takie substancje jak ksylometazolina, oksymetazolina, nafazolina, tetryzolina oraz tymazolina. Wywołują one duże oraz ciągłe zniesienie przekrwienia , wysięku i obrzęku nosa w stanach zapalnych oraz alergicznych. Zalecane są szczególnie formy sprayów do nosa, bo wpływają na większą powierzchnię oraz nie spływają do gardła. Jednak po za częstym oraz za dużym wykorzystywaniu tego rodzaju preparatów na zatkany nos dochodzi do wysuszenia oraz zniszczenia błony śluzowej nosa i wzrostu uzależnienia oraz powstawania tzw. efektu z odbicia, więc wtórnego, polekowego nieżytu nosa (rhinitis medicamentosa). Dostrzega się wtedy nabrzmienie śluzówek oraz powtórne zatkanie nosa i pojawienie się kataru polekowego. Z tegoż względu takie środki na katar nie winny być wykorzystywane nieprzerwanie dłużej aniżeli 3–5 dni, szczególnie bez porozumienia ze specjalistą. Szczególnie, iż mogą przedostawać się do krążenia ogólnego oraz powodować ogólnoustrojowe działania niewłaściwe, np. podwyższenie ciśnienia krwi, więc również przeciwwskazane są zwłaszcza u chorych cierpiących na nadciśnienie bądź jaskrę z wąskim kątem przesączania. Nie trzeba ich stosować wspólnie z trójpierścieniowymi środkami przeciwdepresyjnymi i inhibitorami MAO.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here