Kaszka dla dziecka – lepsza mleczna czy bezmleczna?

0
4311

W sklepach możemy znaleźć wiele różnych typów kaszek dla dzieci. Są one dobrym wyborem wtedy, gdy chcemy urozmaicić dietę malucha. Do wyboru mamy wtedy dwa rodzaje posiłków – kaszki mleczne i bezmleczne. Czym dokładnie różnią się między sobą? Jaka będzie lepsza?

Kaszki zawierają wiele zdrowych składników odżywczych dla dzieci – są także lekkostrawne i łatwe do przyrządzenia. Mogą być jednoskładnikowe, ale również mogą zawierać wiele innych dodatków, niekoniecznie zdrowych.

Jedna z najbardziej popularnych kaszek to kaszka ryżowa, która bazuje na odżywczym ryżu. Najczęściej kupowana jest jako „czysta” kaszka, do której można potem samodzielnie dodać różne składniki, na przykład owoce. Bardzo popularne są także kaszki pełnoziarniste, które podobnie jak inne produkty pełnoziarniste zawierają więcej wartościowych składników niż te z oczyszczonych ziaren. Gdy przyjrzymy się ofertom na półkach, możemy również zauważyć, że kaszki można podzielić na mleczne oraz bezmleczne. W tych pierwszych dodatkowym składnikiem jest sproszkowane mleko, w tym drugim nie znajdziemy tego składnika. Który typ kaszki będzie wtedy lepszy?

Jeśli chcemy podawać dziecku kaszki z mlekiem, na pewno wygodniejsze będą te mleczne. Nie musimy już przygotowywać mleka, ponieważ jest ono w składzie produktu. Musimy jednak pamiętać o tym, że za takie kaszki zapłacimy więcej niż za bezmleczne. Kaszki bezmleczne możemy przygotować po prostu na wodzie, ale możemy też dodać do nich mleko, także może być to mleko modyfikowane. W zależności od producenta kaszki stosuje się w niej różne typy mleka modyfikowanego – najczęściej jest to mleko tego samego producenta, na przykład w kaszkach od firmy Humana stosuje się mleko Humana.

Jednak pamiętajmy o tym, że o wiele ważniejsze jest, czy nasza kaszka ryżowa lub zbożowa ma jakieś niepożądane dodatki w składzie, na przykład cukier, słodziki, substancje zapachowe czy konserwanty. Kwestia, czy lepsza byłaby kaszka mleczna, czy też bezmleczna, jest już kwestią indywidualną, dlatego warto wypróbować oba te rodzaje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here