Jak bezpiecznie zaprojektować sypialnię dziecka? 3 ważne zasady

0
1616

Urządzanie pokoju dziecka to dla rodziców – z jednej strony – duża przyjemność, a z drugiej, nie lada wyzwanie. Trzeba umiejętnie połączyć wszystkie funkcje pomieszczenia, które ma być miejscem zabaw i odpoczynku, uwzględniając przy tym kwestie bezpieczeństwa i preferencje co do wystroju, zwłaszcza w przypadku starszych dzieci. Warto zatem poznać kilka najważniejszych zasad, którymi dobrze jest kierować się podczas urządzania bezpiecznego pokoju swojej pociechy.

  1. Solidne meble

Meble w pokoju dziecka powinny wyróżniać się dużą wytrzymałością i solidnym wykonaniem, aby nie zagrażały bezpieczeństwu malucha podczas codziennego użytkowania. Ta zasada dotyczy szczególnie łóżka, które służy nie tylko do spania, ale też do szalonych zabaw, np. zmienione w zamek księżniczki albo bazę wojskową. Aby łóżko dla dziecka było w pełni bezpieczne, musi posiadać w całości drewnianą ramę i stelaż, a także solidne mocowania. Ważne, aby brzegi łóżka były lekko zaokrąglone i pozbawione ostrych krawędzi. Jeśli koniecznie jest postawienie w pokoju łóżka piętrowego, należy zadbać o to, aby bezpiecznie można było korzystać z jego górnej części. Należytą uwagę należy zwrócić na sposób dostania się do górnego materaca. Schodki czy drabinka oraz rama muszą być solidnie przymocowane i maksymalnie zabezpieczać malucha przed upadkiem z wysokości.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z mebli w pokoju dziecięcym, warto przykręcić do ściany regały, komodę oraz szafę, a wszelkiego rodzaju śrubki i mocowania zakryć specjalnymi zaślepkami.

  1. Przydatne akcesoria ochronne

Nie da się całkowicie wyeliminować wszystkich potencjalnie niebezpiecznych elementów z pokoju dziecka, ale można je skutecznie zamaskować. Ostre rogi mebli i parapetów okiennych warto zabezpieczyć specjalnymi osłonkami. Dzięki odpowiednim – zaokrąglonym – kształtom oraz miękkiemu tworzywu, z którego są wykonane, dobrze chronią przed bolesnym uderzeniem i np. rozcięciem głowy. W pokoju dziecka warto też zastosować specjalne zaślepki do gniazdka, szczególnie gdy maluch jest na etapie poznawania wszystkiego przez dotyk. Takie zatyczki chronią przed włożeniem palców i przedmiotów do gniazdka elektrycznego. Warto też zainwestować w blokady okienne, bez względu na wysokość zamieszkiwanego piętra.

  1. Bezpieczne materiały wykończeniowe

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że kwestia bezpieczeństwa dotyczy także materiałów wykończeniowych, takich jak farby oraz lakiery do ścian i mebli. Do pokoju dziecka lepiej wybrać ekologiczną farbę o właściwościach antyalergicznych. Ta sama zasada dotyczy farb i lakierów, którymi poryte są meble. Najlepiej, aby tego rodzaju substancje również były nieuczulające. Bardzo dobrym wyborem są lakiery wodne, które spełniają specjalne normy i posiadają odpowiednie atesty.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here