Faktura czy rachunek – co lepiej wystawiać?

0
2212
fakrura

Jeżeli prowadzisz własny biznes oraz zastanawiasz się co wybrać Czy fakturę, czy rachunek, to z pewnością nasz przewodnik rozwieje Twoje wątpliwości. Prowadząc działalność gospodarczą musisz udokumentować czynności, które wykonujesz. Sytuacja jest prosta, jeżeli jesteśmy podatnikiem VAT. Wówczas wystawiamy kontrahentowi faktury VAT. W przypadku kiedy jesteśmy vatowcami, jesteśmy zwolnienie, jeżeli wartość naszej sprzedaży nie przekroczyła 200 000 zł. Jednak i tak musimy wystawiać klientowi fakturę. Przyjrzyjmy się temu z bliska. 

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/faktura-czy-rachunek/

Faktura czy rachunek nie płacę VAT

Jak powinna wyglądać faktura wystawiona przez przedsiębiorcę, który nie jest podatnikiem VAT. Na dokumencie muszą się zawierać takie informacje jak: data wystawienia, a także numer faktury, imię i nazwisko podatnika i nabywcy towarów lub usługi oraz ich adresy, nazwa towaru lub usługi, cena jednostkowa towaru usługi, kwota należności ogółem.

Należy pamiętać również o kilku ważnych zasadach. Mamy obowiązek wystawienia faktury, jeżeli klient żąda jej w przeciągu 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym dostarczył ś towar bądź wykonałeś daną usługę. Możesz również z własnej woli wystawić fakturę. Dopuszczalne jest upoważnienie osób trzecich do wystawiania faktur w imieniu na rzecz podatnika. Istnieje również samofakturowanie . Co to jest?

Samofakturowanie – na czym polega?

Polega ono na tym, że jest to sytuacja, kiedy fakturę może wystawić nabywca. Nie musimy podawać na dokumencie podstawy prawnej zwolnienia z podatku VAT. Jednak podajemy przepisy, jeżeli korzystamy ze zwolnienia podmiotowego. Jeżeli na dokumencie znajdują się wszystkie informacje, które wymieniliśmy wyżej, to nie ma znaczenia czy nazwiemy to fakturą czy też rachunkiem. Służby Skarbowe będą traktowały go jako fakturę bez względu na wybór nazwy. Jednak panuje zasada, lepiej jest umieszczać na dokumencie potwierdzającym transakcje słowo faktura. W ten sposób unikniemy potencjalnych nieporozumień i przeoczeń.

Faktura – prowadzenie działalności nierejestrowanej

Prawo pozwala sprzedawać towary, a także świadczyć usługi bez zarejestrowania firmy. W takim przypadku jest to prowadzenie działalności nierejestrowanej. Mogą ją prowadzić osoby, których przychody nie przekroczyły miesięcznie połowie najniższego wynagrodzenia, czyli w 2020 roku jest to kwota 1300 zł. Jeżeli prowadzimy taką działalność na próbę, mały handel lub też nierozwinięte usługi – to i tak musimy wystawiać faktury. Faktury wystawiamy w momencie, kiedy rząd dlatego od nas klient. Przedsiębiorca z działalnością nierejestrowa musi również wystawiać rachunek, jeżeli oczekuje od niego tego osoba kupująca towar lub też świadcząca usługę.

Zobacz też: http://www.pasazmamy.pl/plan-dnia/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here