Próchnica u dzieci to dosyć powszechny kłopot stomatologiczny, obserwowany u najmniejszych chorych. O zęby mleczne należy dbać od samego początku, nieważne, iż wypadną. Z bagatelizowania zębów mlecznych i ze złych nawyków żywieniowych, kłopot próchnicy u dzieci a w ich przyszłym życiu może występować nierzadko. Niestety badania pokazują, iż aż 78% dzieci cierpi ze względów próchnicy zębów.
Próchnica u dzieci – charakterystyka
Próchnica zębów to nic innego, jak pozostałość niestrawionych węglowodanów, jakie składają się na płytce nazębnej, ze względu na niewłaściwą higienę jamy ustnej. Na szkliwie zatrzymuje się mnóstwo bakterii, jakie tworzą niepotrzebne oraz szkodliwe kwasy, w związku z czym szkliwo ulega zniszczeniu, i również pojawiają się niedobory zębowe. Bakterie znajdujące się w jamie ustnej mnożą się bardzo łatwo, więc do zainfekowania następnych zębów dochodzi błyskawicznie. Jeśli ze względów próchnicy, dziecko traci zęby, to w przyszłości może mieć kłopoty ze wzrostem zębów stałych, i również z patologiami wymowy czy zgryzu.
Próchnica u dzieci – podstawy oraz leczenie
Etiologii odpowiedzialnych za występowanie próchnicy u dzieci jest naprawę mnóstwo.
Po pierwsze rodzice nie do końca są świadomi tego, jak winni dbać o zęby mleczne własnych dzieci. Prawda jest taka, iż już od urodzenia higiena jamy ustnej malucha winna być systematycznie przestrzegana. Jeśli dziecko nie ma jeszcze zębów, należy przecierać środek buzi namoczonym w ciepłej, przegotowanej wodzie gazikiem, wymywając niestrawione resztki pokarmów. Pojawiające się kolejno po sobie zęby u dziecka, należy lub przecierać gazikiem lub zaopatrzyć się w profesjonalną szczoteczkę do zębów, jaka jest odpowiednio przystosowana do wieku oraz zapotrzebowania dziecka. Można dać maluchowi szczoteczkę do zabawy, by stopniowo {przygotowywał|stykał} się z jej zastosowaniem. Przede wszystkim trzeba dziecko uczyć, iż o zęby trzeba dbać każdego dnia, myć je przynajmniej rano oraz wieczorem, w tymże celu można zabierać dziecko ze sobą do toalety oraz myć zęby. Po drugie odpowiednia dieta to norma. Tylko i wyłącznie rodzice są odpowiedzialni za zwyczaje oraz przyzwyczajenia żywieniowe dzieci, więc jeśli od najmniejszych lat będziemy podawać dzieciom słodycze, to niezwykle łatwo otrzymamy negatywne rezultaty owego faktu, nawet w formie nadwagi lub właśnie próchnicy zębów. Podając dzieciom zdrowe przekąski, zapoznajemy je ze naturalnymi stylami, tymże samym dostarczamy małym organizmom tylko zdrowych rzeczy, dzięki którym ich system będzie działał o wiele sprawniej i lepiej. Po trzecie niezwykle istotne są systematyczne wizyty u dentysty. Jeśli nie wiemy jak zadbać o pierwsze zęby dziecka, to wybierzmy się do stomatologa, jaki dobrze wytłumaczy jak dbać o zęby. Nawet jeśli dziecko nie skarży się na ucisk zębów, to winni często odwiedzać dentystę, bo lepiej jest zapobiegać aniżeli leczyć poważne dolegliwości. Wszyscy rodzice winni zastanowić się czy odpowiednio dbają o własne dzieci oraz czy na pewno przedstawiają im odpowiednie wartości. Pamiętajmy, iż dzieci uczą się najwięcej od własnych rodziców, z których systematycznie biorą przykład, więc bądźmy dla własnych pociech najlepszym z możliwych autorytetów, chociaż z branży czystości oraz żywienia.
Przebarwienia a próchnica
Należy nauczyć się rozróżnić przebarwienia zębów (jakie potrafią pochodzić z innego typu osadów pochodzących od spożywanych posiłków czy dymu papierosowego) od próchnicy. Zabarwienie zębów zależy również w ogromnej mierze od składu chemicznego twardych chrząstek zęba oraz układzie ilościowego wapnia od fosforu. Cechą charakterystyczną próchnicy wczesnej jest trwały oraz niezahamowany postęp przebiegu chorobowego pomimo stosowanego leczenia. Jest ona umieszczona na przestrzeniach wargowych w strefie szyjki zęba i na przestrzeniach żujących zębów bocznych. Prócz próchnicy wczesnej charakteryzuje się próchnicę kwitnącą, butelkową, ostrą, długotrwałą, wtórną oraz nietypową. Gdy rodzice zauważą u własnego dziecka zmiany na zębach, winni zgłosić się do specjalisty. Należy natomiast zwrócić atencję, iż dużo istotniejsze jest chronienie próchnicy aniżeli jej późniejsze leczenie, bowiem bywa ono trudne dla dziecka – trudno jest utrzymać kilkulatka na fotelu stomatologicznym oraz jest kosztowne dla rodziców.
Profilaktyka przeciwpróchnicza – jak zapobiegać?
Do technik profilaktyki próchnicy kwalifikuje się profilaktykę zbiorową (polegającą na fluorkowaniu wody pitnej bądź soli kuchennej dla społeczności ogólnej), profilaktykę grupową (szczotkowanie zębów związkami fluoru u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym) i profilaktykę indywidualną, na jaką składa się:
• badanie uzębienia oraz jamy ustnej dziecka,
• wykonywanie potrzebnych profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych,
• oczyszczanie oraz polerowanie koron zębowych,
• zapobiegawcze lakierowanie zębów i wypełnianie bruzd.
Istotna jest tu współpraca dziecka z rodzicami, dentystami i szkołą, do jakiej dziecko uczęszcza. W świetle najnowszych zasadach nie sugeruje się odstawienia dziecka od piersi w wypadku pojawienia się u niego pierwszych zębów.