Grypa u dzieci i młodzieży

0
1818
Grypa

Grypa?

Grypa to dolegliwość o ciężkim procesie, spowodowana zakażeniem wirusowym (u ludzi mikroorganizmy grypy A oraz B). Wirus typu A, jaki stanowi najpopularniejszą etiologię zachorowania, rozkłada się na 2 podtypy – w współzależności od typów białek na przestrzeni cząstki wirusa hemaglutyniny (H) oraz neuraminidazy (N). Grypę sezonową najczęściej powodują mikroorganizmy podtypów H1N1 oraz H3N2. Może także dojść do grypy pandemicznej, występującej co parę bądź kilkanaście lat, obejmującej swoim zasięgiem cały świat. Do najpopularniejszych symptomów choroby kwalifikuje się wysoką temperaturę, dreszcze, ucisk głowy oraz mięśni, złe usposobienie, katar oraz kaszl. Symptomy postępują niezwykle szybko, widoczny jest silny początek zachorowania. Czasem odróżnienie przeziębienia od grypy może przysparzać trudności. W wypadku przeziębienia symptomy są mniej nasilone, szybciej mijają oraz nie powodują przykrych następstw. Gdy u dziecka wystąpią objawy, należy udać się z nim do specjalisty, jaki zbada dziecko oraz postawi rozpoznanie. Wirusem grypy można się łatwo zarazić.

Do zainfekowania dochodzi:

drogą kropelkową w okresie kontaktu z chorym, jaki kaszląc bądź kichając, rozpyla cząstki wirusa,

drogą pokarmową przez kontakt z zakażonymi przedmiotami,

przez bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami, np. świnie bądź ptaki.

Niezwykle istotnym elementem jest zapobieganie zakażeniu wirusem grypy. Ważna to zrobić przez unikanie zatłoczonych miejsc w okresie zwiększonego zachorowania na grypę, codzienne mycie rąk, stosowanie leków odkażających. To niezwykle istotne, natomiast najistotniejsze są szczepienia, jakim winno się poddawać raz w roku, najlepiej wczesną jesienią. Dziecko winno zostać zaszczepione po raz pierwszy już w wieku ponad 6 miesięcy. Szczepionka przylega do grupy „nieżywych” oraz zawiera tylko drobne cząstki wirusa. Szczepieniu winno być poddane nie tylko dziecko, jednak także inni domownicy, co pozwala zminimalizować niebezpieczeństwo zachorowania. Szczepionka jest bezpieczna, rzadko są pewne symptomy niewłaściwe, nie jest również droga. Pomimo to w Polsce nadal szczepienia na grypę nie są popularne. W leczeniu grypy wykorzystuje się odpoczynek, picie ogromnej liczby płynów, leczenie objawowe (środki p/gorączkowe, p/kaszlowe itp.) i środki wpływające na wirusa grypy: oseltamiwir oraz zanamiwir, adamantyna oraz rimantydyna. Analizowania naukowe pokazują, iż wykorzystywany u dzieci oseltamiwir jest pewny oraz zmniejsza okres rozwijania się symptomów i wydalania wirusa, nawet jeśli pierwsza część jest podana tylko po 48 godzinach od nastąpienia pierwszych symptomów dolegliwości

Grypa i przeziębienie u dzieci

Grypa u dzieci nierzadko jest mylona z częstym przeziębieniem lub różnymi chorobami oddechowymi. Dla pewności diagnozy dolegliwości można wykonać testy oparte na badaniach biologii molekularnej lub szybkie testy immunofluorescencyjne – zapewniają one 100% gwarancję. Niestety nie są to analizowania powszechne. Do częstych symptomów przeziębienia należy katar, kichanie, ucisk gardła, niezbyt duże uciski głowy. Gdy jednak symptomy pojawiają się szybko, temperatura u dziecka trzyma się przez większy okres oraz jest wielka (38 – 39 stopni), i także wtórują jej mdłości, nie pojawia się zaś ucisk gardła, to sygnał, iż dziecko może być chore na grypę oraz należy podjąć środki kluczowe dla leczenia grypy u dzieci.

Grypa Jak leczyć grypę u dzieci?

U części pacjentów leczenie grypy polega na tzw. leczeniu objawowym, więc zmniejszaniu symptomów dolegliwości, i nie wpływaniu na wirusa. Odmiennie sytuacja wygląda w wypadku osób starszych, dzieci i powikłań po grypie. Leczenie grypy u dzieci oraz wymienionych części osób potrzebuje rozpoczęcia bardziej skomplikowanych kroków. Gdy symptomy są niezwykle silne, leczenie grypy u dzieci będzie potrzebowało hospitalizacji. Należy również pamiętać, iż jeśli mamy do czynienia z temperaturą u dziecka, nie możemy dawać mu kwasu acetylosalicylowego (może to doprowadzić do niezwykle ciężkiej dolegliwości którą jest zespół Reye’a), i tylko paracetamol.

Szczepionka przeciw grypie

Szczepienie to chyba najważniejsza metoda profilaktyki grypy. Przeciw grypie szczepić powinno się każdego roku, bo wirus grypy posiada swoją sezonową zmienność. Szczepienia potrzebują dzieci: z kategorii zwiększonego zagrożenia, więc dzieci chorujące na niedokrwistość aplastyczną, dolegliwości rozrostowe systemu krwiotwórczego, hemofilie, kłębuszkowe zapalenie nerek, astmę czy nieswoiste zapalenie jelit, dzieci zagrożone HIV, dzieci zdrowe, między 6 miesiącem i 18 rokiem życia. Najistotniejsze jest zaszczepienie dzieci między 6 a 59 miesiącem życia – układ immunologiczny maluchów nie jest jeszcze na tyle wykształcony, by poradzić sobie z tymże wirusem. Nie ma ścisłych terminów przystąpienia do szczepionki. Specjaliści zalecają szczepienie się przed okresem szczytu zachorowań, a zatem na jesieni. W wypadku pierwszego szczepienia, wymagane jest powtórzenie szczepionki po upływie 4 tygodni. Szczepionka ma nieaktywne mikroorganizmy grypy. Szczepienie nie zawsze oszczędza dziecko przed zachorowaniem, ale daje ogromne prawdopodobieństwo, że uchroni się dziecko przed grypą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here