Jak wybrać właściwe mleko zastępcze dla niemowląt?

0
6030

Każdy maluch ma inne potrzeby, które trzeba uwzględnić przy wyborze mleka zastępczego. Pamiętaj, że WHO rekomenduje karmienie piersią do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia, kontynuację karmienia piersią do ukończenia drugiego roku życia i dłużej przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających. Czasami zdarza się, że gruczoły piersiowe nie są w stanie wyprodukować wystarczającej ilości mleka. Wówczas jedynym wyjściem jest mleko zastępcze dla niemowląt. Sprawdź, jak wybrać to najlepsze dla Twojej pociechy.

Konsultacja z pediatrą

Decydując się na wprowadzenie do diety dziecka mleka zastępczego, należy najpierw skonsultować się z pediatrą. Lekarz oceni stan zdrowia dziecka i jego potrzeby. Poradzi też, które mleko będzie najbardziej korzystne dla rozwoju bobasa, a także poinformuje ile mleka należy podawać dziecku. Pamiętaj, że dostępne na rynku produkty mają różne składy, dopasowane do wieku dziecka, dlatego też nie należy dokonywać takiego wyboru na własną rękę. Nie należy zapominać, że najkorzystniejszy wpływ na zdrowie malucha ma mleko matki. Jednak, gdy pokarmu jest za mało, wyjściem jest dokarmianie dziecka, które polega na jednoczesnym karmieniu piersią i podawaniu mleka zastępczego dla niemowląt.

Mleko zastępcze a potrzeby dziecka

Każde mleko zastępcze dla niemowląt jest inne, dlatego też należy zwracać baczną uwagę na skład. Warto, aby taki modyfikowany pokarm zawierał probiotyki, działające korzystnie na układ pokarmowy, nukleotydy, wspomagające wzrost dziecka i jego odporność, oraz kwasy tłuszczowe LCPUFA, niezbędne do rozwoju układu nerwowego. Kolejna kwestia to system oznaczenie zastępczego pokarmu. Mleko dla noworodka powinno być oznaczone cyfrą 1 – oznacza to, że produkt ten może być podawany dzieciom do 6 miesiąca życia. Takie mleko nie może być podawane wcześniakom, gdyż ma w swoim składzie laktozę. Mleko zastępcze dla niemowląt od 6 do 12 miesiąca życia jest oznaczone numerem 2, a mleko dla dzieci powyżej 1 roku życia mogą przyjmować mleko o numerze 3.

W gąszczu oznaczeń

Oznaczenie cyfrowe to nie wszystko, na co musisz zwrócić uwagę przy zakupie mleka zastępczego dla niemowląt. Jeśli Twoje dziecko jest obarczone ryzykiem alergii pokarmowej, wybieraj produkty z oznaczeniem HA, czyli hipoalergiczne. Znajdujące się w nich białka są zhydrolizowane, czyli mniejsze niż normalnie, dzięki czemu maleje ryzyko uczulenia. Dla maluchów, które mają problem z ulewaniem dobrym rozwiązaniem będzie mleko z oznaczeniem AR, czyli anti refluks. Taki produkt zawiera w swoim składzie kleik ryżowy lub skrobię ziemniaczaną, dzięki czemu gęstnieje w żołądku i nie cofa się w przełyku. Natomiast mleko zastępcze dla niemowląt, które na swoim opakowaniu ma litery GR lub R, jest odpowiednie dla dzieci z niedowagą, gdyż zawiera w swoim składzie kleik ryżowo-gryczany albo ryżowy. Dodatki te dają duże poczucie sytości, gdyż szybko pęcznieją w brzuszku maluszka przez co jego zawartość jest wolniej trawiona. Na rynku jest również dostępne mleko modyfikowane na zaparcia, które ma w swoim zwiększoną, ale bezpieczną ilość błonnika. Działa też na wzdęcia i zapobiega kolkom.

Dzieci nie przepadają za zmianami

Schemat żywienia dziecka uzależniony jest od jego indywidualnych potrzeb. Jednak należy ustalić regularne pory karmienia i się ich trzymać, gdyż nasze bobasy nie przepadają za modyfikacjami. W pierwszym tygodniu karmienie powinno odbywać się co 2 do 3 godzin, w drugim tygodniu – co 3 godziny, w trzecim – co 3 do 4 godzin, a w czwartym – co 4 godziny. Pamiętaj, że zmiana mleka podawana noworodkom i niemowlętom nie powinna być zbyt częsta. Wówczas mogą pojawić się problemy z układem pokarmowym dziecka. Kiedy zauważysz, że Twoja pociecha ma wysypkę, biegunkę, wzdęcia, kolkę czy ulewanie to może świadczyć o alergii na mleko. Wówczas należy natychmiast odstawić taki pokarm i niezwłocznie poradzić się pediatry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here