Znalezienie zabawki, która spodoba się dziecku i zachęci je do aktywności, nigdy nie jest proste, zwłaszcza gdy dziecko nie przejawia szczególnych zainteresowań sportem, a najchętniej swój czas wolny spędza ze smartfonem w dłoni. Czy klasyczne Yoyo lub wyczynowa wersja takiej zabawki, może wzbudzić zainteresowanie dziecka? Jaki rodzaj tej zabawki wybrać na początek? Czym kierować się przy takim wyborze?
Co to jest Yoyo?
To klasyczna, niezwykle prosta zabawka, użyteczna w ćwiczeniu zdolności manualnych dziecka, kształtująca jego zręczność, cierpliwość, opanowanie i wyobraźnię. Tradycyjna wersja takiej zabawki składa się z ciężarka w formie szpulki i przymocowanego do niego sznurka. Jeden koniec sznurka przywiązany jest do ciężkiej szpulki, a drugi koniec trzymany jest w dłoni, najczęściej mocuje się go do środkowego palca. Wypuszczone z dłoni Yoyo rozwija szpulkę, spadając w dół. W końcowym momencie opadania szpulki należy wykonać gwałtowny ruch – szarpnięcie, dzięki czemu kierunek rozwijania się sznurka zostanie odwrócony i szpulka-ciężarek wróci do dłoni. W bardziej wyrafinowanych, wyczynowych wersjach, tego typu zabawki wyposażone są w łożysko kulkowe, przez co po rozwinięciu do końca sznurka ze szpulki, zabawka zaczyna kręcić się wokół własnej osi. Tego typu rozwiązanie umożliwia wykonywanie przeróżnych trików i sztuczek, dzięki którym Yoyo stało się niezwykle popularnym gadżetem już nie tylko o zastosowaniach rekreacyjnych, ale i sportowych.
Jak nie zniechęcić dziecka do zabawy?
W przypadku młodszych, kilkuletnich dzieci, najlepszym wyborem będzie zakup tradycyjnego Yoyo, najlepiej wyposażonego w migające diody ledowe, które zaczynają się świecić po wykonaniu udanego zwijania sznurka – powrotu zabawki do dłoni. Dzięki temu dziecko zainteresuje się samą zabawką, nauczy się podstaw jej obsługi, co może zachęcić je w przyszłości do dalszego rozwijania swoich umiejętności, nauki trików i sztuczek już przy pomocy bardziej zaawansowanych modeli zabawki. Kupując Yoyo dla małego dziecka, warto pamiętać o skróceniu sznurka, tak by dostosować jego długość do wzrostu malucha. Zbyt długi sznurek utrudni zabawę i dziecko szybko zniechęci się do samej zabawki.
W przypadku starszych dzieci można od razu skupić się na wyborze wyczynowej wersji Yoyo. Jeśli dziecko nigdy wcześniej nie miało większej styczności z tego typu zabawką, najlepszym wyborem będzie zakup tańszego modelu plastikowego z wąskim łożyskiem (takie Yoyo wystarczy lekko szarpnąć, by powróciło do dłoni). W przypadku zabawek z szerokim łożyskiem, najczęściej metalowych, by zabawka wróciła do dłoni, trzeba wykonać specjalny trik, a to na początku zabawy możemy okazać się dość trudne, zniechęcając dziecko do kontynuowania nauki trików. Metalowe Yoyo z szerokim łożyskiem dobrej jakości (takie, które pozwala na długie kręcenie się szpulki podczas jednego wyrzutu zabawki) będzie niezastąpione, jeśli dziecko chce nauczyć się bardziej złożonych trików, podpatrzonych na podwórku lub w sieci. Wspólne ćwiczenia mogą być doskonałą zachętą do zabawy również dla starszego dziecka, zwłaszcza na etapie nauki pierwszych trików.