Pierwsze łóżeczko dla malucha może kosztować od 200 do nawet 2000 zł, wszystko zależy od materiału wykonania, ilości funkcji oraz stylistyki. Naprawdę dobre łóżeczka z uniwersalnych i trwałych materiałów można kupić już za nieco ponad 200 zł, znacznie więcej będzie kosztował zdrowy i dobrze wykonany materac.
Potrzeby i wymagania
Typów łóżeczek dla niemowląt jest mnóstwo. Można wybrać łóżeczko dostawne, które będzie nam służyć zaledwie przez kilka miesięcy, a można wybrać klasyczne łóżeczko szczebelkowe, w którym nasz maluch prześpi więcej niż 800 nocy. Jeśli nie mamy szczególnych wymagań dotyczących samego łóżeczka, czyli niekoniecznie potrzebujemy, by maluch spał tuż przy łóżku rodziców, nie warto decydować się na łóżeczko inne niż klasyczne szczebelkowe.
W prostocie siła
Proste drewniane łóżeczko ze szczebelkami sprawdzi się idealnie dla malucha od pierwszej nocy w domu do nawet 3 roku życia. Łóżeczka dziecięce drewniane przede wszystkim powinny być wykonane z litego drewna nie płyt wiórowych przypominających wyglądem drewno. Farba, którą pokryte jest łóżeczko, musi mieć atesty bezpieczeństwa, bo prędzej czy później maluch będzie chciał wgryźć się w swoje łóżeczko. Szczebelki mogą otaczać całe łóżeczko, ale mogę też stanowić jego dwie dłuższe ściany, podczas gdy dwie krótsze wykonane będą z płyty. Ta druga opcja może okazać się nieco trudniejsza do zabudowy ochraniaczami – warto więc już na początku wziąć to pod uwagę.
Łóżeczka szczebelkowe jak każde inne winny mieć możliwość regulacji wysokości powierzchni spania. W podstawowych modelach wysokości są dwie, pierwsza dedykowana niemowlętom, umieszczona jest około 50 cm nad ziemią, druga, której używać będziemy, kiedy maluch zacznie stawać umieszczona musi być na wysokości kilku cm nad ziemią i gwarantować bezpieczeństwo podczas prób wyjścia malucha (kiedy nie będzie już kompletu szczebelków). Są jeszcze modele z kilkoma poziomami położenia materaca, chociaż nie wszystkich w ogóle będziemy mieli okazję używać.
Łóżeczka do zadań specjalnych
Zwykle większość rodziców do codziennego użytku nie używa łóżeczek turystycznych. I bardzo dobrze, bo nie są one dedykowane do sytuacji innych niż okazjonalne. Miękkie brzegi i mało stabilny spód nie sprzyjają codziennemu użytkowi. Łóżeczko turystyczne świetnie jednak sprawdzi się wszędzie tam, gdzie ważna jest przestrzeń (łóżeczko na co dzień można składać), oraz w miejscach gdzie maluszek pojawia się raz na jakiś czas, czyli np. w mieszkaniu dziadków. Dobrze też jest mieć takie łóżeczko, kiedy często podróżujemy, bo zawsze to lepsze rozwiązanie niż wypożyczenie łóżeczka hotelowego. W przypadku łóżeczka turystycznego warto zwrócić uwagę na możliwość odpięcia jednej ze ścian, bo maluch znacznie szybciej zacznie się poruszać niż wyrośnie z łóżeczka. A przecież dziecko, które sprawnie się porusza nie waży zwykle mniej niż 10 kg, więc łatwiej dać mu swobodę wyjścia niż za każdym razem samodzielnie wyciągać. Mimo iż łóżeczka turystyczne muszą łatwo się składać, warto zwrócić uwagę na sztywność już zmontowanego stelaża. Nie może być sytuacji, kiedy elastycznie się on wygina w momencie, gdy dziecko opiera się o ramę łóżka.
Pamiętajmy, że najważniejszym elementem łóżka dziecięcego jest materac. To on odpowiada za prawidłowe ułożenie kręgosłupa i wspiera jego kluczowe odcinki. Niezależnie od materiału wykonania, materac dla najmłodszych powinien mieć Oeko-Tex Standard 100, który gwarantuje, że materac nie zawiera substancji szkodliwych w stężeniach jakie mogą mieć negatywny wpływ na stan zdrowia. Najgorszym wyborem wkładu do materaca zawsze będą pianki o niskiej gęstości, czyli materace bardzo miękkie, w których nawet lekkie ciało maluszka po prostu się zapada.